Aktualne informacje

Melpomena w DPS


Aktorzy Grażyna Hojdus i Marian „Dudek” Bodziony z krakowskiej Agencji Artystycznej „Art.- Metanoia” przybliżyli sztukę teatralną mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. 27 czerwca 2017 r. wystąpili ze spektaklem „Uśmiech prawdziwy”. 6 lipca zagrali w spektaklu „W Bacówce”

Klematis

Aktorzy odwiedzający podopiecznych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu na co dzień pracują w teatrze. W czasie wakacji podróżują po kraju, odwiedzając domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, schroniska dla nieletnich i wiele innych instytucji o podobnej działalności. 27 czerwca 2017 r. zaprezentowali spektakl kabaretowo-satyryczny pt. „Uśmiech prawdziwy”. Prezentacja utworu Bogusława Schaeffer’a pt. ”Próby” wraz z wyjaśnieniem definicji uśmiechu prawdziwego zawartego w tytule rozpoczęły przedstawienie. - ”Uśmiech prawdziwy powstaje przez jednoczesne pobudzenie wielkiego mięśnia jarzmowego, zwanego mięśniem radości oraz mięśni okrężnych powiek, które nazywają się mięśniami życzliwości”. Ten prawdziwy uśmiech gościł na twarzach widzów. Wywołały go m.in. wykorzystane przez aktorów fragmenty znanych i lubianych utworów Hrabiego Aleksandra Fredry – „ Zemsta”, „Pierwsza lepsza”, „Damy i huzary” oraz „Mąż i żona”. Na koniec wykonano wspólnie utwór Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. 6 lipca 2017 r. kolejny występ krakowskich artystów tradycyjnie wypełnił świetlicę DPS mieszkańcami i pracownikami. Spektakl „W Bacówce” to wesoła opowieść o codziennym życiu górali, w której Jędrek i Maryna poszukują odpowiedniej kandydatki na żonę dla swojego syna. Kabaretowo-satyryczna konwencja spektaklu, znane z Podhala piosenki „Zasiali górale” czy „W murowanej piwnicy” zachęciły widownię do wspólnych śpiewów i tańców. Aktorzy zwiększając interakcję z widzami mieli przygotowane dla nich zadania mające na celu sprawdzenie czy nadają się do roli męża lub żony. Spektakle wywoływały u widzów żywe reakcje i moc śmiechu prawdziwego. Gromkie brawa na ich zakończenie świadczyły o dużym zainteresowaniu i świetnej zabawie. - Spotkania ze sztuką teatralną w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu są realizowane od wielu lat. Nasi podopieczni rozwijają dzięki temu swoją wyobraźnię, budują pozytywne emocje, potrafią inaczej spojrzeć na otaczający ich świat i ludzi, co w przypadku osób niepełnosprawnych nie jest łatwe. Ważne jest też, że świetnie się bawią i integrują. – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.


Galeria zdjęć

W Krainie Baśni Andersena


13 czerwca 2017r został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs na Kukiełkę „W Krainie Baśni Andersena”. Kukiełka przedstawiająca „Świniopasa” wykonana przez mieszkańca Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zajęła II miejsce w konkursie…

Klematis

Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żardenikach w powiecie olsztyńskim. Honorowy patronat na d konkursem objął Teatr Lalek w Olsztynie. Konkurs adresowany był do uczniów specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz mieszkańców domów pomocy społecznej. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania teatrem kukiełkowym, prezentacja i promocja twórczości osób niepełnosprawnych oraz rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych. Wiesław - mieszkaniec DPS we Wronińcu bardzo starannie przygotowywał swoją kukiełkę na konkurs. Do konstrukcji tułowia użył plastikowej butelki, głowę wykonał z pończochy wypchanej watą, twarz uformował przeszywając pończochę nitką, z jutowego worka oraz materiału uszył odzież a ze starej skórzanej kurtki wykonał buciki. Efekt finalny można zobaczyć na zdjęciu. Jury konkursowe biorąc pod uwagę ściśle określone kryteria, przyznało kukiełce z Wronińca II miejsce w kategorii kukiełek wykonanych przez mieszkańców domów pomocy społecznej.

„Powitania lata” – ciąg dalszy


22 czerwca 2017 r. odbyła się kolejna impreza integracyjna domów pomocy społecznej z cyklu „Powitanie lata”. Tym razem gospodarzem imprezy był Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu, który gościł podopiecznych Domów Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, Rościsławicach i Mościszkach

Klematis

W imprezie wzięło udział ponad 110 podopiecznych domów pomocy społecznej, dla których przygotowano różne konkursy i zabawy, tańce oraz grilla. Nie zabrakło sportowych emocji podczas wyścigu trójkołowców, rzutów do kosza, podbijaniu lotki do badmintona oraz turnieju piłki plażowej drużyn mieszanych (podopieczni + opiekunowie). Ciekawym konkursem było układanie mandali z liści i kwiatów przez zespoły złożone z trzech podopiecznych i opiekuna. W tym konkursie nie wyłoniono zwycięzców ponieważ zdaniem trzyosobowego jury wszystkie prace wywarły na nich duże wrażenie. Takie wydarzenia poza aktywnym spędzeniem czasu w formie sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy są świetną okazją do wzajemnej integracji, rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz budowania samoakceptacji i wiary w swoje możliwości.
Galeria zdjęć

„Powitanie lata” w Rogowie


14 czerwca 2017 r. grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uczestniczyła w imprezie „Powitanie lata” zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Rogowie.

Klematis

Jak podnieść poziom samoakceptacji oraz poziom poczucia własnej wartości i wiary w siebie oraz swoje możliwości? Jak stawać się bardziej otwartym na ludzi? Jak pobudzać do aktywności, ruchu i zdrowego stylu życia? To problemy towarzyszące terapeutom w ich pracy z niepełnosprawnymi podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Jednym ze sposobów ich rozwiązywania są bardzo lubiane przez mieszkańców wyjazdy na różnego rodzaju imprezy integracyjne do innych domów pomocy społecznej. 14 czerwca 2017 r. grupa mieszkańców DPS we Wronińcu uczestniczyła w imprezie „Powitanie lata” zorganizowanej przez DPS w Rogowie. W ramach imprezy rozegrano m.in. cykliczny turniej w bule. Gra w bule to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Gracz stara się umieścić swoją bulę (metalowa kula) bliżej świnki (mała drewniana kulka) lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Gra w bule jest bardzo popularną formą aktywności fizycznej w domach pomocy społecznej. W turnieju tradycyjnie wzięły udział czteroosobowe reprezentacje Domów Pomocy Społecznej w Rogowie, Wronińcu, Pakówce i Osieku. W finale drużyna z DPS we Wronińcu pokonała reprezentację DPS w Pakówce, zdobywając I miejsce. Tym samym utrzymali swój prymat z poprzedniego roku. Aura sprzyjała nie tylko sportowej rywalizacji. Gospodarze zorganizowali dla wszystkich drużyn i kibiców poczęstunek, grilla i zabawę taneczną. Poza aktywnym spędzeniem czasu w formie sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy wyjazd był kolejną okazją do wzajemnej integracji, budowania samoakceptacji oraz wzmocnienia poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Galeria zdjęć

Ogrodoterapia w DPS we Wronińcu


Ogrodoterapia, inaczej zwana hortiterapią lub terapią ogrodniczą, polega na zajęciach terapeutycznych z wykorzystaniem dobrego wpływu przyrody na organizm ludzki. Hortiterapia nie tylko zaspokaja potrzebę przebywania na świeżym powietrzu, ale pomaga również łamać bariery psychiczne i fizyczne

Klematis

Dom Pomoc Społecznej we Wronińcu kładzie silny nacisk na formy prowadzonej terapii zajęciowej. Jedną z nich jest właśnie ogrodoterapia, której sezon rozpoczyna się w DPS wczesną wiosną. Mieszkańcy z pomocą personelu wysiewają nasiona do inspektów i pod folię, hodują rozsady oraz przekopują ogród, przygotowując ziemię do uprawy warzyw. Podczas zimnych nocy tegorocznej wiosny panowie dbali o krzewy pomidorów znajdujące się pod folią, zapalając świece, co zapobiegło przemarznięciu roślin. Sami przygotowali również ekologiczny nawóz z pokrzyw. Pokrzywy są bogate w składniki mineralne, takie jak: azot, potas, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk, kwasy organiczne i sole mineralne. Przygotowany z nich nawóz wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój roślin, kwitnienie, a w konsekwencji plonowanie. Podczas terapii pirografii pensjonariusze wypalili w drewnie tabliczki informacyjne do ogrodu. Instruktorzy terapii, planując dobór odpowiednich prac, biorą pod uwagę indywidualne umiejętności, zainteresowania, stan fizyczny i psychiczny poszczególnych podopiecznych. Dbają również o ich odpowiednią mobilizację i zaangażowanie. Uczestnictwo mieszkańców w zajęciach odbywa się na zasadzie dobrowolności, jednak należy podkreślić spore zainteresowanie zajęciami. Uzyskane podczas ogrodoterapii owoce i warzywa wykorzystywane są następnie w trakcie zajęć terapii kulinarnej.
Galeria zdjęć

Przedstawiciele wronińskiego DPS na konferencji


30 maja 2017 r. czteroosobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Oddział Dolnośląski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pod tytułem "(NIE)PEŁNOSPRAWNI NA RÓŻNYCH PŁASZCZYZNACH ŻYCIA", która odbyła się we Wrocławiu

Klematis

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dyrektor oddziału Dolnośląskiego PFRON Marcin Sokołowski. Po otwarciu prezentowały się zaproszone stowarzyszenia i fundacje, omawiając prowadzoną działalność. Wśród nich znalazły się m.in.: Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Start” we Wrocławiu wraz z Paraolimpijczykami z RIO, Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „KATARYNKA”, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Świdnicy, Milickie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Głogowie, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z MPDz „Ostoja” i Stowarzyszenie św. Celestyna z Mikoszowa. Podczas konferencji nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu przedstawicieli poszczególnych uczestników. Obecni mogli obejrzeć np. popisy zespołu „Czirliderek” z Milickiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Zainteresowanie budziło także przedstawienie pt. „Nie ma downa, jest człowiek” w wykonaniu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Głogowie oraz poezja osób niepełnosprawnych w wykonaniu podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Świdnicy. Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu dał się poznać poprzez występy zespołu muzycznego, który śpiewał znane i lubiane piosenki.
Galeria zdjęć

Powitanie wiosny 2017


Dnia 10 maja 2017 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się „Majówka”, na którą zostały zaproszone Panie z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej w Mościszkach i Rogowie. Imprezę rozpoczął Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu pan Piotr Grochowiak, który powitał mieszkańców i zaproszonych gości, życząc udanej zabawy. Na biesiadników czekało ciasto, gorące napoje, kiełbasa z grilla, bigos oraz liczne gry i zabawy. Po słodkim poczęstunku odbyły się zaplanowane konkursy, a były to: bieg z przeszkodami, zbijanie kręgli, rzuty do kosza, gra w darta, układanie słowa „majówka” na czas, tworzenie drzewa rękami pomalowanymi farbą i karaoke. Nie zabrakło również tańców przy biesiadnej muzyce. Takie wydarzenia wpływają pozytywnie na stan psychofizyczny mieszkańców, pomagają w integracji i nawiązywaniu nowych, często dłuższych znajomości.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Wielkanoc w DPS


Tradycją Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu jest wspólne – mieszkańców wraz z pracownikami – spędzanie świątecznego czasu. Wspólna modlitwa, wspólny posiłek i serdeczne życzenia tworzą szczególną atmosferę i klimat panujący podczas świąt w ośrodku

Klematis

NPrzygotowania do tegorocznych świąt trwały przez cały Wielki Tydzień. Porządkowano nie tylko pokoje i najbliższe otoczenie, ale także teren wokół ośrodka. Podczas zajęć terapeutycznych własnoręcznie wykonywano różnego rodzaju ozdoby – stroiki, koszyczki oraz pisanki, które stanowiły okolicznościową dekorację wielkanocnego stołu. Wykonano również tradycyjne palemki, które zostały poświęcone podczas mszy w niedzielę palmową. W świąteczną niedzielę pensjonariusze ośrodka, pracownicy oraz mieszkańcy Wronińca uczestniczyli we wspólnej Mszy Świętej celebrowanej przez kapelana DPS ks. Mariusza Koprasa. Następnie mieszkańcy wraz z księdzem oraz dyrektorem DPS Piotrem Grochowiakiem zasiedli do świątecznego śniadania. Na wielkanocnym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw oraz „święconego”, które w Wielką Sobotę w ramach integracji społecznej z mieszkańcami wsi na terenie DPS pobłogosławił kapelan ośrodka. Każde święta to szczególny czas dla mieszkańców domów pomocy społecznej. To czas tęsknoty za rodziną, za bliskimi. O to, by w takich chwilach podopieczni mogli czuć się dobrze, niepoddając się tęsknocie, dba personel DPS, który poprzez zróżnicowanie zajęć stara się urozmaicić i umilić świąteczne chwile. I tak na przykład, w ramach prowadzonych zajęć emitowano filmy, czytano mieszkańcom książki, grano w karty i w gry planszowe, można też było wziąć udział w organizowanych spacerach, tak przydatnych po przysmakach świątecznego stołu. Wszystko to złożyło się na to, że Święta Wielkiej Nocy upłynęły mieszkańcom DPS we Wronińcu w miłej i rodzinnej atmosferze.
Galeria zdjęć

DPS na Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych


Jak co roku, w okresie przedświątecznym, odbywa się Kiermasz Tradycji Wielkanocnych Ziemi Górowskiej, w którym od lat udział biorą mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu

Klematis

Na jednym z 24 stołów wielkanocnych tegorocznej edycji Kiermaszu swoje wyroby zaprezentowali mieszkańcy DPS we Wronińcu. Ich wiosennie udekorowany stół rozmaitością rękodzielniczych prezentacji budził zainteresowanie i przyciągał wzrok zwiedzających. Wśród przygotowanych podczas zajęć terapeutycznych prac znalazły się m.in. stroiki i palmy wielkanocne, wiosenne wianki, obrazki wykonane metodą pirografii i orgiami, haftowana poduszka oraz babeczki wypieczone podczas terapii kulinarnej. Za udział w Kiermaszu DPS Wroniniec został uhonorowany okolicznościowym dyplomem oraz nagrodą rzeczową. Przypomnijmy - tegoroczny Kiermasz odbył się 6 kwietnia w Zespole Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze. Zaprezentowane na Kiermaszu prace przygotowane zostały dużo wcześniej podczas prowadzonej w DPS terapii zajęciowej. Zajęcia te od lat cieszą się sporą frekwencją i zainteresowaniem, dając mieszkańcom możliwość twórczej ekspresji, manualnego usprawnienia oraz uwrażliwienia na estetykę i piękno. Na przestrzeni kilku lat Kiermasz na stałe wpisał się do rocznego kalendarza imprez, na którą czekają i w której biorą udział mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Galeria zdjęć

Karnawał w pełni


W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu daje się odczuć czas karnawału. 18 stycznia 2017 r. mieszkańcy DPS wzięli udział w zabawie karnawałowej organizowanej przez DPS w Rogowie oraz Środowiskowy Dom w Chwałkowie. Tydzień później byli gospodarzem balu karnawałowego, w którym wzięli udział mieszkańcy DPS w Mościszkach, Rogowie oraz członkowie Klubów Seniora z Góry oraz Niechlowa, a 24 lutego 2017 r. wzięli udział w zabawie walentynkowej w DPS w Mościszkach. Zdjęcie: Karnawał w pełni Karnawałowa zabawa taneczna w świetlicy wiejskiej w Chwałkowie zorganizowana przez DPS w Rogowie oraz Środowiskowy Dom w Chwałkowie pozwoliła nie tylko na zaprezentowanie tanecznych uzdolnień podopiecznych DPS we Wronińcu ale również na integrację poprzez podtrzymywanie starych i nawiązywanie nowych znajomości. Gorące rytmy zespołu muzycznego z Rogowa, bardzo miłe towarzystwo oraz słodki poczęstunek i kolacja złożyły się na bardzo udaną imprezę karnawałową. Tydzień później – 26 stycznia 2017 r. DPS we Wronińcu był organizatorem maskowego balu karnawałowego. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście z Domów Pomocy Społecznej w Mościszkach, Rogowie oraz członkowie Klubów Seniora z Góry oraz Niechlowa. Poza zabawą taneczną oraz poczęstunkiem organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. Zorganizowano konkurs na najładniejszą maskę, najładniejszy strój oraz wybrano Miss i Mistera Karnawału 2017. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali nagrody. Wszyscy uczestnicy balu świetnie się bawili. 24 lutego 2017 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wraz z mieszkańcami domów pomocy społecznej w Rogowie, Jarogniewicach, Osieku, Pleszewie, Zimnowodzie i Baszkowie wzięli udział w zabawie walentynkowej zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Mościszkach. Taniec był przeplatany konkursami, których uczestnicy otrzymywali w nagrodę słodki prezent i kubek. Udział w zabawach i balach karnawałowych jest elementem realizowania przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu stałego procesu integracji jego mieszkańców ze środowiskiem zewnętrznym, zapobiegania ich wykluczeniu społecznemu oraz zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych.
Galeria zdjęć

Powitanie wiosny 2017


Dnia 22.03.2017 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przywitano wiosnę. Tradycyjnie z tej okazji w parku ośrodka dla ptaków zawieszono budki lęgowe .

Wieszanie budek lęgowych to już tradycja ośrodka. Zamiast zwyczaju topienia marzanny, mieszkańcy wraz z pracownikami w parku otaczającym ośrodek na drzewach zawieszają budki dla ptaków. W tym roku pensjonariusze w ramach terapii zajęciowej w okresie zimowym zaprojektowali i zbudowali 2 kolejne budki lęgowe. Kiedy nadchodzi czas ptasich godów mieszkańcy obserwują swoje budki, czy zasiedliły się tam ptaki i czy są tam pisklęta Każda pojawiająca się w parku ptasia rodzina jest dla nich ogromną satysfakcją i powodem do dumy.

Pogoda sprzyjała wspólnej integracji i zabawie na świeżym powietrzu i przy tej okazji imprezę zakończono wspólnym grillowaniem.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Zabawa karnawałowa w Rogowie


Dnia 18.01.2017 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej brali udział w zabawie karnawałowej organizowanej przez DPS w Rogowie oraz Środowiskowy Dom w Chwałkowie. Zabawa odbyła się w świetlicy wiejskiej w Chwałkowie . Zabawę taneczną prowadził zespół z Rogowa uczestnicy mieli okazje do wykazania swoich umiejętności tanecznych .Na biesiadników czekały: gorące napoje, słodki poczęstunek oraz kolacja. Spotkanie miało charakter integracyjny, sprzyjało nawiązywaniu nowych przyjaźni . Zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Zabawa Walentynkowa w Mościszkach


Dnia 24 lutego 2017 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięli udział w „ Zabawie Walentynkowej” organizowanej przez zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej w Mościszkach. Na imprezę zaproszone były także inne Domy Pomocy Społecznej, a były to: DPS Rogowo, DPS Jarogniewice, DPS Osiek, DPS Pleszew, DPS Zimnowoda, DPS Baszków.

Podczas zabawy organizowane były liczne konkursy wśród nich rzut kostką z zadaniami i konkurs taneczny. Każda osoba biorąca udział w konkurencjach otrzymywała słodki upominek i kubek. Na pamiątkę udziału w zabawie każdy Dom Pomocy Społecznej otrzymał prezent. Takie wydarzenia sprzyjają integracji podopiecznych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z mieszkańcami innych Domów Pomocy Społecznej i pozwalają na nawiązanie nowych znajomości.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Kolęda 2017


18 stycznia 2017 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się wizyta duszpasterska proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie ks. Mariusza Kopras.

W tradycji Kościoła w okresie po świętach Bożego Narodzenia proboszcz danej parafii składa w domach swoich parafian wizytę duszpasterską, popularnie zwaną kolędą. Zgodnie z prawem kanonicznym. W DPS kolędował po raz pierwszy ks. Mariusz Kopras- proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie, który jest jednocześnie kapelanem Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Było wspólne śpiewanie kolęd i modlitwa. Kapłan błogosławił mieszkańcom i poświęcił wszystkie pomieszczenia. Tradycyjnie mieszkańcy otrzymali pamiątkowe obrazki.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Zima im nie straszna


Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu mimo mroźnych dni nie zwalniają tępa. Gdy za oknem śniegi i mrozy panowie znajdą tu wiele ciekawych zajęć.

W DPS Wroniniec odbywają się najróżniejsze zajęcia tj: wyciszające, plastyczne, sportowe oraz wiele innych. Panowie dbają również o odśnieżanie terenu wokół ośrodka. Podczas styczniowej terapii plastycznej pięcioro pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej wykonało prace na konkurs organizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Rodzina w moich oczach” . Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na pierwsze wyniki konkursu.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Wigilijna wieczerza w DPS


Boże Narodzenie to szczególny czas, a wieczór Wigilijny jest najpiękniejszym wieczorem w roku. Przy blasku choinki, stole nakrytym białym obrusem i przy opłatku mieszkańcy oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w rodzinnej atmosferze zasiedli wspólnie do wieczerzy Wigilijnej

Klematis

Wigilia tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą celebrowaną przez kapelana DPS ks. Mariusza Koprasa, która wprowadziła mieszkańców w duchowe przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. We mszy brał również udział dyrektor DPS Piotr Grochowiak, personel oraz mieszkańcy Wronińca.

Po złożeniu życzeń i podzieleniu opłatkiem wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy. Na stole nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych dań – wśród nich znalazł się barszcz z uszkami, ryby, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą. Po wspólnym posiłku mieszkańców odwiedził Święty Mikołaj, który każdemu przyniósł prezent. Po kolacji odbyło się wspólne kolędowanie przy szopce. Ten magiczny wieczór upłynął mieszkańcom w bardzo rodzinnej i przyjemnej atmosferze.


Galeria zdjęć

Opłatkowe spotkania mieszkańców DPS


21 i 22 grudnia 2016 r. mieszkańcy Domu Opieki Społecznej we Wronińcu wzięli udział w tradycyjnych spotkaniach opłatkowych - pierwsze w Niechlowie z przedstawicielami samorządu gminy, drugie z młodzieżą szkolną Gimnazjum w Naratowie

Klematis

21 grudnia 2016 r. grupa teatralna Zakręt działająca przy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu brała udział w spotkaniu wigilijnym w restauracji „Cztery pory roku” w Niechlowie. W uroczystości brali udział pracownicy Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy, Domu Kultury, policjanci, księża, seniorzy, najstarsi i samotni mieszkańcy Gminy Niechlów oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Na początku spotkania wszystkich gości przywitała Wójt Gminy Niechlów Pani Beata Pona, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia świąteczno-noworoczne. Następnie grupa teatralna Zakręt działająca przy DPS Wroniniec wystawiła wzruszające przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Nowe spojrzenie na Boże Narodzenie”. Swoim występem umilił czas zespół działający przy DK w Niechlowie, który zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy, zachęcając przy tym wszystkich uczestników spotkania do wspólnego śpiewu.

Po części artystycznej proboszcz parafii Żuchlów ks. Mariusz Kopras odczytał fragment Pisma Świętego po czym przystąpiono do łamania się opłatkiem i składania życzeń. Następnie uczestnicy spotkania zasiedli do uroczystej wieczerzy, na której nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych.

Następnego dnia – 22 grudnia 2016 r. mieszkańcy DPS wzięli udział w kolejnym spotkaniu opłatkowym – tym razem w Gimnazjum w Naratowie. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy oraz uczniowie Gimnazjum w Naratowie oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Niechlów Beata Pona, Ewa Pietrowiak przewodnicząca Rady Gminy, ks. kanonik Tadeusz Śliwka - proboszcz parafii w Sicinach, Piotr Grochowiak dyrektor DPS we Wronińcu, Jolanta Nowicka przedstawiciel Rady Rodziców, Lila Kosowska emerytowany pracownik.
W świąteczną atmosferę spotkania wprowadził zaproszonych gości występ uczniów, po którym odbyła się tradycyjna wieczerza wigilijna, poprzedzona dzieleniem się opłatkiem.
Galeria zdjęć

XIX Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych oraz Potraw Wigilijnych


14 grudnia 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbył się XIX Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych oraz Potraw Wigilijnych

Klematis

XIX Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych oraz Potraw Wigilijnych

14 grudnia 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbył się XIX Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych oraz Potraw Wigilijnych Zdjęcie: XIX Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych oraz Potraw Wigilijnych

Konkurs odbywa się w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu od 19 lat i wpisał się na stałe w kalendarz imprez ośrodka. Po raz dziewiętnasty wybierano najładniejszą szopkę oraz najsmaczniejszą potrawę wigilijną.
- W sposób szczególny chcemy przygotować się na to święto naszej rodziny. Te święto przypomina nam, że radujemy się z tego, że jesteśmy razem i że możemy być razem. Niech ten czas wigilijny przypomni nam, że jest najważniejsze słowo, które jest nam potrzebne na co dzień i jest to słowo miłość, miłość, która narodziła się poprzez Chrystusa i ta miłość niech nas jednoczy – tymi słowami powitał wszystkich kapelan DPS ksiądz Mariusz Kopras.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak złożył życzenia świąteczne oraz przywitał obecnych na wystawie: Jana Rewersa – Przewodniczącego Rady Powiatu Górowskiego, Sławomira Bączewskiego – Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze, Anielę Gągałę z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Górze – DODR Wrocław, Krystynę Foryś dyrektora DPS we Wrocławiu a także opiekunów wraz z mieszkańcami z Domów Pomocy Społecznej w Rogowie, Rościsławicach i Wrocławiu, Małgorzatę Chływę i Mariusza Ratajczaka wraz z uczniami z Gimnazjum w Naratowie, członków Klubu Seniora „Pogodna Jesień” w Górze, członków Klubu Seniora w Niechlowie oraz pracowników i mieszkańców DPS we Wronińcu.
Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Jan Rewers składając życzenia odczytał list z życzeniami świąteczno-noworocznymi od Starosty Górowskiego Piotr Wołowicza.

W części artystycznej mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wystawili Jasełka, a swoimi talentami wokalnymi pochwalili się uczniowie zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Naratowie, którzy zaprezentowali koncert piosenek świątecznych. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele domów pomocy społecznej oraz klubów seniora wyłoniła laureatów:
w kategorii Najładniejsza Szopka Bożonarodzeniowa:
* I miejsce - Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu,
* II miejsce - Dom Pomocy Społecznej we Wrocławiu,
* III miejsce - Dom Pomocy Społecznej w Rogowie.

w kategorii Najsmaczniejsza Potrawa Wigilijna:
* I miejsce - Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu za karpia w galarecie,
* II miejsce - Gimnazjum w Naratowie za smażone pierogi z grzybowym farszem,
*III miejsce - Klub Seniora w Niechlowie za smażonego karpia.

Laureaci zostali nagrodzeni drobnymi upominkami oraz dyplomami. Na zakończenie wszyscy mieszkańcy wraz z zaproszonymi gośćmi zasiedli do uroczystej wieczerzy wigilijnej.
Galeria zdjęć

Aktorski sukces DPS


15 grudnia 2016 roku grupa teatralna "ZAKRĘT” działająca przy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zajęła I miejsce w XII Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych i Seniorów organizowanym przez stowarzyszenie ODONIS w Głogowie

Klematis

Tematem przewodnim tegorocznego XII Przeglądu było hasło „Radość w sercu - Radość w nas”.

Mieszkańcy DPS zaprezentowali sztukę pt: „Nowe spojrzenie na Boże Narodzenie”. Przedstawienie określone mianem nostalgicznego wywołało wśród widzów emocje oraz łzy wzruszenia za co nagrodzono aktorów gromkimi brawami.

Podczas przeglądu reprezentowane były formy: recytacji, śpiewu, teatru, zarówno w kategorii indywidualnej jak i zespołowej. Odbyła się także wystawa prac uczestników pleneru artystycznego „Sukces jest w Tobie”.

Zespół teatralny z Wronińca zajął I miejsce ex aequo ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Głogowie. Za osiągnięcia laureaci zostali nagrodzeni świątecznymi upominkami. Ponadto Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu za swój występ został nagrodzony specjalną nagrodą Starosty Głogowskiego – radioodtwarzaczem PHILIPS.
Galeria zdjęć

Świąteczne terapie w DPS


Tradycyjnie w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się ze znacznym wyprzedzeniem

Klematis

Podczas terapii mieszkańcy wykonują ozdoby i dekoracje świąteczne, którymi przyozdabiane są choinki i dekorowane ich pokoje oraz inne pomieszczenia w DPS.
Ozdoby wykonują z różnych materiałów. Już jesienią zbierali szyszki, żołędzie i orzechy, które wykorzystali teraz do wykonania świątecznych wianków. Można znaleźć prace wykonane z wielu rodzajów makaronów, papierowe orgiami czy świąteczne obrazki wypalone w drewnie.
Czekając na Święta mieszkańcy pamiętają także o swoich rodzinach oraz mieszkańcach zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej wysyłając do nich własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. W ramach świątecznej terapii uczą się nowych kolęd.

Ważnym elementem zajęć terapeutycznych było przygotowanie się do corocznego konkursu szopek bożonarodzeniowych i potraw wigilijnych. W tym roku podopieczni wykonali szopkę metodą pirografii (wypalania w drewnie) oraz przygotowali tradycyjne jasełka.
Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wykonali także duża szopkę przy której kolędują w świąteczny czas. Różnorodność proponowanych zajęć pozwala mieszkańcom rozwijać talenty plastyczne, kulinarne, aktorskie i wokalne. Podopieczni są dumni z faktu że mogą pokazać światu zewnętrznemu swoje osiągnięcia i własnoręcznie wykonane prace.
Galeria zdjęć

Górnicza wizyta w DPS


1 grudnia 2016 roku z okazji zbliżającego się górniczego święta – Barbórki Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu odwiedził sztygar Marek Kubicki z kopalni ZG Rudna, który przybliżył mieszkańcom ciężką i odpowiedzialną pracę górnika

Klematis

Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy w celu uczczenia pamięci tragicznie zmarłych ośmiu górników, którzy zginęli w katastrofie w ZG Rudna w ostatnim czasie. Sztygar Marek Kubicki wygłosił prelekcję na temat pracy w kopalni wzbogaconą o film edukacyjny oraz mini wystawę minerałów miedzionośnych występujących w złożach eksploatowanych przez KGHM Polska Miedź S.A., a także odpowiadał na pytania licznie zgromadzonych mieszkańców DPS. Pytano na czym polega praca górnika w Zagłębiu Miedziowym i czym różni się od pracy górników w kopalniach węgla kamiennego, o godziny pracy, na jaką głębokość zjeżdża się pod ziemię, jakie przywileje przysługują górnikom oraz jakie zagrożenia na nich czyhają pod ziemią. Zaproszony gość wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania. Cieszyło go serdeczne przyjecie jakie mu zgotowano oraz duże zainteresowanie ze strony mieszkańców pracą górników oraz jego górniczym mundurem, który jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej.

W ramach podziękowania za ciekawe spotkanie mieszkańcy DS. wręczyli swojemu gościowi lampiony świąteczne wykonane na zajęciach terapeutycznych oraz złożyli życzenia świąteczne dla niego i całej górniczej braci. Na zakończenie spotkania wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Galeria zdjęć

Pracowity koniec listopada


W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu koniec listopada okazał się bardzo pracowity. Poza codziennymi obowiązkami zorganizowano w DPS zakończenie sezonu ogrodoterapii, przeprowadzono szkolenie pracowników, zorganizowano obchody Dnia Pracownika Socjalnego oraz zorganizowano zabawę andrzejkową.

Klematis

21 listopada 2016 r.
W parku przy DPS zapłonęło ognisko, smażono kiełbaski - odbyła się ostatnia impreza plenerowa tego roku, kończąca sezon prac związanych z ogrodoterapią - utrzymaniem i upiększaniem terenu Domu Pomocy Społecznej. Wszelki trud włożony przez mieszkańców w drobne prace porządkowe daje im ogromną satysfakcję i pomaga w utrzymaniu dobrej sprawności fizycznej a przede wszystkim zapobiega nudzie. Natomiast DPS może się pochwalić pięknymi terenami zielonymi i parkiem.
Więcej zdjęć

22 listopada 2016 r.
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak przeprowadził szkolenie na temat „Kierunki i formy terapii i rehabilitacji osób chorych psychicznie”.

22 listopada 2016 r.
W DPS obchodzono Dzień Pracownika Socjalnego. W uroczystym spotkaniu z tej okazji wzięli udział Starosta Górowski Piotr Wołowicz oraz obecni i emerytowani pracownicy DPS we Wronińcu z jego pierwszym Dyrektorem Andrzejem Balcerzakiem. Zarówno Starosta Górowski jak i dyrektor DPS w swoich wystąpieniach podkreślili że praca z osobami niepełnosprawnymi jest wyzwaniem które nie tylko wymaga specjalistycznej wiedzy ale również indywidualnych cech osobowości. Podziękowali pracownikom za trudną i odpowiedzialną pracę, za zaangażowanie oraz złożyli życzenia wytrwałości, dalszych sukcesów i zadowolenia z pracy. Po części oficjalnej pracownicy i goście zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.
Więcej zdjęć

24 listopada 2016 r.
W ramach integracji ze środowiskiem zewnętrznym w DPS we Wronińcu odbyła się zabawa andrzejkowa, na którą zaproszeni byli Seniorzy z Klubu Seniora w Niechlowie oraz podopieczne z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej w Rościsławicach i Rogowie. Tańce tradycyjne oraz z kapeluszem czy balonem, zwyczajowe lanie wosku, wróżby z owoców, konkurs na najdłuższą ziemniaczaną obierkę a także występy zespołu muzycznego działającego przy DPS we Wronińcu jak i smaczny poczęstunek umilały czas uczestnikom andrzejkowej zabawy.
Więcej zdjęć

28 listopada 2016 r.
W ramach integracji ze środowiskiem zewnętrznym sześcioosobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięła udział w zabawie andrzejkowej organizowanej przez zaprzyjaźniony Dom Pomocy Społecznej w Rogowie. W imprezie wzięli udział także mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Osieku i Pakówce. Organizatorzy przygotowali dla zaproszonych gości dużo atrakcji i wróżb oraz poczęstunek.

30 listopada 2016 r.
Trzyosobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięła udział w XVII Wystawie Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej gdzie prezentowała prace przygotowane podczas terapii zajęciowej.
Więcej zdjęć

Dzień Pracownika Socjalnego


22 listopada 2016 r. w DPS obchodzono Dzień Pracownika Socjalnego. W uroczystym spotkaniu z tej okazji wzięli udział Starosta Górowski Piotr Wołowicz oraz obecni i emerytowani pracownicy DPS we Wronińcu z jego pierwszym Dyrektorem Andrzejem Balcerzakiem. Więcej zdjęć

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Święto pracowników socjalnych


21 listopada 2016 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Sali im. Anny Walentynowicz odbyła się uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Z terenu powiatu górowskiego uczestniczyło w niej troje przedstawicieli tej profesji – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Edyta Lisiecka, Anna Zagubień specjalista pracy socjalnej w tym ośrodku oraz Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu oraz zarazem członek Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Klematis

W uroczystych obchodach Dnia Pracownika Socjalnego wzięła udział premier Beata Szydło oraz minister Elżbieta Rafalska, wiceminister Elżbieta Bojanowska a także zaproszeni przedstawiciele służb społecznych. Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej przyznane przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2016 r.

Na 130 wniosków zgłoszonych m.in. przez organizacje pozarządowe, samorządy, instytucje pomocy społecznej, minister przyznał 8 nagród indywidualnych i 5 nagród zespołowych oraz 10 wyróżnień w formie listów gratulacyjnych. W nagrodzonej ósemce znalazła się Anna Zagubień specjalista pracy socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Górze za wprowadzanie innowacyjnych metod i technik pracy socjalnej ukierunkowanych na integrację osób i grup społecznych z kręgu szczególnego ryzyka, ze środowiskiem lokalnym. Laureatce nagrody towarzyszyła Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Edyta Lisiecka.

W uroczystościach brał również udział Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak jako członek Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej zdjęć

Współpracują z seniorami


20 października obchodzony jest jako Europejski Dzień Seniora. W Polsce obchodzony jest 14 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora. Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu od wielu lat współpracuje ze środowiskiem seniorów. 12 października 2016 r. mieszkańcy DPS uczestniczyli w zabawie integracyjnej zorganizowanej przez Klub Seniora „Pogodna Jesień” w Górze a 22 października 2016 r. wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Legnicy zorganizowanej przez Klub Seniora w Niechlowie.

Klematis

- Podobnie jak koła seniorów dla osób starszych, tak i my dla naszych mieszkańców podejmujemy działania mające na celu ich godne życie, integrację społeczną, ich właściwe postrzeganie przez resztę społeczeństwa, ułatwienie dostępu do opieki medycznej a także do dorobku kulturalnego i społecznego, tak aby nie ulegali różnego rodzaju wykluczeniom. Dlatego staramy się korzystać z ofert dla seniorów, odwdzięczając się im zaproszeniem do udziału w naszych przedsięwzięciach. Środowisko seniorów, jak i osób niepełnosprawnych będących mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, łączą przecież wspólne cele – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

12 października 2016 r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięli udział w zabawie integracyjnej zorganizowanej przez Klub Seniora „Pogodna Jesień” w Górze z okazji Europejskiego Dnia Seniora. Prezes Bronisław Barna otrzymał w podziękowaniu za dotychczasową współpracę z DPS stroik z darów jesieni wykonany przez mieszkańców podczas zajęć terapeutycznych. Dom Pomocy Społecznej od lat utrzymuje dobre relacje z Klubem, uczestnicząc wspólnie w różnych projektach. Dla seniorów i ich gości wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Górze oraz chór „Niezapominajki”.
Więcej zdjęć

22 października 2016 r. ośmioosobowa grupa podopiecznych DPS we Wronińcu wraz z dwoma opiekunami wzięła udział w wycieczce integracyjnej do Legnicy zorganizowanej przez Klub Seniora w Niechlowie. W programie wycieczki dla jej uczestników przewidziano Mszę św. w sanktuarium w Grodowcu. W Legnicy zwiedzano z przewodnikiem kościół Mariacki, katedrę pw. Apostołów Piotra i Pawła, kościół Jana Chrzciciela oraz kaplicę Benedykta i Wawrzyńca. Podczas przejazdu do Legnickiego Pola przewodnik pokazywał tzw. „Kwadrat” – dzielnicę, gdzie stacjonowały oddziały i dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. W Legnickim Polu zwiedzano sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej i Muzeum Bitwy Legnickiej. Ostatnim etapem wycieczki było sanktuarium św. Jacka.

Więcej zdjęć

Zesłanie Ducha Świętego


22 października 2016 r. podczas uroczystej Mszy Świętej w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu mieszkańcy przekazali ks. Mariuszowi Koprasowi proboszczowi parafii
pw. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie własnoręcznie wykonany w drewnie, w technice pirografii obraz pod znamiennym tytułem „Zesłanie Ducha Świętego”

Klematis

22 października 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się uroczysta Msza Św., w której udział wzięli podopieczni DPS, mieszkańcy Wronińca oraz dyrektor DPS wraz z pracownikami.

Podczas Mszy Św. został poświęcony i przekazany ks. Mariuszowi Koprasowi proboszczowi parafii w Żuchlowie obraz „Zesłanie Ducha Świętego” wykonany przez pensjonariuszy w drewnie metodą pirografii. Temat pracy nie był przypadkowy – kościół parafialny w Żuchlowie, gdzie obraz znajdzie godne miejsce, jest pw. Zesłania Ducha Świętego. Ks. Mariusz Kopras sprawujący jednocześnie opiekę duszpasterską nad mieszkańcami i pracownikami DPS nie krył podziwu i uznania dla umiejętności artystów amatorów z Wronińca.

Pirografia to metoda wypalania w drewnie przy pomocy mocno rozgrzanego pirografu. Można nim wypalać różne wzory, od napisów po bardziej skomplikowane obrazy. Jest to metoda bardzo czasochłonna, wymagająca precyzji i skupienia. Głównym zadaniem terapii pirografią jest wprowadzenie uczestnika w stan wyciszenia i skoncentrowania.
- Zaczęliśmy od poszukiwania odpowiedniej deski, takiej na której praca wyglądałaby nieco antycznie. Wybraliśmy dwudziestoletnią dębową deskę, która stała w rogu jednej ze stodół. Pierwotnie przez właściciela określana jako niepotrzebny „grat”, po oszlifowaniu stała się dla nas inspiracją stworzenia czegoś wyjątkowego. Same wykonanie pracy trwało około 3 miesiące. Jestem dumna z naszych mieszkańców bo swoimi uzdolnieniami potrafią niejednokrotnie zaskoczyć – powiedziała

Marta Kubicka opiekun DPS we Wronińcu prowadząca terapię pirografii. Współautorzy wykonanej pracy oraz pomysłodawca dyrektor DPS Piotr Grochowiak byli dumni i wzruszeni, że ich dzieło będzie podziwiane przez parafian i odwiedzających kościół pw. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie.
Więcej zdjęć

Relaks nad Baryczą


W okresie lata Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu organizuje wyjazdy rekreacyjne nad Barycz dla swoich mieszkańców. W okresie upałów nie ma lepszej ochłody niż bezpieczna kąpiel w czystej i ciepłej rzece, nad którą nie brakuje miejsc do plażowania i kąpieli.

Klematis

W okresie lata Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu organizuje wyjazdy nad rzekę Barycz dla 20 – osobowych grup swoich mieszkańców
wraz z personelem opiekuńczym.

13 września 2016 r. wybrali się na plażę nad Baryczą do Osetna.
W czasie pobytu nad wodą mieszkańcy mają okazję bezpiecznie i aktywnie spędzać czas, kąpiąc się i wypoczywając w bliskim kontakcie
z naturą. Wyjątkowo czysta i ciepła woda zachęca wszystkich do jak najdłuższego korzystania z tej formy relaksu. Dla uczestników wyjazdu przygotowano posiłek z grilla oraz napoje. Wyjazdy poza celami rekreacyjnymi są jedną z niezwykle atrakcyjnych form rehabilitacji, przeciwdziałają izolacji i służą wzajemnej integracji.
Więcej zdjęć

Turniej w bule


8 września 2016 r. drużyna DPS we Wronińcu zajęła I miejsce w rozegranym w Rogowie turnieju zespołowym gry w bule.

Klematis

Gra w bule to tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Gracz stara się umieścić swoją bulę (metalowa kula) bliżej świnki (mała drewniana kulka) lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Jest jedną z najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportów nieolimpijskich na świecie. Jest również bardzo popularną formą aktywności fizycznej w domach pomocy społecznej.
Dom Pomocy Społecznej w Rogowie zorganizował 8 września 2016 r. zespołowy turniej gry w bule. W turnieju poza gospodarzami wzięły udział
4 osobowe reprezentacje Domów Pomocy Społecznej z Osieka, Pakówki i Wronińca. W turnieju obowiązywał system pucharowy, sumowano ilość zdobytych punktów przez wszystkich zawodników każdej drużyny. W finale drużyna z DPS we Wronińcu pokonała 5:4 reprezentację DPS
w Rogowie. Przyjemna słoneczna pogoda sprzyjała nie tylko rozgrywkom sportowym. Gospodarze zorganizowali dla wszystkich drużyn i kibiców poczęstunek, grilla i zabawę taneczną.
Poza sportową przygodą wyjazd był kolejną okazją do wzajemnej integracji.
Więcej zdjęć

DPS – dobre praktyki


W 3 numerze „Pracy Socjalnej” czasopisma wydawanego przez Instytut Rozwoju Służb Społecznych ukazał się artykuł Piotra Grochowiaka ” Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu – przykłady dobrych praktyk”. Autor na co dzień jest dyrektorem DPS we Wronińcu

Klematis

„Praca Socjalna” to czasopismo poruszające problemy związane z funkcjonowaniem instytucji pomocy społecznej w ujęciu teoretycznym i praktycznym w kraju i za granicą. Prezentuje wyniki najnowszych badań o charakterze monograficznym, przykłady dobrych praktyk, doniesienia z konferencji i seminariów oraz recenzje publikacji książkowych. Wydawane jest przez Instytut Rozwoju Służb Społecznych.

iotr Grochowiak w swoim artykule przedstawia przykłady dobrych praktyk realizowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu na rzecz jego mieszkańców oraz środowiska lokalnego. 9-stronicowy artykuł jest obrazem wielu przedsięwzięć realizowanych w DPS i ich roli we wzajemnych relacjach ze środowiskiem lokalnym. Opublikowane przykłady mogą być przydatne dla innych instytucji, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
Zapraszamy do lektury artykułu w 3 numerze czasopisma „Praca Socjalna”

Nie nudzą się


31 sierpnia 2016 r. 80 podopiecznych Domów Pomocy Społecznej z Wronińca i Rogowa bawiło się na kolejnej w tym sezonie imprezie plenerowej zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

Organizacja imprez integracyjnych o charakterze sportowo – rekreacyjno – towarzyskim, to jedna z najpopularniejszych form atrakcyjnego,
a jednocześnie terapeutycznie efektywnego spędzania wolnego czasu. Połączenie sportowej rywalizacji, koedukacyjnego spotkania towarzyskiego połączonego z zabawą taneczną oraz popularnym grillowaniem daje możliwość spędzenia w aktywny sposób czasu wolnego oraz bardzo dobre efekty terapeutyczne. Przyczynia się do pogłębionej integracji społecznej i zapobiega wykluczeniu i nie pozwala na nudę.

Wykorzystując sprzyjająca aurę Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu zaprosił panie z Domu Pomocy Społecznej w Rogowie na kolejną, organizowaną przez siebie imprezę plenerową, łączącą czynny wypoczynek i integrację. Dla 80 podopiecznych obydwu domów pracownicy działu opiekuńczo-terapeutycznego przygotowali liczne gry i zabawy. Były popularne i lubiane slalomy z jajkiem na łyżce i z woreczkiem, rzut piłką rehabilitacyjną na odległość, rzuty lotkami do celu i rzuty orientacyjne piłką. Jak na tego typu imprezach nie zabrakło grilla i słodkiego poczęstunku.

Oprawę muzyczną zapewniła instruktor terapii muzycznej, która zachęciła uczestników do tańców wykonując w trakcie imprezy kilka utworów muzycznych wykonanych własnoręcznie na akordeonie. Impreza dostarczyła jej uczestnikom wiele radości i pozytywnych emocji.
Więcej zdjęć

DPS w FORMIE


5 sierpnia 2016 r. grupa teatralna „Zakręt” działająca przy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięła udział w Przeglądzie Teatrów Domów Pomocy Społecznej w Rawiczu odbywającego się w ramach 16. Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA.

Klematis

W przeglądzie wzięło udział 10 ośrodków reprezentujących Baszków, Chumiętki, Mościszki, Osiek, Pakówkę, Rawicz, Rościsławice, Zduny, Żmigród i Wroniniec.
Grupa teatralna „Zakręt” działająca przy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wystawiła sztukę pt: „Quo Vadis”. Przedstawienie ukazywało walkę dobra z ludzkimi ułomnościami próbującymi zapanować nad człowiekiem. W końcowej scenie dobro, biorąc górę nad złem - zwycięża . Czerń i biel kostiumów przełamana czerwonym sercem, niezwykła dynamika gry aktorskiej poruszyła serca widzów. Zaproszony specjalnie
na tę okazję gość honorowy Przeglądu - aktor Mieczysław Hryniewicz nie krył łez wzruszenia po ich występie. Łzy w oczach aktora znanego
z wielu ról teatralnych i filmowych to wyróżnienie dla grupy z Wronińca.

Po występach uczestnicy otrzymali z rąk gościa honorowego przeglądu Mieczysława Hryniewicza oraz Dariusza Taraszkiewicza dyrektora Domu Kultury w Rawiczu pamiątkowe dyplomy z autografem zaproszonego gościa. Na zakończenie wykonano wspólne zdjęcia z aktorem.
Więcej zdjęć

Ustawiczna integracja


13 lipca 2016 roku we Wronińcu, Domy Pomocy Społecznej z Wronińca i Rogowa zorganizowały dla swoich mieszkańców i mieszkanek kolejną rekreacyjną imprezę integracyjną.

Klematis

Jak zorganizować w sposób atrakcyjny, a jednocześnie w sposób terapeutycznie efektywny, pobyt mieszkańcom w domu pomocy społecznej? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie i sposób jej realizacji w dużej mierze decyduje o powodzeniu oferty danego ośrodka. Pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu cały czas starają się przygotowywać nowe propozycje dla mieszkańców oraz kontynuować sprawdzone i cieszące się popularnością. Do tych ostatnich zalicza się organizacja imprez integracyjnych o charakterze sportowo – rekreacyjno - towarzyskim. Połączenie sportowej rywalizacji, koedukacyjnego spotkania towarzyskiego połączonego z zabawą taneczną oraz popularnym grillowaniem daje możliwość spędzenia w aktywny sposób czasu wolnego oraz bardzo dobre efekty terapeutyczne. Przyczynia się do pogłębionej integracji społecznej zapobiegając wykluczeniu.

Jednym z przykładów tego typu działań jest zorganizowana 13 lipca 2016 r. we Wronińcu dla swoich mieszkańców i mieszkanek, przez Domy Pomocy Społecznej z Wronińca i Rogowa kolejna rekreacyjna impreza integracyjna. Był bieg z woreczkiem między przeszkodami, skakanie grupowe na skakance oraz rzuty piłką lekarską. Były tańce i zabawy rekreacyjne oraz wspólne grillowanie.

Dzięki takiemu podejściu Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu cieszy się dużą popularnością i nie narzeka na brak chętnych
– na wolne miejsce trzeba czekać w kolejce.
Więcej zdjęć

DPS pożegnał swojego kapelana


30 czerwca 2016 r. swoją posługę duszpasterską jako proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie oraz kapelana Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zakończył ks. dr Wojciech Gryglewicz w związku z ustanowieniem go proboszczem w parafii pw św. Mikołaja w Pęgowie k. Wrocławia.

Klematis

Dekretem z dnia 20 czerwca 2016 roku ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski odwołał z dniem 30 czerwca 2016 r. ks. dr Wojciecha Gryglewicza ze stanowiska proboszcza rzymsko-katolickiej parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie, równocześnie ustanawiając go proboszczem parafii pw św. Mikołaja w Pęgowie k. Wrocławia. Tym samym ks. dr Wojciech Gryglewicz zakończył opiekę duszpasterską nad Domem Pomocy Społecznej we Wronińcu, którą sprawował w latach 2013 – 2016.

Z tej okazji dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak wystosował do ks. Gryglewicza list gratulacyjny z życzeniami
oraz podziękowaniami za posługę duszpasterską i przyjaźń, który wręczyła pięcioosobowa delegacja mieszkańców oraz pracowników DPS.
Do listu dołączony był stroik przygotowany przez mieszkańców na terapii zajęciowej.

- Ksiądz Gryglewicz był zawsze do dyspozycji pełen poświęcenia i ofiarności dla osób chorych zamieszkujących w naszym ośrodku, pomagał
im w ich cierpieniu, ale potrafił się razem z nimi cieszyć z ich sukcesów i podziwiać ich talenty. Zawsze był obecny z dobrym słowem
i pocieszeniem, na które mieszkańcy czekali – tak opisuje go dyrektor Piotr Grochowiak. Kapelana zastąpi teraz nowy proboszcz z Żuchlowa. Parafią w Żuchlowie pokieruje
ks. kanonik Mariusz Kopras, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Wierzchowicach k. Milicza.

Plik do pobrania: list_gratulacyjny.pdf

II Turniej SCRIBA


29 czerwca 2016 r. podczas II Turnieju SCRIBA rozgrywanego w Rościsławicach drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

W II Turnieju SCRIBA organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Rościsławicach wzięły udział reprezentacje Domów Pomocy Społecznej
z Rościsławic, Obornik Śląskich, Wronińca oraz Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Obornikach Śląskich.

Po uroczystym powitaniu przystąpiono do rozgrywek. SCRIBA to gra słowna dla 1 do 4 osób, polegająca na układaniu przez graczy na planszy zawierającej pola premii słownych i literowych, słów z wylosowanych tabliczek z literami. Gracze układają słowa dobierając litery i pola planszy tak, aby zdobyć jak największą liczbę punktów. Uczestnicy turnieju mogli korzystać z zimnych i gorących napoi oraz ciasta i owoców. Po zaciętej fazie rozgrywek wyłoniono trzech finalistów. Turniej wygrała reprezentantka Domu Pomocy Społecznej w Rościsławicach a przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zajęli drugie i trzecie miejsce. Po turnieju odbył się obiad, a następnie nastąpiło długo wyczekiwane uroczyste wręczenie nagród. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy puchary i upominki.

Czterej reprezentanci Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wrócili zadowoleni i dumni z siebie oraz swoich osiągnięć. Udział w turnieju był dla wszystkich uczestników ważny z kilku powodów. Poza samą rywalizacją gra zmusza jej uczestników do poszerzania swego słownictwa, wymaga koncentracji, logicznego myślenia
i wyobraźni a spotkania z mieszkańcami innych placówek sprzyjają integracji i nawiązywaniu nowych znajomości.
Więcej zdjęć

Letnia integracja w Boszkowie


W dniach 22-23 czerwca 2016 r. 11 osobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przebywała na wyjeździe integracyjnym w Boszkowie.

Klematis

Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu przygotował dla 11 osobowej grupy swoich mieszkańców dwudniowy wyjazd integracyjny do Boszkowa. Zakwaterowanie zapewniono w ośrodku Fundacji „Odzew”. W trakcie pobytu w Boszkowie podopieczni DPS, pod okiem personelu opiekuńczego, aktywnie odpoczywali, korzystając z letnich uroków i atrakcji jakie zapewnia pobyt nad Jeziorem Dominickim. Korzystając
z upalnej pogody zażywali kąpieli słonecznych oraz możliwości schłodzenia się podczas kąpieli w jeziorze. Były wspólne gry i zabawy. Panowie spacerowali również nad brzegami jeziora podziwiając urokliwe krajobrazy, odwiedzili ośrodek jeździecki, zrobili również w Boszkowie małe zakupy oraz byli na lodach.

Po aktywnie spędzonym dniu, wieczorem uczestnicy wyjazdu piekli kiełbaski na grillu. Swoimi zdolnościami kulinarnymi mieszkańcy DPS mogli się również wykazać rano następnego dnia, przygotowując samodzielnie na śniadanie jajecznicę, która wybornie smakowała na świeżym powietrzu. Śniadanie na tarasie ośrodka to bardzo przyjemne chwile poprzedzające kolejny dzień aktywnej, letniej integracji w Boszkowie.

- Wyjazd nad Jezioro Dominickie był kolejną okazją do integracji oraz uspołecznienia osób niepełnosprawnych zamieszkujących w naszym domu. Ważna jest dla nich zmiana środowiska, kontakt z naturą, możliwość odreagowania napięć oraz jak dla każdego, możliwość spędzenia upalnego dnia w atrakcyjnej formie nad wodą - powiedział Stanisław Bieńko kierownik działu terapeutyczno-opiekuńczego w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, zajmującego się przygotowaniem i realizacją tego wyjazdu.
Więcej zdjęć

W sercu nam gra – LATO


Dnia 17.06.2016r. w Centrum Kultury i Rekreacji w im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobii odbył się Festiwal Piosenki „W sercu nam gra – LATO” organizowany przez Dom Pomocy Społecznej w Rogowie. W konkursie wystąpiło 18 uczestników, reprezentujących 11 placówek. W wydarzeniu udział wzięli również mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

Reprezentant DPS Wroniniec wykonał piosenkę „ Lato, lato czeka” Haliny Kunickiej, za co dostał nagrodę pocieszenia w postaci dyplomu i drobnego upominku. Wraz z wokalistą na scenie wystąpili koledzy, którzy przygotowali choreografię nawiązującą do utworu

Podczas imprezy czas umilały: występ kabaretowy gruby „Na Fali”, koncert zespołu rockowego „Czwarty Poziom” oraz występ taneczny, pokaz ZUMBY. Dla uczestników został przygotowany poczęstunek składający się z gorących napoi, ciasta owoców i przystawek a także obiad.

Zwyciężczynią konkursu została reprezentantka DPS Chwałkowo, która wykonała utwór „Monika dziewczyna ratownika”
Głównym celem festiwalu było zwiększenie integracji i aktywizacji osób z niepełnosprawnością ze środowiskiem lokalnym. Mieszkańcy DPS Wroniniec
z festiwalu wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, mimo ogromnej tremy zadowoleni ze swojego występu.




Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Srebro dla reprezentacji DPS we Wronińcu


25 maja 2016 r. w Hali Sportowej „ Olimpia” w Górze odbyła się X Spartakiada Sportowo – Integracyjna Środowiskowych Domów Samopomocy. W sportowe szranki stanęli zawodnicy z Brzegu Dolnego, Gostynia, Góry, Kościana, Leszna, Wołowa, Żmigrodu oraz Wronińca. Sześcioosobowa reprezentacja Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zajęła II miejsce tuż za zwycięzcą Środowiskowym Domem Samopomocy w Górze.

Klematis

Sportowa rywalizacja obejmowała rzut kółkami do celu, slalom z łyżeczka i piłeczką, rzut beretem, turniej badmintona i przeciąganie liny.
W wyniku klasyfikacji końcowej, po podsumowaniu punktów, poszczególne reprezentacje zajęły następujące miejsca:

I miejsce – Góra
II miejsce – Wroniniec
III miejsce – Kościan
IV miejsce – Brzeg Dolny
V miejsce – Wołów
VI miejsce – Żmigród
VII miejsce – Leszno
VIII miejsce – Gostyń


Na zakończenie zawodów Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz podziękowała organizatorowi jubileuszowej X Spartakiady Franciszkowi Bułyszko Kierownikowi Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze za zaangażowanie w to, aby osoby z niepełnosprawnościami poszerzały swoje zainteresowanie sportem i uczyły się rywalizacji w duchu fair-play, a wszystkim uczestnikom dalszego doskonalenia swoich sportowych umiejętności oraz by zawsze pamiętali o wzajemnej życzliwości i dobrej zabawie.

Wszystkie drużyny biorące udział w zawodach otrzymały puchary, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli Zastępca Burmistrza Góry Andrzej Rogala oraz Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze Franciszek Bułyszko. Reprezentacja DPS we Wronińcu za zajęcie II miejsca otrzymała pamiątkowy puchar, medale, książkę
o Nadleśnictwie Góra Śląska oraz frytkownicę, która niewątpliwie zostanie wykorzystana na zajęciach z terapii kulinarnej.
Galeria zdjęć

Zjazd Rodzin 2016


20 maja 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbył się kolejny, coroczny Zjazd Rodzin. To świetna okazja nie tylko do rodzinnego spotkania ale również okazja
do zaprezentowania krewnym dokonań mieszkańców jak i pracowników ośrodka oraz wspólnej zabawy.

Klematis

Zjazd Rodzin rozpoczęła uroczysta Msza Święta celebrowana przez ks.dr Wojciecha Gryglewicza kapelana Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Po uroczystościach religijnych głos zabrał dyrektor ośrodka Piotr Grochowiak witając oraz dziękując wszystkim za liczne przybycie.
Powiat Górowski reprezentowała Sekretarz Powiatu Elżbieta Kwiatkowska, która powitała wszystkich uczestników Zjazdu w imieniu Starosty Górowskiego Piotra Wołowicza. W swoim wystąpieniu Sekretarz podkreśliła wkład pracy dyrektora i wszystkich pracowników DPS w zapewnienie jak najlepszych warunków bytowych, jak również za nowoczesne i profesjonalne metody terapii stosowane w DPS we Wronińcu. Wśród gości nie zabrakło mieszkanek wraz pracownikami zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie, uczniów Gimnazjum w Naratowie oraz przede wszystkim licznie przybyłych rodzin pensjonariuszy.

Po części oficjalnej wystąpiła młodzież z Gimnazjum
w Naratowie prezentując znane i lubiane utwory muzyczne. Swoją twórczość muzyczną zaprezentował również zespół muzyczny działający przy Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Annę Antonicką instruktora terapii muzycznej. Zorganizowana została także wystawa prac wykonanych przez mieszkańców podczas terapii zajęciowej oraz terapii kulinarnej, która cieszyła się dużym powodzeniem wśród gości. Uczestnicy Zjazdu Rodzin mogli spróbować swoich sił w biegu z przeszkodami, przeciąganiu liny czy rzucie kapeluszem. Przygotowano również poczęstunek na świeżym powietrzu. Kiełbasa i kaszanka z grilla, bigos, kukurydza, ciasto oraz zimne i gorące napoje wszystkim bardzo smakowały.

Mieszkańcy DPS we Wronińcu dostrzegają starania pracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, jednak opieka i pomoc w czynnościach życia codziennego z ich strony nie zastąpi rodzinnej więzi, uczuć i miłości. Dlatego Zjazd Rodzin i związane z nim odwiedziny bliskich mają szczególny wymiar dla pensjonariuszy.
Galeria zdjęć

Majówka z DPS


Dnia 2 maja 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej odbyła się Majówka. Impreza podczas sprzyjającej pogody odbyła się na dziedzińcu DPSu. Mieszkańcy w rytm ponadczasowych przebojów brali udział w grach i zabawach sportowych. Dla mieszkańców z tej okazji został zorganizowany grill z kiełbaskami. Na pensjonariuszy czekał również słodki poczęstunek
z kawą i herbatą.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Drogi księże Wojciechu


W dniu 23 kwietnia Kościół wspomina w liturgii św. Wojciecha . Jest to także dzień imienin ks. dr. Wojciecha Gryglewicza kapelana Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Mieszkańcy ośrodka podczas sobotniej Mszy Świętej złożyli solenizantowi życzenia oraz wręczyli zrobiony przez nich obrazek, wykonany metodą pirografii .

Drogi księże Wojciechu Z okazji imienin pragniemy złożyć bardzo serdeczne życzenia obfitych Bożych łask oraz samych radosnych chwil! Niech Duch Święty opromienia swym światłem każdy dzień Twojej kapłańskiej posługi, Jezus niech zawsze będzie Twoim Przyjacielem, a Maryja niech przygarnia Cię do swego serca.



Życzą Dyrektor, Mieszkańcy i Personel
Domu Pomocy Społecznej
we Wronińcu

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Wiosenna integracja


13 kwietnia 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu między godziną 10.00 a 14.00 zrobiło się gwarno i wesoło. Na zaproszenie mieszkańców, na plenerową imprezę integracyjną przyjechały mieszkanki z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie oraz Panie ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze.

Klematis

Wiosenna aura sprzyja aktywnemu spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu,
na kolejną już imprezę integracyjną w plenerze, zaprosili swoje przyjaciółki i znajome z Domu Pomocy Społecznej w Rogowie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze. Już od rana trwały przygotowania aby podjąć jak najlepiej zaproszonych gości i wspólnie dobrze się bawić, korzystając ze sprzyjającej aury. Na Panie już na samym początku czekała słodka niespodzianka – mieszkańcy upiekli na zajęciach terapii kulinarnej ciasto, które podali wraz z kawą i napojami. Wspólny poczęstunek pozwolił na chwile rozmowy, odświeżenie starych i zawarcie nowych znajomości. Żeby spalić słodkie kalorie przeprowadzono kilka konkursów sprawnościowych - bieg z przeszkodami, slalom z taczką
i przeciąganie liny. Cała impreza miała oprawę muzyczną. Zadbała o to, wraz ze swoimi podopiecznymi z zespołu działającego przy DPS we Wronińcu, instruktorka terapii muzycznej. Dzięki temu były tańce i wspólne biesiadne śpiewy. Po wysiłku fizycznym i wspólnych tańcach wszyscy z dużym apetytem raczyli się kiełbasą z grilla, bigosem i gotowaną kukurydzą.

To spotkanie było przykładem jak można się integrować i mile spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Czy się udało? Odpowiedzią niech będą uśmiechy na twarzach wszystkich biesiadników, które udało się uwiecznić na fotografiach.
Więcej zdjęć

Wielkanocna tradycja w DPS


W Wielką Niedzielę wspólnie z bliskimi zasiadamy do wielkanocnego stołu aby spożyć świąteczne śniadanie. Tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wyjechali na Święta do swoich rodzin, 70 pozostało w ośrodku, tylko do części z nich przyjechali bliscy. - Wielkanoc to święta rodzinne, musimy zrobić wszystko aby zapewnić ciepłą rodzinną atmosferę, aby nikt nie poczuł się opuszczony i samotny. To jeden z priorytetów w naszej pracy – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

Przygotowania do świąt w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, podobnie jak w domach rodzinnych trwały przez cały Wielki Tydzień. Porządkowane były pokoje i teren wokół domu. Na zajęciach terapeutycznych wykonywano świąteczne dekoracje. Wielobarwnie pisanki, koszyczki i stroiki stały się potem piękną ozdobą wielkanocnego stołu.

W Wielka Sobotę kapelan DPS ks. dr. Wojciech Gryglewicz poświęcił pokarmy przyniesione przez pensjonariuszy i okolicznych mieszkańców. Wspólne święcenie pokarmów dla mieszkańców wsi i podopiecznych DPS jest już tradycyjnym elementem obchodzenia Świąt Wielkanocnych we Wronińcu. To przykład budowania lokalnej integracji i wzajemnej tolerancji.

Tradycją DPS jest spędzanie świątecznych chwil przez mieszkańców wspólnie z pracownikami, którzy stali się dla nich częścią rodziny. Wspólna modlitwa, wspólny posiłek, miły gest i uśmiech tworzą swoistą atmosferę i klimat panujący w tym ośrodku nie tylko od święta.

W Wielką Niedzielę, mieszkańcy domu wraz z pracownikami oraz mieszkańcami Wronińca uczestniczyli w uroczystej Mszy św. odprawionej przez kapelana ośrodka ks. dr Wojciecha Gryglewicza.

Po duchowej strawie wszyscy zasiedli w świetlicy ośrodka do wielkanocnego stołu suto zastawionego świątecznymi potrawami i ozdobami. Nie zabrakło żurku, jaj, kiełbasy, sałatek, mazurków i wielkanocnych bab oraz innych tradycyjnych specjałów.

Święta w placówce minęły w miłej i ciepłej atmosferze. W chwilach wolnych zorganizowano mieszkańcom projekcje filmowe i inne ciekawe zajęcia odpowiadające zainteresowaniom
i upodobaniom podopiecznych. Przez cały czas mieli udostępniony bufet z ciastami i napojami.
Więcej zdjęć

Zamiast Marzanny


W poniedziałek 21 marca 2016 r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu powitali wiosnę, najbardziej oczekiwaną i ulubioną przez nich porę roku. Z tej okazji w parku DPS tradycyjnie zawieszono kolejne budki lęgowe dla ptaków.

Klematis

Wiosenne wieszanie budek lęgowych dla ptaków w parku otaczającym Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu jest już tradycją. Zamiast starego słowiańskiego zwyczaju topienia Marzanny w dniu pożegnania zimy i powitania wiosny, mieszkańcy z pomocą pracowników DPS corocznie umieszczają na drzewach domki dla ptactwa.
W tym roku, w okresie zimowym, na zajęciach terapeutycznych zaprojektowano i zbudowano z materiałów odpadowych 6 kolejnych budek lęgowych.

Kiedy przychodzi pora ptasich godów mieszkańcy bardzo chętnie prowadzą obserwacje, czy pojawiły się tam ptaki, a potem pisklęta.
Każdy zasiedlony domek to dla nich prawdziwa satysfakcja i powód do radości.
W ten sposób zainaugurowano kolejny sezon zajęć terapeutycznych na świeżym powietrzu. Ich oferta jest bogata i interesująca.
Nic więc dziwnego, że dla mieszkańców DPS we Wronińcu wiosna jest najbardziej oczekiwaną i ulubioną porą roku.
Więcej zdjęć

DPS się szkoli


Pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uczestnicząc w różnego rodzaju formach doskonalenia podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe. 16 marca 2016 roku odbyło się szkolenie "Profilaktyka zdrowia" poświęcone szczepieniom ochronnym

Klematis

16 marca 2016 r. w świetlicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyło się szkolenie "Profilaktyka Zdrowia" - dotyczące szczepień ochronnych. Dzięki szkoleniu pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu otrzymali pełen zakres wiedzy dotyczący szczepień : dlaczego warto się szczepić, jakie są wskazania i przeciwwskazania do szczepień, jakie są rodzaje szczepionek i ich podział, drogi podawania szczepionek, jakie są korzyści płynące ze szczepień, kto odpowiada za program szczepień ochronnych na dany rok kalendarzowy. Omówiono tematykę szczepień przeciwko grypie, żółtaczce, tężcowi, ospie wietrznej, krztuścowi, błonicy, odrze, śwince i różyczce.
Szkolenie przeprowadziła Renata Strzyżewska-Wróbel, zajmująca się sprawami epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Górze.

- W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu mieszkańcy korzystają co roku ze szczepień ochronnych przeciwko grypie. To najskuteczniejsza metoda zapobiegania tej chorobie zakaźnej. Nie możemy sobie pozwolić na ryzyko jej wystąpienia w masowej skali w naszym ośrodku. Warto się zaszczepić dla zdrowia swojego i innych ludzi – tak do szczepień zachęca Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Więcej zdjęć

Wielkanocna terapia


Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu trwają przygotowania. Mieszkańcy wraz z opiekunami wykonują w ramach zajęć terapeutycznych różne prace tematycznie związane z Wielkanocą.

Klematis

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, jak co roku z zaangażowaniem przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Większość zajęć terapeutycznych tematycznie wiąże się obecnie z nadchodzącymi świętami. Odbywają się w grupach a skala ich trudności dostosowana jest do możliwości i sprawności uczestników. Część efektów tej pracy będzie można zobaczyć podczas VII Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych Ziemi Górowskiej, który odbędzie się 18 marca 2016 r. w Sali Bankietowej „Magnolia” w Górze. Na stoisku Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zaprezentowane zostaną miedzy innymi palmy wielkanocne, stroiki świąteczne, ozdoby wykonane techniką decoupage oraz obrazy wypalane
w drewnie. Pojawią się również wypiekane na zajęciach terapii kulinarnej wielkanocne „babeczki”. Dla uczestników zajęć świadomość, że ich prace będą prezentowane na wystawie, że część z nich stanie się ozdobą wielkanocnych stołów, że na wykonanych przez nich kartkach świątecznych zostaną wysłane życzenia do członków ich rodzin i zaprzyjaźnionych z DPS instytucji stanowi istotny element budowania poczucia własnej wartości oraz satysfakcji.
Więcej zdjęć

Komputerowy kącik


Powiatowy Urząd Pracy w Górze dzięki przeprowadzanej modernizacji infrastruktury informatycznej przekazał w lutym 2016 r. dla potrzeb Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu 8 wycofywanych zestawów komputerowych. Większość z nich służy teraz w DPS do prowadzenia terapii z użyciem komputera.

Klematis

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu dzięki temu mogą się cieszyć nowym, ulepszonym kącikiem informatycznym. Wyposażony jest on w 6 stanowisk. Mieszkańcy mogą korzystać z różnych zakresów terapii prowadzonej z użyciem komputera, począwszy od nauki podstawowej obsługi komputera, poprzez obsługę prostych programów użytkowych czy gier, po pisanie i drukowanie gazetki „Nasz Dom”
z wykorzystaniem programów graficznych i edytorów tekstu. Prowadzona terapia ma na celu usprawnianie funkcji poznawczych i myślenia. Pozwala rozwijać zainteresowania oraz w atrakcyjny i ciekawy sposób spędzać czas wolny.

- We współczesnym świecie obsługa komputera jest rzeczą niezbędną. Komputery na stałe zagościły we wszystkich obszarach naszego życia. Dzięki uprzejmości Pani Barbary Murlik Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Górze możemy wyposażać naszych mieszkańców w niezbędne w tym zakresie umiejętności. Bardzo dziękuję PUP w Górze za zrozumienie naszych potrzeb – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Zajęcia informatyczne odbywają się trzy razy w tygodniu i cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Rekolekcje w DPS


Corocznie w okresie Wielkiego Postu w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbywają się rekolekcje wielkopostne połączone z uroczystą mszą świętą i spowiedzią. W tym roku 29 lutego w świetlicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w naukach rekolekcyjnych uczestniczyli pensjonariusze, pracownicy ośrodka oraz mieszkańcy Wronińca.
Rekolekcjom przewodniczył O. Atanazy Piotr Polanko franciszkanin z Góry św. Anny – duszpasterz, dr teologii

Klematis

Tradycje religijne w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu są szczególnie kultywowane. Dla osób chorych i niepełnosprawnych wiara daje wsparcie i nadzieję. Czas rekolekcji to okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, spowiedź oraz nauki rekolekcyjne.

29 lutego 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyły się rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył Ojciec Atanazy Piotr Polanko franciszkanin z Góry św. Anny – duszpasterz, dr teologii, któremu towarzyszył ks. dr Wojciech Gryglewicz proboszcz parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie a zarazem kapelan DPS. Rekolekcjoniści odwiedzili chorych w ich pokojach a następnie wszyscy chętni przystąpili do spowiedzi i uczestniczyli we Mszy św. W trakcie Mszy św. około 40 mieszkańców DPS, personel oraz mieszkańcy Wronińca wysłuchali skierowanych do nich słów franciszkanina o dobroci człowieka względem innego, o byciu lepszym i wzajemnym szacunku.
Na koniec Ojciec Atanazy udzielił wszystkim franciszkańskiego błogosławieństwa.
Więcej zdjęć

Maskarada w DPS


4 lutego 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w zabawie karnawałowej, w konwencji balu maskowego wzięli udział mieszkańcy i mieszkanki domów pomocy społecznej we Wronińcu i Rogowie oraz członkowie Klubu Seniora w Górze.

Klematis

Organizatorzy przygotowali liczne niespodzianki i atrakcje. Już na samym wejściu wszyscy otrzymali maski karnawałowe wykonane podczas terapii zajęciowej, w których bawili się przez cały wieczór, jak na bal maskowy przystało. Zabawa taneczna przeplatana była konkursami z nagrodami - taniec z balonem, jedzenie cytryn na czas, konkurs z krzesełkami, jedzenie bez użycia rąk wiszącego na sznurku jabłka. Swoim talentem wokalnym mógł pochwalić się jeden z mieszkańców, który wystąpił dla gości z repertuarem doskonalonym na zajęciach terapii muzycznej. Dla uczestników zabawy przygotowano w jej trakcie poczęstunek, a że był to „tłusty czwartek” do kawy i ciasta podano pączki.
Na zakończenie karnawałowego wieczoru wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji.

Zabawa była kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu w zakresie integracji jego mieszkańców ze środowiskiem zewnętrznym, zapobiegania ich wykluczeniu społecznemu oraz zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych.

Więcej zdjęć

Dzień Dziadka


26 stycznia2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wystąpiła grupa przedszkolna z Naratowa - Borowiki. Dzieci przedstawiły program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Klematis

26 stycznia 2016 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z okazji Dnia Dziadka wystąpiła grupa dzieci z Przedszkola w Naratowie.
Grzesio, Emilka, Antoś, Dominik, Maja, Ania i Mikołaj to młodzi artyści, którzy przedstawili program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka. Deklamowano wiersze i śpiewano piosenki „Najdroższy dziadku”, „Nie wszystkie babcie lubią walczyki”, „Babciu, droga babciu”, „Nie pytajcie kogo wolę”. Dzieci wystąpiły również w tańcach „Krakowiak”, „Poszło dziewczę po ziele”, „Misie dwa”, „Kozaczok” oraz „Szot”. Występ nagrodzono gromkimi brawami. Po programie dzieci wręczyły obecnym na sali mieszkańcom DPS własnoręcznie wykonane serduszka
i złożyły serdeczne życzenia. W podziękowaniu przedszkolaki otrzymały brawa i zostały zaproszone na herbatę, ciastka i owoce.

- Integracja społeczna to jeden z priorytetów działań podejmowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu - tradycyjnie podkreśla Dyrektor DPS we Wronińcu Piotr Grochowiak, dodając:
- Występ przedszkolaków w Dniu Dziadka był dla mieszkańców niezwykle ważny. Większość z nich jest dziadkami, często nie mającymi kontaktu ze swoimi wnukami. Dzieci z Przedszkola w Naratowie wniosły swoim występem wiele radości i pozytywnej energii w codzienne życie mieszkańców DPS, same ucząc się tolerancji
i zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych.

Bardzo dziękuję Małgorzacie Głowiak nauczycielce z Przedszkola w Naratowie, która przygotowała występ „Borowików” i opiekowała się nimi podczas występów we Wronińcu.

Więcej zdjęć

Kolęda w DPS


20 stycznia 2016 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się coroczna wizyta duszpasterska proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zesłania Ducha Świętego
w Żuchlowie ks. dr Wojciecha Gryglewicza.

Klematis

W tradycji Kościoła w Polsce, w okresie po świętach Bożego Narodzenia proboszcz danej parafii składa w domach swoich parafian wizytę duszpasterską, popularnie zwaną kolędą. Zgodnie z prawem kanonicznym – „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza
w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując (— kan. 529 §1.)”.

Mieszkańcy ośrodka już wcześniej przygotowywali się do tej wizyty przystępując do spowiedzi oraz uczestnicząc w sobotniej Mszy św., dodatkowo przystrajając swoje pokoje oraz wnętrze domu.

W DPS kolędował ks. dr Wojciech Gryglewicz - proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie, który jest jednocześnie kapelanem Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Spotkanie było okazją do wymiany kilku zdań z proboszczem i refleksją nad własnym życiem i postępowaniem. Było wspólne śpiewanie kolęd i modlitwa. Kapłan błogosławił mieszkańcom i poświęcił wszystkie pomieszczenia. Tradycyjnie mieszkańcy otrzymali pamiątkowe obrazki.

Więcej zdjęć

Karnawałowa integracja


20 stycznia 2016 roku mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej we Wronińcu, Pakówce i Osieku wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez zaprzyjaźniony
Dom Pomocy Społecznej w Rogowie.

Klematis

Organizatorzy zabawy karnawałowej w Domu Pomocy Społecznej w Rogowie zaprosili do udziału w niej mieszkańców Domów Pomocy Społecznej we Wronińcu, Pakówce i Osieku. Dla uczestników zabawy poza tańcami przygotowano liczne konkursy oraz słodki poczęstunek.

Każdorazowo taki wyjazd jest sposobem na urozmaicenie pobytu w Domu Pomocy Społecznej. Podopieczni DPS we Wronińcu mogą stosunkowo często korzystać z tego typu form spędzania wolnego czasu. Jest to możliwe dzięki łączeniu ofert programowych kilku zaprzyjaźnionych ośrodków. Możliwość wspólnej, koedukacyjnej zabawy wspomaga proces integracji społecznej i zapobiega izolacji
we własnym środowisku osób niepełnosprawnych.
Pobyt w Rogowie zakończyła wspólna kolacja.

Więcej zdjęć

Spotkanie teatralne


Dnia 19.01.2016 w świetlicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyło się uroczyste spotkanie grupy teatralnej przy kawie i słodkim poczęstunku.

Klematis

Spotkanie miało na celu podsumowanie całorocznego zaangażowania podopiecznych w terapie teatralną, a szczególnie podziękowanie za występ
pt: „ Nowoczesne spojrzenie na Boże Narodzenie”, które odbyło się w DPS podczas Wystawy Szopek Bożonarodzeniowych oraz Potraw Wigilijnych w dniu 17.12.2015r.

Na ręce artystów słowa uznania i pochwały złożył w imieniu dyrekcji i pracowników ośrodka kierownik Pan Stanisław Bieńko. Mieszkańcy byli zadowoleni ze spotkania, które sprawiło im wiele radości. Czuli się wyróżnieni i docenieni, za trud i zaangażowanie .




Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Spotkanie sylwestrowe w DPS we Wronińcu


W dniu 31.12.2015r w świetlicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyło się spotkanie sylwestrowe. Dyrektor p. Piotr Grochowiak wszystkim zebranym mieszkańcom złożył noworoczne życzenia.

Klematis

Przy lampce bezalkoholowego szampana wszyscy podsumowali stary rok. Podczas spotkania został rozstrzygnięty również konkurs na najładniejszy pokój mieszkańców. Zwycięzcom za włożony trud, zaangażowanie i pomysłowość zostały wręczone nagrody.
Dekoracje upiększające pokoje wykonywane były przez mieszkańców podczas zajęć terapeutycznych. Zajęcia te miały na celu wykazać zainteresowanie, pomysłowość, pobudzić do twórczego myślenia, przypomnieć wartość tradycji. Z okazji zakończenia roku 2015 personel naszego ośrodka zorganizował dla mieszkańców popołudniowe spotkanie sylwestrowe, na którym nie zabrakło słodkiego poczęstunku.
Przy tańcach i śpiewach wszyscy pożegnali stary rok. Nie zabrakło dobrego humoru. Witając Nowy Rok 2016 mieszkańcy składali sobie życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności.




Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

"Wigilia 2015 w DPS Wroniniec"


24 grudnia 2014 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się uroczysta kolacja wigilijna, w której uczestniczyli mieszkańcy pozostający na Święta Bożego Narodzenia
w Naszym Domu.

Klematis

Przy wigilijnym stole zasiadł również Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Pan Piotr Grochowiak, który podziękował pracownikom DPS za ogromny trud i zaangażowanie w pracę na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym. Wieczerze wigilijną poprzedziła Msza Święta o charakterze pasterki odprawiona przez księdza dr Wojciecha Gryglewicza podczas której modlili się mieszkańcy i przedstawiciele społeczności lokalnej wsi Wroniniec. Po modlitwie i życzeniach od księdza kapelana nastąpiło łamanie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd. Do wspólnego stołu zasiadł wraz z mieszkańcami Dyrektor DPS oraz ksiądz kapelan. Na wigilijnym stole znalazły się bardzo smaczne potrawy przygotowane przez naszą kuchnię m.in.: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą, krokiety, ryba po grecku, sałatka warzywna i śledzie. Podczas spotkania nie zabrakło wizyty Mikołaja, który obdarował wszystkich mieszkańców prezentami. W paczkach znalazły się skarpetki, kapcie, herbata, kosmetyki, słodycze oraz owoce cytrusowe. Cały wieczór wigilijny upłynął w miłej i świątecznej atmosferze, nie zabrakło przy tym śpiewania tradycyjnych polskich kolęd.Zachowanie tradycji wieczerzy wigilijnej ma na celu stworzenie rodzinnej atmosfery, poczucia wspólnoty i bliskości dla mieszkańców pozostających na święta w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Na okres Świąt Bożego Narodzenia do swoich rodzin wyjechało 9 mieszkańców. Z pewnością na długi czas wigilijne spotkanie pozostanie w sercach wszystkich osób uczestniczących w kolacji wigilijnej. W okresie świątecznym pensjonariusze ośrodka mają zapewniony uroczysty podwieczorek przy kawie i cieście. Dla urozmaicenia czasu wolnego przygotowane zostały różne formy terapii zajęciowej m. in.: wspólne kolędowanie, biblioterapia, projekcja filmów na DVD o tematyce świątecznej, oglądanie tegorocznych jasełek przygotowanych przez mieszkańców, spędzenie czasu na świeżym powietrzu uczestnicząc w spacerach czy zajęciach ruchowych.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Świąteczna integracja


22 grudnia 2015 r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu tradycyjnie wzięli udział w spotkaniu opłatkowym organizowanym przez Gimnazjum w Naratowie.

Klematis

Na zaproszenie dyrektora Gimnazjum w Naratowie Bronisława Pospiecha w spotkaniu opłatkowym uczestniczyli Wójt Gminy Niechlów Beata Pona, Przewodnicząca Rady Gminy Niechlów Ewa Pietrowiak, radna Rady Gminy Niechlów Joanna Haręzga, Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców Maria Bachowska oraz delegacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wraz z dyrektorem DPS Piotrem Grochowiakiem.

Uroczystość uświetniły jasełka oraz koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów gimnazjum. Po części artystycznej łamiąc się opłatkiem, składano sobie życzenia. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, na który podano tradycyjne potrawy wigilijne.

Mieszkańcy w podziękowaniu za zaproszenie oraz całoroczną współpracę podarowali dyrektorowi gimnazjum stroik świąteczny wykonany własnoręcznie na zajęciach terapeutycznych. Chcę z głębi serca podziękować w imieniu swoim i naszych podopiecznych całej społeczności szkolnej Gimnazjum w Naratowie, Dyrektorowi z Gronem Pedagogicznym i wszystkim uczniom, za wszystko, co od wielu lat czynią na rzecz integracji osób niepełnosprawnych. Każdy uśmiech, każda piosenka, miły gest jest dla naszych mieszkańców niezwykle cenny i ważny. Są to ludzie czujący i niezwykle wrażliwi – ogromnie potrzebujący akceptacji i zwykłego ludzkiego ciepła, które podczas każdego spotkania otrzymują od uczniów i nauczycieli tej szkoły. To przykład prawdziwej integracji społecznej, nie tylko od święta – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Więcej zdjęć

„Choinki nadziei”


21 grudnia 2015 r. mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odwiedzili szóstoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Glince w ramach akcji „Choinki nadziei” organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka.

Klematis

Święta Bożego Narodzenia to czas oczekiwania, radości i nadziei, to również czas, kiedy myślimy o niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym uwagi i wsparcia – ludziom starszym i samotnym. Mając to na uwadze uczniowie klasy 6 ze Szkoły Podstawowej w Glince pod opieką Weroniki Szczepaniak i Mirosławy Rutkowskiej oraz Mariusza Gustawa, postanowili włączyć się w akcję „Choinki nadziei” organizowaną przez
Fundację Ekologiczną Arka.

Choinki Nadziei to pięknie ozdobione drzewka przynoszone wraz z piosenką czy przedstawieniem ludziom starszym, niepełnosprawnym lub wykluczonym społecznie, dodają one im energii, witalności i nadziei na lepszą przyszłość. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali spektakl pt. ”Kłócące się drzewa” oraz koncert kolęd i z własnoręcznie ozdobionymi choinkowymi gałązkami – „Choinką nadziei”, odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Przedstawienie oraz kolędy w wykonaniu uczniów nie tylko wzruszyły pensjonariuszy ale wyczarowały wręcz rodzinną i domową atmosferę.

Po występie uczniowie wręczyli mieszkańcom „Choinkę nadziei”. Były łzy wzruszenia i słowa wdzięczności. Mieszkańcy podarowali uczniom drobne upominki wykonane podczas świątecznej terapii zajęciowej. Po przedstawieniu czekał na gości słodki poczęstunek przygotowany podczas terapii kulinarnej przez mieszkańców DPS.

„Choinki Nadziei” to akcja, która nie tylko daje nadzieję pensjonariuszom, lecz także uczy empatii i wrażliwości.
Więcej zdjęć

Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych i Potraw Wigilijnych


17 grudnia 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbył się coroczny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych i Potraw Wigilijnych.

Klematis

Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych i Potraw Wigilijnych w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbywa się już od wielu lat i jest tradycją ośrodka. W tym roku 17 grudnia, po raz jedenasty mieszkańcy wraz z pracownikami DPS i zaproszonymi przez nich gośćmi wybierali najpiękniejszą szopkę i najlepszą potrawę wigilijną. Wśród gości zasiedli między innymi Jan Rewers Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego, Beata Pona Wójt Gminy Niechlów, ks. dr Wojciech Gryglewicz kapelan Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, Sławomir Bączewski Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze reprezentujący jednocześnie Starostę Górowskiego Piotra Wołowicza, Agata Wolicka Sołtys Wronińca wraz z mieszkańcami, Maria Gancarz Sołtys Naratowa wraz z mieszkańcami oraz uczennice
z Gimnazjum w Naratowie a także zaprzyjaźnione mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Rogowie.

Spotkanie rozpoczął Piotr Grochowiak dyrektor DPS, przedstawiając gości oraz składając wszystkim obecnym świąteczne życzenia, do których dołączyli się w swoich wystąpieniach zaproszeni goście. Corocznie rozstrzygnięcie konkursu poprzedzone jest wspólnym występem artystycznym mieszkańców i gości. W tym roku jako pierwsi wystąpiła grupa teatralna z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu ze spektaklem pantomimicznym pt.
„Nowe spojrzenie na Boże Narodzenie” w reżyserii i scenografii Katarzyny Rzeźwickiej przy współpracy Marty Kubickiej i Patrycji Jasek. Pod wpływem ogromnego ładunku emocjonalnego zawartego w przesłaniu spektaklu i grze aktorów wielu widzom popłynęły łzy.

Z koncertem pastorałek wystąpiły dziewczęta z Gimnazjum w Naratowie przygotowane przez Małgorzatę Mertę. Po części artystycznej, jury powołane z przedstawicieli uczestników obydwu konkursów dokonało oceny prac. W konkursie, w kategorii na najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową pierwsze miejsce zajęła szopka Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, drugie miejsce - sołectwa Wroniniec, natomiast trzecie miejsce zajęła ex aequo szopka Domu Pomocy Społecznej w Rogowie i Gimnazjum w Naratowie. W kategorii
na najsmaczniejszą Potrawę Wigilijną pierwsze miejsce zajęły śledzie w śmietanie przygotowane przez sołectwo Wroniniec, drugie miejsce ex aequo otrzymał Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu i Dom Pomocy Społecznej w Rogowie natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Gimnazjum w Naratowie. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz świąteczne stroiki wykonane przez mieszkańców podczas terapii zajęciowej.

Na zakończenie mieszkańcy oraz zaproszeni goście zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej.
Więcej zdjęć

Piękno i smak


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu już tradycyjnie wystawił prace swoich mieszkańców na XVI Wystawie Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej, która odbyła się 9 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze

Klematis

9 grudnia 2015 r. na XVI Wystawie Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej, która odbyła się 9 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze nie dało się nie zauważyć stosika z pracami mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Przepiękne stroiki i ozdoby świąteczne, związane z nadchodzącym Bożym Narodzeniem czy paczki świątecznych pierników wypełniające po brzegi wiklinowy kosz urzekały swoim pięknem i smakiem, tworząc niepowtarzalny świąteczny klimat. Prace te, były wykonane na zajęciach terapeutycznych przez mieszkańców DPS, którzy przyjechali na wystawę aby je zaprezentować. Wśród nich byli m.in. niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich – dla nich taka forma terapii zajęciowej jest najbardziej dostępna i lubiana, a możliwość autoprezentacji efektów swojej pracy ma dla nich ogromne znaczenie

- Integracja niepełnosprawnych polega na łączeniu się ich świata ze światem osób sprawnych w jedną spójną całość. Ich „wyjście do ludzi” połączone z pokazaniem talentów, wydobywanych z nich przez naszych terapeutów, przełamuje bariery, otwiera na otaczający świat i podnosi poczucie własnej wartości. Nie tylko osoby „zdrowe” mogą wiele ofiarować osobom niepełnosprawnym. Niepełnosprawni też mogą i potrafią wzbogacać społeczeństwo np. o tworzone przez siebie piękno, co można było świetnie zaobserwować na wystawie, stąd nasz udział w tego typu przedsięwzięciach – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor DPS we Wronińcu.

Za udział w wystawie Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu został wyróżniony okolicznościowym dyplomem i statuetką.
Więcej zdjęć

Idą Święta


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu jak co roku z zaangażowaniem przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcy wraz z pracownikami w ramach różnych terapii przygotowują świąteczne ozdoby, wypiekają ciasta, uczą się nowych kolęd czy przygotowują Jasełka

Klematis

Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu, jak co roku z zaangażowaniem przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Również i tym razem nie zabrakło zapału i nowych pomysłów do tworzenia świątecznych dekoracji. Mieszkańcy pod okiem opiekunów przygotowują się do XVI Wystawy Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej, która rozpocznie się 9 grudnia 2015 r. o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Górze.
W ramach terapii zajęciowej, na ten magiczny czas przygotowywane są różnego rodzaju dekoracje świąteczne i ozdoby, którymi przyozdabiane są choinki i dekorowane pokoje mieszkańców. Zostały m.in. wykonane świąteczne wianki do wykonania których użyto szyszek, orzechów
i żołędzi zebranych wcześniej przez mieszkańców. Wykonywane są również prace metodą orgiami czy ozdoby z makaronu.

Ciesząc się z nadchodzących Świąt mieszkańcy nie zapominają o swoich najbliższych i zaprzyjaźnionych domach pomocy społecznej. Wykonywane są kartki okolicznościowe według ich pomysłów przelanych na papier, które wysyłane są potem z życzeniami do członków ich rodzin i przyjaciół. Przygotowując się do świąt w ramach terapii kulinarnej, podopieczni wykazując swoje zdolności pieką ciasta i pierniki.
Tradycją w DPS we Wronińcu stało się spotkanie opłatkowe z mieszkańcami z zaprzyjaźnionych ośrodków. Pensjonariusze przygotowują dekorację na tę okoliczność.

Od wielu też tygodni trwają prace nad szopkami Bożonarodzeniowymi. Prowadzone zajęcia mają na celu usprawnianie czynności manualnych oraz rozwijanie twórczego myślenia. Pensjonariusze mogą również uczyć swoich kolegów umiejętności jakie nabyli w domach rodzinnych, są wówczas dumni, że mogą się realizować i pokazać jakie w nich drzemią talenty. Podczas muzykoterapii podopieczni przypominają sobie kolędy i pastorałki oraz uczą się nowych. W ramach tego typu zajęć rozwijają swoje talenty wokalne i muzyczne.
W DPS prowadzona jest również terapia teatralna. Grupa „aktorów” wraz z opiekunami przygotowuje Jasełka, dzięki czemu mogą się realizować scenicznie.

Dzięki zróżnicowanej ofercie terapeutycznej mieszkańcy mają możliwość wyboru zajęć, które ich interesują i dają im możliwość wykazania swoich umiejętności i pasji, uczą asertywności i wyrażania swoich emocji. Natomiast wyjście na zewnątrz z efektami ich pracy budzi w mieszkańcach poczucie własnej wartości i ogromnie sprzyja w pokonywaniu barier i społecznej integracji.
Więcej zdjęć

„Bo radość jest w nas”


Jak co roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięli udział w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych i Seniorów „W Cieniu Kolegiaty”. Tegoroczny XI już Przegląd Twórczości odbył się 3 grudnia 2015 r. w Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie pod hasłem „Bo radość jest w nas”

Klematis

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie ODONIS działające w Głogowie od 2005 roku na rzecz osób niepełnosprawnych, słabszych i starszych zorganizowało Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych i Seniorów „W Cieniu Kolegiaty”. Jak co roku wzięli w nim udział mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. W tym roku mieszkańcy zaprezentowali piosenki biesiadne, łatwo wpadające w ucho, które bardzo spodobały się licznej publiczności zgromadzonej w Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie. Prowadząca imprezę Prezes Stowarzyszenia ODONIS Krystyna Piasecka – Olejniczak podziękowała za występ, a członkowie zespołu muzycznego z DPS we Wronińcu zostali wyróżnieni
i otrzymali upominki.
Więcej zdjęć

DPS po wyborach


1 grudnia 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przeprowadzono wybory samorządu mieszkańców, w wyniku których wyłoniono pięcioosobową Radę Mieszkańców oraz jej przewodniczącego i zastępcę

Klematis

DPS po wyborach 1 grudnia 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przeprowadzono wybory samorządu mieszkańców, w wyniku których wyłoniono pięcioosobową Radę Mieszkańców oraz jej przewodniczącego i zastępcę Zdjęcie: DPS po wyborach 1 grudnia 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyły się wybory do Rady Mieszkańców. Wybory poprzedziła kampania wyborcza prowadzona przez poszczególnych kandydatów. Wszyscy mieszkańcy mogli zapoznać się z ich sylwetkami poprzez plakaty wyborcze wywieszone na tablicy informacyjnej, w których kandydaci prezentowali swoje hasła i program wyborczy.

Do wyborów zgłosiło się 7 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było 74 mieszkańców. Każdy mieszkaniec DPS posiada czynne i bierne prawo wyborcze. Członkowie Rady Mieszkańców wybierani byli w równych, tajnych, bezpośrednich, pisemnych i większościowych wyborach. Przebieg wyborów nadzorowała Komisja Skrutacyjna wyznaczona przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu składająca się z dwóch pracowników oraz dwóch mieszkańców DPS. W przygotowaniu wyborów i obsłudze administracyjnej pomogli pracownicy Ośrodka. Mieszkańcy chętnie spełnili swój obywatelski obowiązek dzięki czemu frekwencja wyniosła 70%. Spośród kandydatów wyłoniono pięciu nowych członków Rady Mieszkańców, która spośród siebie wyłoniła przewodniczącego Rady Mieszkańców oraz jego zastępcę.

Rada Mieszkańców przez okres swojej 2 letniej kadencji będzie składać wnioski, uwagi i propozycje dotyczące funkcjonowania DPS, w tym usług świadczonych na rzecz mieszkańców, zajmować się będzie również wzajemnymi relacjami pomiędzy mieszkańcami, mieszkańcami a personelem DPS oraz rozwiązywaniem potencjalnych konfliktów. Rada przedstawia opinie w sprawach z jakimi zwraca się do niej dyrektor DPS, zajmuje się problematyką integracji wewnętrznej i zewnętrznej mieszkańców, przyjmuje skargi i wnioski mieszkańców i przedstawia je dyrektorowi DPS. Rada zbiera się planowo raz w miesiącu. Jej obrady dostępne są dla mieszkańców, którzy mogą uczestniczyć w jej zebraniach jako obserwatorzy.

Nowa Rada Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu jest pełna pomysłów, otwarta na współpracę z dyrekcją i chętna do kontynuacji dobrych inicjatyw podjętych przez swoich poprzedników.
Więcej zdjęć

Andrzejkowe integracja


25 listopada 2015r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się integracyjna zabawa andrzejkowa dla podopiecznych ośrodka oraz zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej w Rogowie oraz Rościsławicach

Klematis

Wieczór andrzejkowy, po rocznej przerwie spowodowanej remontem DPS, otworzył dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak, dziękując gościom za przybycie oraz życząc wszystkim udanej zabawy. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku i wróżb andrzejkowych. Były różnego rodzaju zabawy i konkursy – taniec z kapeluszem, taniec z balonem czy konkurs na najpiękniejszy strój -nagradzane drobnymi upominkami lub słodką nagrodą. Wśród strojów pojawiło się wiele chińskich elementów, ponieważ dla urozmaicenia imprezy wprowadzono motyw przewodni „Chińskie podróże”. Co może mieć wspólnego tradycyjny polski wieczór andrzejkowy pełen
magii i wróżb z „Chińskimi podróżami”? Odpowiedź na to pytanie pojawiła się z chwilą podania przygotowanych na zajęciach terapii kulinarnej ciasteczek z chińskimi wróżbami, które wpisały się w konwencję zabawy andrzejkowej. Oprócz ciasteczek gospodarze podjęli swoich gości bigosem i kiełbasą, śledziami i sałatką warzywną oraz ciastem i napojami. Czas uprzyjemniały utwory taneczne, dzięki którym parkiet zapełniał się uczestnikami andrzejkowej zabawy.

Mieszkańcy DPS Wroniniec oraz zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe dyplomy. Było to spotkanie, które umożliwiło nawiązanie nowych znajomości, sprzyjało rozmowom
i wspólnej zabawie, służąc wzajemnej integracji.
Więcej zdjęć

Dzień Pracownika Socjalnego w DPS


20 listopada 2015r pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z udziałem władz Powiatu Górowskiego uroczyście obchodzili Dzień Pracownika Socjalnego.

Klematis

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego w dniu 20 listopada 2015 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyło się uroczyste spotkanie pracowników DPS z władzami Powiatu Górowskiego. W spotkaniu wzięli udział Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Jan Rewers, Wicestarosta Górowski Paweł Niedźwiedź oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Górowskiego Mariola Szurynowska. W uroczystości uczestniczyli również emerytowani pracownicy DPS we Wronińcu na czele z jego pierwszym dyrektorem Andrzejem Balcerzakiem.

Spotkanie rozpoczął Piotr Grochowiak, obecny dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, który powitał gości dziękując im za otrzymywane wsparcie. Podziękował również wszystkim swoim pracownikom za trudną i odpowiedzialną pracę, podkreślając że praca
z osobami niepełnosprawnymi jest wyzwaniem które nie tylko wymaga specjalistycznej wiedzy ale również indywidualnych cech osobowości. Swoje wystąpienie zakończył życzeniami zdrowia, zadowolenia z pracy i szczęścia w życiu osobistym. Życzenia złożyli również zaproszeni goście. Wicestarosta Paweł Niedźwiedź w imieniu Starosty Górowskiego Piotra Wołowicza złożył na ręce dyrektora DPS bukiet kwiatów oraz podziękował wszystkim obecnym za zaangażowanie jakie wkładają w swoją codzienną pracę, która przynosi oczekiwane efekty i wywołuje uśmiech na twarzach mieszkańców. Wicestarosta odczytał również list
Starosty Górowskiego, w którym czytamy:
Jak co roku w całym kraju obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Wasza praca to misja dla społeczeństwa i dlatego zasługuje na najwyższe uznanie. Wyczucie i wrażliwość, jakie wykazujecie na co dzień, są tu niezbędne. Tym bardziej cieszy fakt, że pracują tu osoby o doskonałych kwalifikacjach i najlepszym przygotowaniu.
Niech zatem świąteczny dzień będzie okazją do przekazania podziękowań i życzeń. Życzę, by Państwa wysiłek i trud na rzecz osób potrzebujących szczególnej pomocy stały się powodem do osobistej satysfakcji oraz bodźcem do dalszego działania. Ponadto w tym szczególnym dniu wszystkim pracownikom Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu życzę dużo zdrowia oraz pomyślności, życzę również, by działalność jednostki – podobnie jak i dziś – zawsze cieszyła się szacunkiem oraz uznaniem naszej społeczności.
Piotr Wołowicz
Starosta Górowski

Po oficjalnej części pracowników oraz gości zaproszono do pamiątkowego zdjęcia oraz na skromny poczęstunek.
Więcej zdjęć

Muzyczna integracja


16 listopada 2015r. młodzież z „Koła Żywego Słowa” działającego przy Gimnazjum w Naratowie, wystąpiła z koncertem dla podopiecznych i pracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

16 listopada 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbył się występ młodzieży z „Koła Żywego Słowa” działającego przy Gimnazjum w Naratowie, zaprzyjaźnionego z DPS od lat. W pierwszej części koncertu młodzież zaprezentowała utwory znanych światowych wokalistów: Michaela Jacksona, Sia, Europe, Cleo & Donatan, czy znany wszystkim utwór z musicalu „Upiór w Operze”. Poszczególne piosenki były dedykowane podopiecznym, dyrekcji oraz pracownikom DPS we Wronińcu. W drugiej części koncertu uczniowie zaprezentowali utwory patriotyczne, z racji minionego „Święta Niepodległości”, którymi w konkursie na szczeblu powiatowym zajęli trzy pierwsze miejsca.
Młodzież za swój występ została nagrodzona gromkimi brawami oraz poczęstowana ciastem upieczonym w ramach terapii zajęciowej.
Uczniowie zostali przygotowani od strony muzycznej przez nauczycielki z Gimnazjum w Naratowie - Małgorzatę Mertę oraz Grażynę Grochowiak, które sprawowały opiekę nad uczniami podczas ich pobytu we Wronińcu. Małgorzata Merta została nagrodzona za swoją pracę społeczną z młodzieżą otrzymując od dyrektora DPS Piotra Grochowiaka drobny upominek, wykonany przez mieszkańców na zajęciach terapeutycznych.

Koncert był wspaniałą lekcją tolerancji i otwarcia się na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz kontynuacją procesu integracji społecznej mieszkańców Domu Pomocy Społecznej
we Wronińcu.
Więcej zdjęć

Ognisko w DPS


5 listopada 2015 r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spotkali się na ostatniej tej jesieni imprezie plenerowej, podsumowującej okres ergoterapii prowadzonej
z podopiecznymi, którzy na przełomie lata i jesieni uczestniczyli w zajęciach i pracach związanych z utrzymaniem i upiększeniem terenów zielonych oraz parku otaczającego ośrodek.

Klematis

Ergoterapia to forma terapii wykorzystująca różne rodzaje pracy i rekreacji jako środki terapeutyczne. Utrzymanie terenów zielonych,
ich upiększanie i wykonywanie drobnych zabiegów pielęgnacyjnych w parku otaczającym Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu jest jedną
z wielu stosowanych tam form terapii. Wszelka aktywność daje mieszkańcom satysfakcję i zadowolenie. Pozwala także na uwierzenie w swoje możliwości, a także zachowanie dobrej sprawności psychofizycznej, rozwija kreatywność, zapobiega izolacji i nudzie.

Przygotowanie terenów zielonych do okresu zimowego zostało zakończone i podsumowane dzięki sprzyjającej aurze w plenerze.
Zapłonęło ognisko, śpiewano harcerskie i biesiadne szlagiery, pieczono kiełbaski. Dla uczestników przygotowano gry i zabawy.
Więcej zdjęć

Sportowa integracja


16 września 2015r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uczestniczyli w zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Rogowie sportowej imprezie integracyjnej pod hasłem „Sport to zdrowie”.

Klematis

Gospodarze przygotowali wiele ciekawych zabaw, konkursów i rozgrywek. Odbył się konkurs rzutu piłką do bramki, taniec z krzesełkami, przeciąganie liny czy konkurs wieszania prania. W układzie tanecznym wystąpiły mieszkanki DPS w Rogowie. Główną atrakcją imprezy „Sport to zdrowie” był turniej gry w bule, w którym uczestnicy musieli wykazać się sprytem, koncentracją i odpowiednią taktyką. W sportowych zmaganiach uczestniczyło 8 drużyn z Domów Pomocy Społecznej w Osieku, Rogowie, Chumiętkach, Wronińcu, Baszkowie i Pakówce. DPS we Wronińcu zajął IV miejsce. Turniej dał wszystkim uczestnikom dużo świetnej zabawy oraz wiele radości, zwłaszcza, że wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Pogoda tego dnia dopisała, co pozwoliło miło spędzić czas, a że sportowe zmagania zaostrzyły apetyty gospodarze zaprosili wszystkich na poczęstunek.

Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu od dawna wpisuje się w sieć współpracy Domów Pomocy Społecznej mającą na celu wzbogacenie oferty własnej o ofertę zaprzyjaźnionych ośrodków. Tego typu współpraca zwiększa atrakcyjność pobytu mieszkańców w domu pomocy, wspomaga proces integracji i zapobiega wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Więcej zdjęć

W DPS pojawiły się „Borowiki”


17 września 2015r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu symbolicznie zakończyli letni sezon podczas plenerowej imprezy „Pożegnanie lata”. Na świeżym powietrzu przygotowano dla pensjonariuszy liczne gry i zabawy ruchowe, a także smakołyki z grilla. Ogromną niespodzianką była wizyta 23-osobowej grupy przedszkolaków z Naratowa,
którzy swoim występem urzekli całą dorosłą widownię.

Klematis

W czwartek 17 września 2015 r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zakończyli letni sezon plenerowych imprez łączących aktywność ruchową, zabawę i wspólne grillowanie. Podczas „Pożegnania lata” ogromną niespodziankę sprawiły podopiecznym DPS przedszkolaki z grupy „Borowiki” z Przedszkola w Naratowie. 23 młodych artystów w wieku od 3 do 6 lat, przebranych za krasnoludki, zaprezentowało piosenkę „Krasnale”, tańce „Taniec połamaniec”, „Gdy dzień wstaje wita świat” oraz „Poszło dziewczę po ziele” a także zabawy ruchowe „Jedna łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadek” i „Tu paluszek, tu paluszek, a tu czysty mam fartuszek”. Widownia obdarzała dzieci gromkimi brawami i uśmiechami. Występ wniósł wiele radości i pozytywnej energii w codzienne życie mieszkańców DPS.

W rewanżu dzieciom zorganizowano degustację zdrowej żywności. Przedszkolakom zaserwowano gotowaną kukurydzę, jabłka i kompot z własnych zbiorów. Po poczęstunku zaproszono dzieci na ekologiczny spacer po ośrodku. Dzieci między innymi zapoznały się z bogatą szatą roślinną ośrodka, oglądały hodowlę królików, ptactwo w wolierze i gołębniku. Niektóre z nich po raz pierwszy w życiu mogły zobaczyć pawie, kaczki mandarynki, bażanty diamentowe i złociste, perliczki i inne ptactwo ozdobne. Na koniec wizyty w ośrodku dzieci otrzymały w podziękowaniu jesienne bukieciki oraz drobne upominki wykonane przez mieszkańców w ramach terapii zajęciowej, po czym zadowolone i pełne wrażeń powróciły do przedszkola, a podopieczni DPS dalej korzystali z pięknej pogody przy wspólnych rozmowach, muzyce i grillu.
- Bardzo się cieszę, że mogę takim występem integrować dzieci ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i przyczyniać się w ten sposób do budowania już od małego dziecka ducha tolerancji i zrozumienia – powiedziała Małgorzata Głowiak nauczycielka z Przedszkola w Naratowie, która przygotowała występ „Borowików” i opiekowała się nimi podczas wycieczki do Wronińca.

Dyrektor DPS we Wronińcu Piotr Grochowiak podkreśla, że integracja społeczna to ważny aspekt działań podejmowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu. Naratów zajmuje w niej bardzo ważne miejsce. Ponad 10-letnia współpraca z Gimnazjum w Naratowie oraz Przedszkolem pozwala zapobiegać izolacji i wykluczeniu społecznemu mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu a jednocześnie uczy młodych ludzi tolerancji i zrozumienia potrzeb osób niepełnosprawnych.
Więcej zdjęć

„Wspomnienia z wakacji”


20 sierpnia 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu po raz kolejny odbyło się spotkanie integracyjne pod hasłem „Wspomnienia z wakacji”. W imprezie,
wraz z mieszkańcami DPS we Wronińcu, uczestniczyły zaproszone przez nich panie z zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie.

Klematis

Piękna, słoneczna pogoda dopisała wszystkim uczestnikom spotkania, pozwalając na plenerowy charakter imprezy. Do tego celu bardzo przydał się niedawno wyremontowany plac rekreacyjny ze stacjonarnym grillem. Można było skosztować świeżo upieczonej kiełbasy i kaszanki. W ramach terapii kulinarnej pensjonariusze DPS we Wronińcu upiekli ciasto z owocami z własnego sadu, które podano do kawy i herbaty.

Tradycyjnie imprezie towarzyszą różnego rodzaju konkursy i zabawy. Uczestnicy wykonywali w grupach plakaty „Wspomnienia z wakacji”.
Odbył się również konkurs tańca z balonami. Oprawą muzyczną konkursu zajął się zespół muzyczny DPS Wroniniec pod kierunkiem instruktora muzykoterapii. Panowie zaprezentowali w swoim repertuarze nowe przeboje, które zachęciły wszystkich do wspólnego śpiewania oraz tańców już poza konkursem.

Gry i zabawy trwały wiele przedpołudniowych godzin. Na zakończenie spotkania panie z Domu Pomocy Społecznej w Rogowie zostały zaproszone na wspólny obiad. Czwartkowe spotkanie, w którym uczestniczyło 80 osób, było bardzo udane, pełne radości i wspólnych rozmów. Dało uczestnikom poczucie akceptacji, pobudziło ich do twórczego działania, wyzwoliło aktywność fizyczną, stanowiąc zarazem ciekawe urozmaicenie pobytu w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Więcej zdjęć

Komisja Budżetu i Gospodarki w DPS


1 lipca 2015 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Powiatu Górowskiego mające na celu zapoznanie się radnych z zasadami funkcjonowania ośrodka. Posiedzenie odbyło się w ramach realizacji planu pracy komisji.

Klematis

W posiedzeniu komisji wzięli udział radni - Marlena Grabarz, Kazimierz Bogucki, Ryszard Pietrowiak, Jan Przybylski, Mirosław Żłobiński wraz
z przewodniczącym komisji radnym Markiem Biernackim oraz będący członkami komisji Starosta Górowski Piotr Wołowicz oraz Wicestarosta Paweł Niedźwiedź. Po obiektach i terenie oprowadzał radnych oraz udzielał szczegółowych informacji na zdawane pytania dyrektor DPS Piotr Grochowiak. Radni interesowali się poziomem rekrutacji, zasadami odpłatności za pobyt czy zakresem świadczonych usług. Zostali szczegółowo zapoznani z zakresem remontów zakończonych w 2015 r. mających na celu jak najlepsze dostosowanie do pobytu w DPS osób niepełnosprawnych oraz podwyższenie jakości warunków bytowych, terapią zajęciową i rehabilitacją realizowaną w ośrodku.

Na uznanie zasługuje wysoki standard świadczonych przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu usług. Ważną kwestią jest również to,
że ośrodek finansuje się z opłat ponoszonych przez mieszkańców, ich rodziny i ośrodki pomocy społecznej, dotacji Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz pozyskiwanych środków zewnętrznych, nie obciążając innych dochodów powiatu. Należy podkreślić także zaangażowanie
i wkład pracy dyrektora oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w jego stały rozwój i podnoszenie jakości świadczeń dla jego mieszkańców – powiedział Marek Biernacki przewodniczący Komisji Budżetu i Gospodarki Rady Powiatu Górowskiego.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Zjazd Rodzin w DPS


Spotkanie z krewnymi, grill i tańce towarzyszyły czwartkowemu (18 czerwca 2015 r.) Zjazdowi Rodzin organizowanemu przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu. Impreza odbyła się po rocznej przerwie spowodowanej prowadzonymi do grudnia 2014 r. pracami remontowymi.

Klematis

Zjazd Rodzin rozpoczęła Msza św. celebrowana przez ks. dr. Wojciecha Gryglewicza.
- Od dwóch lat przyjeżdżam do Domu Pomocy Społecznej i od dwóch lat przyglądam się jak intensywnie toczy się tu życie. Spotykam się
z życzliwością mieszkańców oraz personelu. Zawsze panuje tu rodzinna i miła atmosfera - powiedział ks. Wojciech.

Po Mszy św. głos zabrał Piotr Grochowiak Dyrektor DPS we Wronińcu, który podziękował zaproszonym gościom za przybycie. Wśród nich znaleźli się Starosta Górowski Piotr Wołowicz, ks. dr. Wojciech Gryglewicz, mieszkanki oraz pracownicy zaprzyjaźnionego DPS w Rogowie
oraz licznie przybyłe rodziny mieszkańców DPS we Wronińcu.
- Cieszymy się ogromnie, że spotykamy się wspólnie po rocznej przerwie. Nie próżnowaliśmy przez ten czas, wiele się tu zmieniło. Przeprowadziliśmy bardzo duży remont mający na celu lepszą dostępność naszego ośrodka i jego otoczenia dla osób niepełnosprawnych
oraz poprawę warunków bytowych dla naszych podopiecznych. Dzięki Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu jest prawdziwą perłą wśród domów tego typu i cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem. Dziękuje Staroście Górowskiemu za zaufanie i uznanie jakim darzy nasz ośrodek, oraz dziękuję przede wszystkim personelowi DPS, dzięki któremu ośrodek tak prężnie działa - powiedział dyrektor DPS we Wronińcu.

Następnie głos zabrał Starosta Górowski Piotr Wołowicz, który podziękował Dyrektorowi DPS i jego pracownikom za zaangażowanie i trud wkładany w pracę. Mieszkańcom życzył, aby zawsze czuli się w DPS jak w domu rodzinnym. Podczas Zjazdu Rodzin poza częścią oficjalną przygotowano piknik obfitujący w liczne gry, konkursy i występy. Krzyżówka, slalom
z przeszkodami, taniec z balonem czy kręgle to przykłady zabaw, w których mieszkańcy wraz z rodzinami chętnie brali udział za co byli nagradzani słodkimi upominkami.

Na zaproszenie mieszkańców DPS Wroniniec, wystąpił Mariusz Harc, przy którego muzyce uczestnicy Zjazdu ruszyli do tańca. Swoją twórczość zaprezentował także zespół muzyczny działający przy Domu Pomocy Społecznej prowadzony przez Annę Antonicką instruktora terapii muzycznej. Zorganizowana została również wystawa prac wykonanych przez mieszkańców podczas terapii zajęciowej oraz terapii kulinarnej, która cieszyła się powodzeniem wśród gości.

Powrót do tradycji zjazdów jest czymś oczywistym biorąc pod uwagę fakt jak ważny jest to dzień dla pensjonariuszy ośrodka. Wspólnie spędzony czas umocnił więzi rodzinne,
a gry i zabawy pozwoliły na chwile relaksu i uśmiechu.

Więcej zdjęć

Sposób na Święta


Jak stworzyć serdeczną i ciepłą atmosferę? Jak zastąpić dom i rodzinę? Jak sprawić aby nikt nie czuł się samotny i opuszczony? To pytania które przyświecają działaniom Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przez cały rok, ale w szczególnym okresie świąt stają się nadrzędnym celem. - W nazwie naszego ośrodka jest słowo Dom, które zobowiązuje mnie
i moich pracowników – mówi Piotr Grochowiak – dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozpoczynają się w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu na kilka tygodni wcześniej. W ramach terapii zajęciowej mieszkańcy wykonują kartki świąteczne, pisanki i ogromną różnorodność stroików świątecznych tematycznie związanych
ze Świętami Wielkiej Nocy.

Największym zainteresowaniem cieszą się zawsze zajęcia z arteterapii, w ramach których wykonywane są kartki świąteczne, które z życzeniami mieszkańcy DPS wysyłają do swoich rodzin, znajomych, instytucji i współpracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Wykonywane
są też pisanki, ozdoby z siana, stroiki, ozdoby z drewna i styropianu. Ozdoby upiększają pokoje mieszkańców oraz wnętrze domu.

Swoje umiejętności mieszkańcy DPS mogli jak co roku zaprezentować na VI Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych Ziemi Górowskiej,
gdzie reprezentowali Sołectwo Wroniniec. Na udekorowanym świątecznie stole mieszkańcy DPS wystawili swoje prace rękodzielnicze -
stroiki, baranki z masy solnej, pisanki, kwiaty z bibuły i niezwykle oryginalną palmę wielkanocną.
- Bardzo się cieszymy, że możemy promować nasz Dom i jednocześnie integrować się ze społecznością lokalną. Tworzy to pozytywny wizerunek naszego Domu, daje satysfakcję
i zadowolenie naszym mieszkańcom oraz wzmacnia ich poczucie własnej wartości. Zawsze będę powtarzał, że są to ludzie wrażliwi o wielu talentach, my tylko pomagamy je wydobyć, a efekty pokazujemy – skomentował udział w kiermaszu Piotr Grochowiak Dyrektor DPS.

W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu nie zapomina się również o sferze duchowej mieszkańców, o którą dba ksiądz Wojciech Gryglewicz. Ważnym elementem przygotowań
do świąt są rekolekcje wielkopostne oraz uczestnictwo w Mszach św. Niestety tylko nieliczni mieszkańcy DPS spędzili Święta Wielkanocne ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Większość na święta pozostała w ośrodku, gdzie najbliższych zastępują im pracownicy DPS. Wspólna modlitwa, zjedzony razem posiłek, uśmiech i miły gest tworzą przyjazny dla mieszkańców klimat, niezwykle w takim okresie potrzebny. Ważny jest również kontakt z mieszkańcami wsi. W Wielką Sobotę, na terenie DPS odbyło się święcenie pokarmów dla mieszkańców wsi Wroniniec, a w Wielkanocną Niedzielę mogli oni uczestniczyć w Mszy św. odprawionej w ośrodku. Ksiądz Gryglewicz wraz z dyrektorem DPS
Piotrem Grochowiakiem uczestniczyli również w świątecznym, wielkanocnym śniadaniu, gdzie do suto zastawionego stołu zasiedli wspólnie mieszkańcy i pracownicy.
Na stole nie zabrakło świątecznych potraw a co najważniejsze ciepłych i serdecznych życzeń składanych sobie przy dzieleniu się jajkiem.

W chwilach wolnych zorganizowano świąteczne karaoke, projekcje filmowe, zajęcia relaksacyjne, spacery wokół terenów ośrodka, gry planszowe i inne ciekawe zajęcia odpowiadające zainteresowaniom i upodobaniom podopiecznych.

Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyło się odczytywanie i oglądanie kartek z życzeniami jaki napłynęły do Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu od Jarosława Dudy Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krystyny Wyrwickiej Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Joanny Staręgi- Piasek Zastępcy Dyrektora Instytutu Rozwoju Służb Społecznych, Marty Kopystiańskiej Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wandy Gołębiowskiej Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Andrzeja Mańkowskiego Dyrektora Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Piotra Klaga Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej, Piotra Wołowicza Starosty Górowskiego, Ireny Krzyszkiewicz Burmistrz Góry, Beaty Pony Wójta Gminy Niechlów, Jana Ucinka Wójta Gminy Jemielno. Życzenia przysłały również zaprzyjaźnione domy pomocy społecznej, instytucje i szkoły: Domy Pomocy Społecznej w Rogowie, w Chumiętkach, we Wschowie,
w Chwałkowie, we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, w Obornikach Śląskich, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie w Górze i w Suwałkach, Ośrodki Pomocy Społecznej w Górze,
w Niechlowie i w Wąsoszu, Ośrodek dla Dzieci Niepełnosprawnych w Górze, Szpital dla Nerwowo Chorych w Kościanie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Górze, Powiatowe Centrum doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego w Górze, Gimnazjum w Naratowie, Zespół Szkół w Górze, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Górze, Ośrodek Kultury w Niechlowie, Notariusz p. Ireneusz Weleda.

Więcej zdjęć

Kiermasz Wielkanocny


Dnia 26 marca 2015r. odbył się VI Kiermasz Tradycji Wielkanocnych Ziemi Górowskiej organizowany przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Na tą imprezę zostały zaproszone m.inn. rady sołeckie, reprezentacje wsi jak również Dom Pomocy Społecznej z Wronińca

Klematis

Na udekorowanym świątecznie stole mieszkańcy DPS wystawili swoje prace rękodzielnicze, które od wielu tygodni powstawały w podczas terapii zajęciowej. Znalazły się tam stroiki na świąteczny stół, baranki z masy solnej, pisanki, kwiaty z bibuły. Dom Pomocy Społecznej zgłosił udział w konkursie w kategorii na najładniejszą palmę świąteczną. Tworzenie oraz upiększanie palmy odbywało się podczas terapii zajęciowej. Mieszkańcy z zaangażowaniem i satysfakcją tworzyli swoje dzieło.

Tego typu warsztaty dają mieszkańcom możliwość do twórczego myślenia, sprawiają poczucie satysfakcji i zadowolenia. Efekt końcowy jaki uzyskali pensjonariusze był naprawdę zachwycający. Wybór najlepszych w tej kategorii nie był łatwy, gdyż poziom prezentowanych wielkanocnych symboli okazał się bardzo wyrównany. Kiermasz ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z niecierpliwością czekają na kolejną wystawę, aby móc po raz kolejny zaprezentować swoje talenty.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Witaj wiosno


We wtorek 24 marca 2015 r. mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wraz z zaproszonymi mieszkankami Domu Pomocy Społecznej w Rogowie powitali wiosnę. Podobnie jak w ubiegłym roku, oprócz topienia Marzanny wieszano na drzewach własnoręcznie wykonane budki lęgowe dla ptaków.

Klematis

Witanie wiosny, której oznaki widać już w przyrodzie rozpoczęto od wspólnego grillowania i utopienia Marzanny. Pogoda sprzyjała wspólnej integracji i zabawie na świeżym powietrzu.

Przygotowując się do tego dnia, od wielu tygodni podczas warsztatów terapii zajęciowej mieszkańcy wykonywali własnoręcznie budki lęgowe dla ptactwa. Przy tego typu pracy mogli wykazać się swoją kreatywnością i uzdolnieniami manualnymi. Budki lęgowe w dniu powitania wiosny zawieszono w otaczającym DPS parku.

- Ubiegłoroczne doświadczenia przekonały nas, że zawieszenie budek lęgowych na powitanie wiosny jest o wiele bardziej ciekawą i korzystniejszą dla mieszkańców formą od samego tradycyjnego topienia Marzanny. Mieszkańcy obserwują potem swoje budki, czy zasiedliły
się tam ptaki, czy złożyły jaja, czy są pisklęta itd. Każda pojawiająca się w parku ptasia rodzina jest dla nich ogromną satysfakcją i powodem do dumy. Już zimą dopytywali się czy będziemy w tym roku robić domki dla ptaków i wieszać je w parku. Chcemy uczynić z tego naszą lokalną tradycję – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Obecnie mieszkańcy w pełni korzystają ze słonecznych, wiosennych dni i aktywnie spędzają czas wolny, udając się na dłuższe spacery i wycieczki rowerowe, na których podziwiają budzącą się do życia przyrodę.
Więcej zdjęć

Klematis

Wielkanocna terapia


Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, świadczy o tym nie tylko aura ale również tematyka zajęć terapeutycznych w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Mieszkańcy wykonują kartki świąteczne i wielkanocne palmy. Kolorowe pisanki wykonywane różnymi technikami ozdobią niejeden stół wielkanocny.

Klematis

Jak co roku mieszkańcy DPS biorą udział w przygotowaniach do świąt wielkanocnych. Podczas zajęć terapeutycznych podopieczni wraz
z opiekunami wykonują różne prace plastyczne tematycznie związane z Wielkanocą. Są to między innymi stroiki, kartki świąteczne, ozdoby
z masy solnej, prace ze sklejki, pisanki ozdabiane różnymi metodami, kwiaty z bibuły, palmy itp. Zajęcia odbywają się w grupach i bierze w nich udział około 30 podopiecznych. Każdy znajduje coś ciekawego dla siebie. Skala trudności dostosowana jest do możliwości i sprawności manualnej poszczególnych uczestników zajęć. Efekty, jak widać na zdjęciach są zdumiewające. Wielu uczestników tych zajęć, a szczególnie nowo przyjęci mieszkańcy, odkrywają u siebie nieznane sobie wcześniej talenty plastyczne.

Część prac zostanie wystawiona 26 marca 2015 r. na VI Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych Ziemi Górowskiej. Na stoisku Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu pojawią się również potrawy wielkanocne, które mieszkańcy wykonają w ramach terapii kulinarnej.

Dla wielu świadomość, że ich prace będą ozdobą wielkanocnego stołu, że na wykonanych przez nich kartkach świątecznych zostaną wysłane życzenia oraz, że ich dokonania będą mogli podziwiać mieszkańcy powiatu stanowi bardzo pozytywne doświadczenie i pozwala im jeszcze bardziej cieszyć się z nadchodzących
Świąt Wielkiej Nocy.

Więcej zdjęć

Rekolekcje wielkopostne


9 marca 2015 r. w Domu Pomocy Społecznej odbyły się rekolekcje wielkopostne dla podopiecznych DPS poprowadzone przez salwatorianina ks. Szymona Kulę poświęcone cierpieniu oraz wspieraniu osób cierpiących w chorobie.

Klematis

Rekolekcje wielkopostne są okresem odnowy duchowej w czasie trwania Wielkiego Postu, czasu zadumy i przemyśleń. Każdy potrzebuje chwili na refleksję i ocenę swojego postępowania. Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu przykłada bardzo dużą wagę do stworzenia swoim mieszkańcom możliwości uczestniczenia w życiu religijnym. 9 marca 2015 r. w DPS odbyły się rekolekcje wielkopostne poprowadzone przez salwatorianina ks. Szymona Kulę, zaproszonego przez opiekującego się mieszkańcami DPS ks. Wojciecha Gryglewicza.

W koncelebrowanej przez obydwu księży Mszy św. uczestniczyła większość podopiecznych DPS, bo ok. 50 pensjonariuszy, pracownicy DPS
i mieszkańcy Wronińca. Naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Szymon Kula z Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów. Głównym motywem rekolekcyjnych rozważań było cierpienie oraz wspieranie osób cierpiących w chorobie. Nie wszyscy jednak mogli uczestniczyć w Mszy św. Przykuci chorobą do łóżka zostali odwiedzeni w swoich pokojach. Wszyscy mieli możliwość przystąpienia do spowiedzi i Komunii św.
Księża udzielali również sakramentu namaszczenia chorych. Wyjście naprzeciw potrzebom duchowym mieszkańców, połączone
z integracją z lokalnym społeczeństwem jest ważnym elementem działalności Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Więcej zdjęć

Hortiterapia we Wronińcu


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu organizuje dla swoich mieszkańców różne formy terapii zajęciowej. Jedną z nich jest hortiterapia zwana terapią ogrodniczą lub ogrodoterapią. Podopieczni DPS w jej ramach, od wczesnej wiosny do późnej jesieni biorą udział w pracach w ogrodzie, sadzie i parku, które dostarczają im wielu pozytywnych doświadczeń
i wrażeń.

Klematis

Hortiterapia zwana terapią ogrodniczą lub ogrodoterapią polega na prowadzeniu ogrodów dostosowywanych dla osób niepełnosprawnych psychicznie, które uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Uczestniczenie w pracach ogrodowych wymusza aktywność fizyczną, rodzi poczucie bycia potrzebnym. Kontakt osoby niepełnosprawnej z przyrodą pomaga wyciszyć negatywne emocje.

Instruktorzy terapii w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu dbają o odpowiedni dobór prac dla swoich podopiecznych, biorąc pod uwagę
ich wiek, umiejętności, możliwości, zainteresowania, stan fizyczny i psychiczny oraz poprzednio uprawiany zawód. Dbają również o odpowiednie zainteresowanie i zmobilizowanie mieszkańców Ośrodka, ponieważ uczestnictwo podopiecznych w zajęciach terapeutycznych opiera się na zasadzie dobrowolności.

W tym roku przygotowania do tej formy terapii rozpoczęły się znacznie wcześniej niż dotychczas. W swoich pokojach, mieszkańcy przygotowali własne sadzonki pomidorów, papryki i karczochów, które późną wiosną zasadzą w ogrodzie. W chwili obecnej dbają o nie, podlewając je
i zapewniając im dostęp do światła.

Wykorzystując pierwsze cieplejsze dni rozpoczęto pierwsze prace ogrodowe. Przycinano i bielono drzewka owocowe w sadzie. Wysiano pod folią pierwsze nasiona warzyw.
Ze względu na zainteresowanie mieszkańców tą formą terapii, w ogrodzie pojawił się drugi tunel foliowy.
Efekty tej pracy, czyli własnoręcznie wyhodowane warzywa będą później wykorzystywane przez mieszkańców podczas terapii kulinarnej. Pensjonariusze będą przygotowywać z nich wiosenne kanapki i sałatki.

Tego typu zajęcia są dla osób niepełnosprawnych psychicznie czynnikiem relaksującym oraz motywującym do ćwiczeń i pracy, dostarczają im wielu wrażeń estetycznych a także stymulują procesy emocjonalne, a co najważniejsze są bardzo lubiane i popularne.
Więcej zdjęć

Kolęda w DPS


11 lutego 2015 r. ksiądz dr Wojciech Gryglewicz na zakończenie kolędy w parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Żuchlowie złożył wizytę duszpasterską w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

Podstawowym celem każdej kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok.

W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu mieszka 74 podopiecznych. Dla wielu z nich DPS jest domem, w którym spędzają całe swoje dorosłe życie. Ważnym wydarzeniem dla nich jest wizyta duszpasterska, czyli tzw. przyjście księdza po kolędzie. Mieszkańcy bardzo starannie przygotowali się do wizyty księdza Gryglewicza, który sprawuje opiekę duszpasterską nad Domem Pomocy Społecznej we Wronińcu. Zapewnili posługę ministrancką, w pokojach na stołach przykrytych białym obrusem ustawiali krzyże, świece, figury Matki Bożej itp. cierpliwie
i w skupieniu czekali aż ksiądz dotrze do ich pokoju, poświęci go, zmówi wspólną modlitwę oraz udzieli im błogosławieństwa.

Ksiądz dr Wojciech Gryglewicz nie zapomniał również o pracownikach, których odwiedził na stanowiskach pracy. Ponad 50 osób swoją ciężką
i odpowiedzialną pracą służy mieszkańcom DPS, często zastępując im członków rodzin. Tradycyjnie na zakończenie wizyty duszpasterskiej ksiądz Gryglewicz wręczył wszystkim obrazki z podobiznami świętych oraz udzielił błogosławieństwa mieszkańcom, pracownikom i ich rodzinom na 2015 rok.

Więcej zdjęć

Walentynkowe niespodzianki


12 lutego 2015 r., na zaproszenie mieszkanek zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie z walentynkową wizytą udali się do nich panowie z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

Chociaż w Polsce Walentynki obchodzone są od niedawna, to jednak przyjęły się doskonale. Do tradycji tego dnia należy obdarowywanie się drobnymi upominkami, serduszkami a także coraz częściej organizuje się z tej okazji bale i zabawy taneczne. Bo przecież święto zakochanych
to wyśmienita okazja do wspólnego bawienia się i radości.
Walentynki stały się okazją do spotkania podopiecznych DPS we Wronińcu i Rogowie.

12 lutego 2015 r., na zaproszenie mieszkanek zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie z walentynkową wizytą udali się do nich panowie z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczyli Paniom upominki walentynkowe, które wykonali wcześniej samodzielnie podczas terapii zajęciowej. Mieszkanki DPS w Rogowie zrewanżowały się tym samym, a ponadto przygotowały kulinarną niespodziankę - pieczonego kurczaka, zapiekankę ziemniaczaną oraz sałatkę egzotyczną. Wszak wiadomo jaką drogą należy
się dostać do serca mężczyzny. Nie był to koniec niespodzianek, rozległy się dźwięki muzyki i rozpoczęły się walentynkowe tańce.

Wspólna zabawa połączona ze słodkim poczęstunkiem umiliła wszystkim ten wyjątkowy czas i pozwoliła, chociaż na chwilę, oderwać się od trudów dnia codziennego.

Więcej zdjęć

Cicha noc, święta noc…


Czas Bożego Narodzenia to czas szczególny, czas pełen radości , zadumy, składania życzeń, spotkań w serdecznej atmosferze. Wieczór wigilijny to najpiękniejszy wieczór w roku. Blask choinki, stół nakryty białym obrusem i opłatek to najważniejsze symbole tego wieczoru. W tym uroczystym dniu w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w rodzinnej atmosferze odbyła się wieczerza wigilijna .

Klematis

Wigilia tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą, celebrowaną przez ks.dr. Wojciecha Gryglewicza, kapelana Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, która wprowadziła mieszkańców w duchowe przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Po uroczystej Mszy Świętej dyrektor Domu Pomocy Społecznej Piotr Grochowiak złożył mieszkańcom, księdzu oraz wszystkim pracownikom życzenia z okazji Świąt. Łamiąc się opłatkiem, podziękował za włożony wkład w przygotowania tego ważnego dla wszystkich wieczoru, podziękował za wspólnie spędzone chwile, wyróżniając w szczególności pracowników w podzięce za poświęcony czas i codzienną ciężka pracę.

Po życzeniach i dzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej.
Na stole znalazły się tradycyjne potrawy takie jak: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, smażona ryba, krokiety, ryby w zalewie, sałatka jarzynowa i słodki poczęstunek. Mieszkańców odwiedził także Święty Mikołaj i wręczył im paczki w których znajdowały się przedmioty codziennego użytku, słodycze, owoce, kawa i herbata.

Na zakończenie wspólnie odśpiewano jedną z najpiękniejszych kolęd „Cicha noc” , podczas której popłynęło wiele łez wzruszenia.

Więcej zdjęć

Opłatek w Naratowie


19 grudnia 2014 r. na corocznie organizowane przez Gimnazjum w Naratowie spotkanie opłatkowe zaproszeni zostali przedstawiciele mieszkańców Domu Pomocy
Społecznej we Wronińcu.

Klematis

Dyrektor Gimnazjum w Naratowie Bronisław Pospiech przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi Wójt Gminy Niechlów Beata Pona, ksiądz Tadeusz Śliwka proboszcz parafii pw. Św. Marcina w Sicinach, oraz delegacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z opiekunem. Gimnazjaliści przygotowali świąteczne jasełka. Uroczystość uświetnił koncert kolęd i pastorałek,
który przerodził się we wspólne kolędowanie.

Mieszkańcy DPS we Wronińcu złożyli najserdeczniejsze życzenia świąteczne dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości.
Wręczyli również gospodarzom, własnoręcznie wykonany podczas terapii zajęciowej stroik bożonarodzeniowy. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, na którym nie zabrakło świątecznych potraw.
- To niezwykle cenne i godne pochwały, że młodzież pamięta o osobach niepełnosprawnych i włącza się w proces integracji społecznej, umożliwiając tym osobom uczestniczenie w życiu społecznym. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wieloletnia już wzajemna współpraca Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z Gimnazjum w Naratowie. Z serca dziękuję społeczności szkolnej Gimnazjum, nie tylko za to spotkanie, ale za szeroką współpracę w naszych wspólnych przedsięwzięciach i projektach służących wzajemnej integracji społecznej osób niepełnosprawnych z lokalnym środowiskiem, a szczególnie młodzieżą, co w dzisiejszych czasach nie jest zjawiskiem powszechnym – powiedział Dyrektor DPS we Wronińcu Piotr Grochowiak.
Więcej zdjęć

Wystawa Szopek i Potraw Wigilijnych


W dniu 12 grudnia 2014r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się coroczna Wystawa Szopek Bożonarodzeniowych i Potraw Wigilijnych. Podczas wystawy placówka gościła przedstawicieli DPS z Rościsławic i Wschowy, Gimnazjum w Naratowie oraz Sołectwa Wroniniec.

Klematis

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak otwierając wystawę złożył wszystkim uczestnikom podziękowania
i gratulacje za przygotowanie potraw wigilijnych i przepięknych szopek oraz życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
W czasie wystawy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zaprezentowali Jasełka Bożonarodzeniowe, a uczniowie Gimnazjum
w Naratowie przygotowali koncert kolęd, który zachęcił wszystkich uczestników do wspólnego kolędowania.

Podczas wystawy wyłoniono zwycięzców konkursów na najładniejszą Szopkę Bożonarodzeniową oraz najsmaczniejszą Potrawę Wigilijną. Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze placówki w obu kategoriach. W kategorii Szopka Bożonarodzeniowa pierwsze miejsce zajął
Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu, drugie miejsce Dom Pomocy Społecznej w Rogowie, natomiast trzecie miejsce zajął Dom Pomocy Społecznej we Wschowie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety.

Z kolei w konkursie na najsmaczniejszą Potrawę Wigilijną pierwsze miejsce zajął Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu, który przygotował roladę szpinakowo-łososiową, drugie miejsce otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Rościsławicach, za przyrządzenie ryby po japońsku, trzecie miejsce zdobył Dom Pomocy Społecznej w Rogowie, za przygotowanie śledzia w galarecie. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowy dyplom oraz upominki.
Na zakończenie mieszkańcy domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zasiedli wraz ze swoimi gośćmi do wigilijnego stołu, na którym znalazły się między innymi nagrodzone potrawy.
- Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres, który w naszej pamięci przywołuje wspomnienia pełne ciepła, radości i miłości i taką atmosferę chcemy zapewnić naszym mieszkańcom – powiedział Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu coraz bardziej czuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Więcej zdjęć

Przyjaźniej w DPS


5 grudnia 2014 r. zakończyły się odbiorem roboty budowlane w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w ramach realizacji II etapu zadania „Zmiana sposobu użytkowania budynków oraz zwiększenie dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu”.

Klematis

Zadanie „Zmiana sposobu użytkowania budynków oraz zwiększenie dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu” realizowane było w II etapach.

Przypomnijmy - I etap rozpoczął się w lipcu 2012 r. i trwał do końca 2012 r. Obejmował rozbudowę i modernizację instalacji systemu sygnalizacji pożarowej w pomieszczeniach DPS, modernizację oraz zmianę sposobu użytkowania budynku garażowo-warsztatowego na pralnię a także budynku pralni na dodatkowy oddział z pokojami dla mieszkańców DPS.

W wyniku tych prac DPS powiększył swój stan posiadania o 4 pokoje trzyosobowe, jeden dwuosobowy, 6 łazienek oraz pomieszczenie pobytu dziennego i nowoczesną pralnię. Na ten cel przeznaczono kwotę 454.351,15 zł.

Realizacja etapu II trwała od sierpnia do 5 grudnia 2014 r. W celu zwiększenia dostosowania ośrodka do potrzeb osób niepełnosprawnych II etap obejmował swoim zakresem przebudowę i remont łazienek oraz w.c., poszerzenie otworów drzwiowych oraz wymiana drzwi wewnętrznych do węzłów sanitarnych i pokoi mieszkańców z szerokości 80 cm na szerokość 100 cm, oraz remont ścieżek komunikacji wewnętrznej i placu rekreacyjnego na terenie działki DPS-u polegający na zmianie nawierzchni na kostkę betonową.
Roboty wykonywała firma remontowo – budowlana z terenu powiatu górowskiego, która z ceną ofertową 416.122,89 złotych brutto wygrała przetarg na to zadanie.

Powiat Górowski otrzymał na ten cel dofinansowanie w kwocie 400 tys. zł od Samorządu Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON, z przeznaczeniem na realizację robót budowlanych w ramach II etapu.
Efektem realizacji II etapu prac jest kompleksowy remont 16 węzłów sanitarnych. Wyremontowane są WC i łazienki służące mieszkańcom i pracownikom, zarówno te przy pokojach jak i w kuchni, bloku medycznym, fryzjerni oraz ogólnodostępne. Wymieniona została armatura sanitarna oraz biały osprzęt, oświetlenie na energooszczędne, podłogi i ściany wyłożone zostały estetycznymi płytkami ceramicznymi. W łazienkach zlikwidowano wanny, brodziki i dotychczasowe kabiny prysznicowe – wejście pod prysznic jest możliwe teraz
z poziomu podłogi, co znacznie ułatwia utrzymanie higieny osobom poruszającym się na wózkach oraz pracę ich opiekunów. W łazienkach zamontowano siedziska, uchwyty, poręcze i inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W tym celu również, we wszystkich pokojach, przedpokojach i węzłach sanitarnych wymieniono drzwi z szerokości 80 cm
do 100 cm. Wykonując te prace zadbano również o estetykę – malując i odświeżając 18 pokoi, pomieszczenie terapii kulinarnej, 2 korytarze, kawiarnię, fryzjernię i izolatkę

Dzięki tym pracom budynek stał się jeszcze bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Ważnym elementem zwiększania dostępności Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu dla osób niepełnosprawnych jest znoszenie barier na zewnątrz obiektu. Wykonany został remont ścieżek komunikacji wewnętrznej na terenie DPS-u – zmieniono nawierzchnię
ok. 56 m2 ścieżek na kostkę betonową – ścieżki do placu rekreacyjnego, pralni oraz do bramki wyjściowej na teren wsi. Dotychczasowa, krusząca się betonowa nawierzchnia placu rekreacyjnego o powierzchni ok. 80 m2 została pokryta również kostką betonową.
Na wszystkie prace związane z II etapem wydatkowano kwotę 416.122,89 zł. - Obecne dostosowania mają przede wszystkim zwiększyć samodzielność osób niepełnosprawnych
oraz ułatwić ich przemieszczanie się w obrębie budynków jak i terenów rekreacyjnych. Wraz ze Starostą Górowskim chcemy aby DPS we Wronińcu był bardziej przyjazny dla przebywających w nim niepełnosprawnych mieszkańców a także ułatwiał ciężką pracę wykonywaną przez pracowników. Względy estetyczne są również ważne, gdyż nikomu nie jest obojętne w jakich warunkach się mieszka czy pracuje. Ofertę mamy profesjonalną i bogatą, więc można się teraz zająć podnoszeniem standardów usług opiekuńczych w zakresie usług bytowych. Nie narzekamy na brak chętnych, lecz nie zwalnia to nas z obowiązku stałej poprawy warunków bytowych naszych mieszkańców – mówił w sierpniu 2014 r. rozpoczynając II etap zadania Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. W jaki stopniu udało się to zrealizować zobaczmy w galerii zdjęć.

„Zmiana sposobu użytkowania budynków oraz zwiększenie dostosowania
do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu”

Zadanie współfinansowane ze środków PFRON przekazanych przez SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Galeria zdjęć

Rękodzielnicy z Wronińca


11 grudnia 2014 r. podczas XV Wystawy Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej w Jemielnie wystawił swoje stoisko między innymi Dom Pomocy Społecznej
we Wronińcu, gdzie dominowały wyroby rękodzielnicze wykonane w ramach zajęć terapeutycznych.

Klematis

Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu wystawił na swoim stoisku wyroby rękodzielnicze wykonane podczas terapii zajęciowej przez mieszkańców DPS. Na wystawie znalazły się między innymi stroik świąteczny, choinki wykonane z kawy, patchwork, deski kuchenne, butelka, pudełko wykonane metodą decoupage, aniołki z masy solnej oraz chatka z piernika. Co ważne, stoisko obsługiwał pracownik wraz z trzema mieszkańcami – współautorami niektórych prac. Prace, które wykonują mieszkańcy mają za zadanie rozwijanie sprawności manualnych, pokazywanie swoich umiejętności i pomysłów, co daje im dużą satysfakcję wykazania się przed kolegami, a co więcej zaprezentowanie się
w szerszym gronie, poza bramami ośrodka.

Wysiłek rękodzielników z Domu pomocy Społecznej we Wronińcu został nagrodzony pamiątkową statuetką, dyplomem oraz upominkiem.
Więcej zdjęć

Choinka dla potrzebujących

8 grudnia 2014r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu pojawiła się ofiarowana przez górowskich leśników zielona choinka, którą mieszkańcy DPS wraz z gimnazjalistami z Naratowa udekorowali własnoręcznie wykonanymi bombkami.

Klematis

Współpracujące od wielu lat z Domem Pomocy Społecznej we Wronińcu Nadleśnictwo Góra Śląska w ramach akcji „Choinka dla potrzebujących” sprezentowało mieszkańcom DPS świerkową choinkę. Młodzież z Gimnazjum w Naratowie, wspierana przez swojego dyrektora oraz nauczycieli pomogła mieszkańcom w jej dekoracji. Na choince zawisły własnoręcznie wykonane przez gimnazjalistów i pensjonariuszy bombki świąteczne. Na koniec po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia, choinkę przeniesiono do świetlicy aby mogła cieszyć świątecznym klimatem wszystkich mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Wszyscy uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
- Chciałem bardzo serdecznie podziękować za pamięć o naszych mieszkańcach górowskim leśnikom z Nadleśniczym Tomaszem Multańskim oraz panią Barbarą Chrystman-Kurzawą zajmującą się w Nadleśnictwie edukacją leśną oraz młodzieży, nauczycielom i dyrektorowi Gimnazjum w Naratowie Bronisławowi Pospiechowi. Od lat są z nami, służą swoją pomocą, obecnością i uśmiechem – powiedział Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Więcej zdjęć

Barbórka w DPS

Na czym polega praca górnika w Zagłębiu Miedziowym? Jakie są godziny pracy? Na jaką głębokość zjeżdża się pod ziemię? Jakie przywileje przysługują górnikom? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dole? – to niektóre pytania, które zadawali w Barbórkę mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zaproszonemu przez nich górnikowi KGHM Polska Miedź S.A. Markowi Kubickiemu.

Klematis

4 grudnia w dniu św. Barbary patronki górników, w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, na zaproszenie mieszkańców i personelu gościł górnik KGHM Polska Miedź S.A. pan Marek Kubicki.
Wizyta miała charakter edukacyjno-integracyjny. Prawie cała społeczność domu zebrała się na świetlicy aby zadać pytania swojemu gościowi. Mieszkańcy DPS pytali m.in. na czym polega praca górnika w Zagłębiu Miedziowym. Pytali też o godziny pracy, na jaką głębokość zjeżdża się pod ziemię, jakie przywileje przysługują górnikom oraz jakie zagrożenia na nich czyhają pod ziemią.

Zaproszony gość z chęcią odpowiadał na wszelkie pytania. Cieszyło go serdeczne przyjecie jakie mu zgotowano oraz duże zainteresowanie
ze strony mieszkańców pracą górników oraz jego górniczym mundurem, który jest symbolem przynależności do górniczego stanu, wyrazem tradycji i szczególnego uznania dla ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górniczej. W ramach wdzięczności podopieczni wykonali na zajęciach terapeutycznych stroik świąteczny, który wręczyli gościowi z najserdeczniejszymi życzeniami świątecznymi dla niego i całej górniczej braci.
Na zakończenie spotkania jego wszystkim uczestnikom wykonano wspólne zdjęcie.

Więcej zdjęć

Zabawy andrzejkowe

Jak co roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu biorą udział w zabawach andrzejkowych. W tym roku 26 listopada zostali zaproszeni do zaprzyjaźnionych
Domów Pomocy Społecznej w Rogowie i w Rościsławicach.

Klematis

Tradycją takich zabaw są wróżby andrzejkowe, podczas których leje się wosk i interpretuje cienie jakie zastygnięta, podświetlona bryła wosku rzuca na ścianę. Oczywiście interpretacja zależy od wyobraźni, skojarzeń i poczucia humoru wróżących. Wróży się również imiona przyszłych sympatii.

Ponieważ zabawa andrzejkowa miała formułę balu, nie mogło zabraknąć muzyki i tańców. Wybrani zostali król i królowa balu. W przerwach między wróżbami i zabawą dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek, który stał się dobrą okazją do podtrzymania starych
i nawiązania nowych znajomości, rozmów i wspólnej integracji.
Zabawie w Rościsławicach patronowało hasło: " Andrzejki nie tylko po polsku - Ukraina."
Panie wystąpiły w pięknych strojach ukraińskich, przygotowanych wcześniej na zajęciach terapeutycznych. W zabawie poza gospodarzami wzięły udział domy z Obornik Śląskich, Wronińca oraz grupa osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Obornik Śląskich..

W Rogowie gospodarze bawili się z domami z Wronińca, Pakówki i Osieka. 51

Więcej zdjęć z zabawy andrzejkowej w DPS w Rogowie
Więcej zdjęć z zabawy andrzejkowej w DPS w Rościsławicach

Jest co świętować

25 listopada 2014 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uroczyście obchodzono Dzień Pracownika Socjalnego – święto wszystkich pracowników służb społecznych.

Klematis

Uroczystość uświetnili swoją obecnością Starosta Górowski Piotr Wołowicz oraz emerytowani pracownicy DPS na czele z pierwszym dyrektorem DPS Andrzejem Balcerzakiem.
Gości powitał dyrektor DPS Piotr Grochowiak, który podziękował swoim obecnym i byłym pracownikom za bardzo dobrą i oddaną pracę
oraz złożył im życzenia z okazji ich święta. Dyrektor podziękował Staroście Górowskiemu za zaufanie jakim został on i jego pracownicy obdarzeni. Dzięki temu zaufaniu mogą samodzielnie pozyskiwać i wydatkować środki zewnętrzne na działalność i inwestycje.

Starosta Górowski zwrócił uwagę na prężny rozwój Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Na stale podnoszony standard oraz zwiększanie liczby mieszkańców, i co niezwykle istotne na pełną samowystarczalność finansową DPS. Nie byłoby to możliwe, stwierdził Starosta, gdyby nie zaangażowanie i starania dyrektora i całego zespołu pracowniczego, wkładającego ogromny wysiłek w swoją pracę. Z okazji święta poza wyrazami uznania i podziękowaniami Starosta złożył również życzenia satysfakcji z pracy na rzecz rozwoju pomocy społecznej, ludzkiej wdzięczności i pomyślności w życiu osobistym.

Po części oficjalnej oraz poczęstunku pracownicy DPS oraz ich goście mogli obejrzeć jeden z odcinków filmu „Głęboka woda”, filmowej opowieści o pełnej zaangażowania działalności pracowników jednego z ośrodków pomocy społecznej, gdzie dla jego mieszkańców, którzy często stracili wiarę w poprawę swego losu, są oni nadzieją na wyjście z dramatycznej sytuacji. Z pewnością, praca w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu mogłaby być kanwą niejednego filmu poświęconego w swej treści służbie, ofiarności i poświęceniu człowiekowi choremu.
Więcej zdjęć w galerii
Plik do pobrania: list_gratulacyjny.pdf

Odznaczony przez Prezydenta RP


Z okazji przypadającego 21 listopada 2014 r. Dnia Pracownika Socjalnego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas uroczystości „25 lat pomocy społecznej w Wolnej Polsce” wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz pomocy społecznej. Wśród nich znalazł się Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, który otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.

Klematis

W uroczystości uczestniczyli między innymi minister w KPRP Irena Wóycicka, doradca prezydenta Joanna Staręga-Piasek, a także Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, parlamentarzyści i przedstawiciele organizacji rządowych oraz samorządowych.
Na stronie Prezydenta RP czytamy:
„Prezydent podkreślał, że za każdym odznaczeniem kryją się ludzie, a czasami całe środowiska, które czynią bardzo wiele dobrego. Dziękował za wszystkie zasługi, które czynią Polskę lepszą. - Ludzkie problemy nie zawsze można rozwiązać,
ale zawsze można trochę pomóc - zaznaczył.”

Prezydent odznaczył Krzyżami Zasługi 22 osoby z terenu Polski za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia. Wśród nich znalazł się Piotr Grochowiak - dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu
oraz członek VI i VII (obecnej) kadencji Rady Pomocy Społecznej, działającej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas uroczystości „25 lat pomocy społecznej w Wolnej Polsce” nie sposób było, nie odwołać się do niezwykłej osobowości ministra pracy Jacka Kuronia, który ćwierć wieku temu tworzył zręby pomocy społecznej w naszym kraju.
- Jego misja i postać jest naszym patronem w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i myślę, że również patronem wszystkich pracowników socjalnych - powiedział minister Władysław Kosiniak Kamysz.
- Coś w tym jest, podziwiam Kuronia za to, że zawsze dla niego najważniejszy był los zwykłych ludzi. W tym zawsze będę się na nim wzorował. Przyznane przez Pana Prezydenta Komorowskiego odznaczenie jeszcze bardziej będzie mnie do tego motywować – powiedział Piotr Grochowiak

Więcej informacji o uroczystości na stronach:
* Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
* Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej

Więcej zdjęć w galerii

Nie ma nudy

Mieszkańcy w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu nie mogą narzekać na nudę. W trakcie roku odbywa się ogromna ilość różnego rodzaju przedsięwzięć dla mieszkańców z ich aktywnym udziałem. Dla pensjonariuszy, ważny jest nie tylko udział w tych przedsięwzięciach, ale również cały proces przygotowań. Obecnie przygotowują się między innymi do Świat Bożego Narodzenia, Andrzejek czy Wystawy Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej.

Klematis

Jak co roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przygotowują Jasełka. Widowisko o narodzinach Jezusa w Betlejem będzie można obejrzeć 12 grudnia 2014 r. podczas wystawy szopek bożonarodzeniowych w DPS. Kunszt aktorski, świąteczna scenografia oraz bogate stroje i rekwizyty współtworzone przez mieszkańców z pewnością gwarantują sukces, zarówno sukces artystyczny jak i terapeutyczny.

Terapia poprzez teatr, w tym przypadku nie sprowadza się tylko do przygotowań i prezentacji spektaklu, ale także zawiera techniki relaksacji, ćwiczenia dykcyjne i ruchowe. Pensjonariusze muszą nauczyć się tekstu co prowadzi do usprawniania ich pamięci.
Wykonują też samodzielnie rekwizyty, bo przecież Jasełka nie mogą się obejść bez gwiazdy betlejemskiej, kosy czy wideł. Atmosfera podczas zajęć wpływa na kreowanie przez uczestników pozytywnego wizerunku własnego „ja”. Podejmowana aktywność teatralna pozwala też na inicjowanie uczestnictwa w życiu społecznym. Każdy ma prawo zgłosić swoją osobę do grupy teatralnej.

Pensjonariusze pod bacznym okiem instruktora biorą udział w zajęciach plastycznych, podczas których wykonują prace na XV Wystawę Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej, która odbędzie się w Jemielnie 11 grudnia 2014r. Tradycyjnie Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu przygotowuje na tę wystawę swoje stoisko z artystycznymi efektami terapii zajęciowej swoich podopiecznych.

Przygotowują również przebrania na Andrzejki, gdzie poza wieczorem wróżb i goszczeniem mieszkanek DPS w Rogowie będzie bal przebierańców.

Rozpoczynają się również prace na terapii zajęciowej związane z przygotowaniem stroików i ozdób świątecznych, które będą ozdobą nie tylko wigilijnego stołu w DPS ale również wprowadzą świąteczną atmosferę w pokojach mieszkańców, oraz będą miłym prezentem dla gości DPS.

Zajęcia te mają ogromną wartość rewalidacyjno - terapeutyczną. Czynności rysowania, wycinania, szycia, lepienia sprawiają przyjemność a jednocześnie uczą wytrwałości, współpracy i odpowiedzialności. Pobudzają też kreatywność oraz twórcze myślenie. Efekty pracy dają zadowolenie i poczucie spełnienia. Cieszą oko.
Więcej zdjęć w galerii

„25 lat pomocy społecznej w Wolnej Polsce”


Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, członek Rady Pomocy Społecznej, działającej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej będzie uczestniczył 21 listopada 2014 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, w uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Pracownika Socjalnego „25 lat pomocy społecznej w Wolnej Polsce”.

Klematis

Tradycją jest spotykanie się w Dniu Pracownika Socjalnego władz różnego szczebla z wyróżniającymi się osobami, zajmującymi się szeroko rozumianą pracą i pomocą społeczną. W czasie takich spotkań składane są podziękowania i wręczane nagrody i wyróżnienia za wybitne
i nowatorskie osiągnięcia w zakresie pomocy społecznej.

W tym roku Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej organizują wspólnie uroczyste spotkanie z tej okazji pn. „25 lat pomocy społecznej w Wolnej Polsce”. W spotkaniu tym, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, uczestniczyć będzie Piotr Grochowiak - dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu oraz członek VI i VII (obecnej) kadencji Rady Pomocy Społecznej, działającej
przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

„Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, który traktuję jako wyróżnienie nie tylko dla mnie ale również dla mojego zespołu pracowników
z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.” – mówi Piotr Grochowiak dyrektor DPS.

Pro memoria


W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu kultywowana jest tradycja obchodów dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Klematis

Jak w każdym domu pomocy społecznej mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przebywają w DPS często do końca swojego życia. Dla zmarłych, którzy nie mają rodziny lub rodzina wskazuje na DPS aby zajął się ich pochówkiem, ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz w Żuchlowie. W ostatniej drodze towarzyszy takiej osobie ksiądz kapelan , koledzy i pracownicy DPS. Ważnym jest aby szacunkiem i zagwarantowaniem godności obdarzać pensjonariusza nie tylko za jego życia ale i również po jego śmierci – mówi Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Na Żuchowskim cmentarzu znajduje się obecnie, po 22 latach funkcjonowania DPS we Wronińcu 16 mogił jego byłych podopiecznych. Opiekę nad nimi sprawują pracownicy wraz z mieszkańcami.

Tradycją dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek jest odwiedzanie grobów zmarłych członków rodziny, przyjaciół czy znajomych, zapalanie zniczy oraz składanie kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o zmarłych a także uczestniczenie w Mszy św. i modlitwa w ich intencji.

Tradycją dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek jest odwiedzanie grobów zmarłych członków rodziny, przyjaciół czy znajomych, zapalanie zniczy oraz składanie kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób mających być symbolem pamięci o zmarłych a także uczestniczenie
w Mszy św. i modlitwa w ich intencji. Również w ramach terapii zajęciowej własnoręcznie wykonują wieńce i wiązanki przeznaczone na groby, wykorzystując zakupione przez DPS sztuczne kwiaty oraz gałęzie świerku, tui czy daglecji.
Również w ramach terapii zajęciowej własnoręcznie wykonują wieńce i wiązanki przeznaczone na groby, wykorzystując zakupione przez DPS sztuczne kwiaty oraz gałęzie świerku, tui czy daglecji.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odwiedzili również groby swoich bliskich i przyjaciół, w innych miejscowościach. DPS zagwarantował dowóz swoim busem oraz opiekę i pomoc pracowników.
Więcej zdjęć w galerii

Święto Pieczonego Ziemniaka


29 października 2014 r. pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu oraz zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie przygotowali dla swoich mieszkańców Święto Pieczonego Ziemniaka.

Klematis

29 października 2014 r. po raz pierwszy w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka, w którym uczestniczyły również mieszkanki Domu Pomocy Społecznej z Rogowa. Co prawda w kalendarzu zaawansowana jesień, ale organizatorom dopisała piękna, słoneczna pogoda. Świętowanie zaczęto od wspólnych rozmów przy kawie i cieście, a że to Święto Pieczonego Ziemniaka, nie mogło zabraknąć ogniska i ziemniaków pieczonych w jego żarze. Spotkanie było dobrą okazją do wspólnych śpiewów i tańców przy ognisku. Oprawą muzyczną zajęła się instruktorka muzykoterapii, która umilała czas grą na akordeonie i organkach. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować upieczonych przez siebie ziemniaków oraz kiełbasek.

Tradycją spotkań integracyjnych DPS we Wronińcu i DPS w Rogowie jest promocja aktywności fizycznej, którą realizowano w konkurencjach i zabawach sportowych z ziemniakiem w roli głównej, na przykład rzut ziemniakami do celu czy wyścig z ziemniakiem na łyżce przez tor przeszkód.
Uczestnicy imprezy musieli wykazać się pomysłowością oraz twórczym działaniem przy wykonywaniu pieczątek
z ziemniaków, którymi ostemplowano okolicznościowy plakat.

Dla wszystkich uczestników dzień spędzony na świeżym powietrzu zapisał się jako niezwykle udany, był pełen radości i satysfakcji ze wspólnej zabawy.

Więcej zdjęć w galerii

Uroczyste pożegnanie w DPS


30 września 2014 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu pożegnano Lecha Jarugę kończącego sprawowanie wieloletniej opieki lekarskiej nad mieszkańcami DPS.
Na jego ręce zostały złożone kwiaty, list gratulacyjny i podziękowania od dyrekcji i pracowników oraz jego podopiecznych z DPS.

Klematis

Lech Jaruga znany i zasłużony dla Powiatu Górowskiego społecznik, działacz i lekarz, zakończył 30 września 2014 r. swoją karierę zawodową w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, gdzie pełnił od wielu lat rolę lekarza rodzinnego dla jego mieszkańców. Przez ten okres dał się poznać jako człowiek traktujący swoją pracę zawodową jako służbę dla drugiego człowieka. W pracy z ludźmi chorymi psychicznie, którzy wymagają specyficznego i indywidualnego podejścia, kierował się ogromną dobrotliwością i wrażliwością. Potrafił zaszczepiać pacjentom wrodzoną mu radość życia i towarzyszący
mu na co dzień uśmiech.

Lech Jaruga poza pracą lekarza, tworzył jako działacz społeczny zręby Powiatu Górowskiego będąc w latach 1998-2002 radnym Rady Powiatu Górowskiego, a od 20 sierpnia 2001 roku do zakończenia pierwszej kadencji, pełniąc funkcję jej Przewodniczącego. Był również jednym z założycieli Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza.

Zawodowe dokonania, charyzma, wyjątkowa życzliwość dla pacjentów i personelu ośrodka przyczyniły się do okazania tak licznych dowodów wdzięczności i podziękowań na zakończenie kariery zawodowej. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak w imieniu mieszkańców i pracowników DPS skierował do Lecha Jarugi następujące słowa:

" Bardzo rzetelnie i z dużym zaangażowaniem sprawował Pan Doktor opiekę nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Pańskie doświadczenie zawodowe i ogromna wiedza merytoryczna były dla nas bardzo cenne. Będziemy wspominać ten okres jako czas wypełniony Pańską serdecznością i ciepłym uśmiechem dla wszystkich mieszkańców. Dziś w dniu, w którym kończy Pan Doktor pracę w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, pragniemy serdecznie podziękować za lata wspólnej pracy. Za to, że mogliśmy zawsze na Pana liczyć. Życzymy zdrowia i wielu szczęśliwych lat życia. "

Na ręce Lecha Jarugi zostały złożone kwiaty, list gratulacyjny i podziękowania. Wśród upominków m.in. znalazł się okolicznościowy stroik wykonany przez mieszkańców DPS oraz książka o Powstaniu Warszawskim. Lech Jaruga jest z pochodzenia warszawiakiem i jako dziecko przeżył wraz z rodzicami powstańczą epopeję.
Na zakończenie Lech Jaruga podziękował wszystkim za słowa uznania, życzenia i uroczyste pożegnanie.
Więcej zdjęć w galerii

Zwiedzają zakłady pracy


30 września 2014 roku grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zwiedziła Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie, rozpoczynając cykl wyjazdów do zakładów pracy na terenie powiatu górowskiego w ramach zwiększania atrakcyjności oferty DPS dla swoich podopiecznych.

Klematis

Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie jest jedynym zakładem produkcyjnym tej branży na naszym terenie. Od ponad 60 lat działa na rynku polskim, zajmując się produkcją skrobi ziemniaczanej do celów konsumenckich, technicznych, spożywczych, przemysłowych i paszowych.

Uczestnicy wycieczki zostali serdecznie przywitani i oprowadzeni po terenie całego przedsiębiorstwa. Przedstawiono
im w skrócie historię firmy. Pokazano najnowocześniejszą linię technologiczną, spełniającą wygórowane wymagania sanitarne stawiane przemysłowi spożywczemu, dzięki której w Niechlowie produkuje się skrobię ziemniaczaną o najwyższej jakości.

Mieszkańcy DPS byli pod dużym wrażeniem, gdyż cały proces produkcyjny mogli obserwować bezpośrednio przy stanowiskach pracy. Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń. Zwiedzanie zakładów pracy na terenie powiatu górowskiego to kolejny przykład ciągłego poszerzania wachlarza usług i urozmaicenia terapii zajęciowej dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Integracja z lokalnym środowiskiem, jaka następuje podczas tego typu wyjazdów niewątpliwie wpływa na wzajemne przełamywanie barier i obaw oraz pozwala na aktywne i ciekawe spędzanie czasu wolnego przez pensjonariuszy ośrodka.


Więcej zdjęć w galerii

Centrum 5i w Górze


16 września 2014 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Górze odbyło się seminarium „CENTRUM 5i czyli skuteczna integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych". W seminarium wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatowego, samorządów gminnych, instytucji pomocy społecznej, rynku pracy, szkół i placówek oświatowych, organizacji pozarządowych itp.

Klematis


Na zaproszenie Starosty Górowskiego Piotra Wołowicza oraz Zarządu Fundacji Edukacji Obywatelskiej z Wałbrzycha
do sali konferencyjnej górowskiego Starostwa przybyło na seminarium „CENTRUM 5i czyli skuteczna integracja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych” ponad 50 przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń z terenu powiatu górowskiego, którym pomoc osobom niepełnosprawnym nie jest obojętna.
Przedmiotem spotkania była prezentacja innowacyjnego modelu integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych - Model "Centrum 5i" wraz z systemem wsparcia.
Podczas seminarium Grzegorz Kruszyński Wiceprezes Fundacji Edukacji Europejskiej w Wałbrzychu przedstawił potrzeby, oczekiwania, szanse i zagrożenia w aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz podzielił się doświadczeniami związanymi z testowaniem działalności wałbrzyskiego modelu CENTRUM 5i wraz z systemem wsparcia dla osób niepełnosprawnych.
Dobre praktyki w aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami na przykładzie projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przedstawiła Anna Pielich z |Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Głosem w dyskusji było wystąpienie Piotra Grochowiaka - dyrektora Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, członka Rady Pomocy Społecznej MPiPS na temat „Metody aktywizacji społecznej i zawodowej osób przewlekle psychicznie chorych – mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu”, ukazujące dobre praktyki aktywizacji społecznej jak i problemy i bolączki aktywizacji zawodowej.

Na zakończenie seminarium Grzegorz Kruszyński zaprezentował poradnik jak założyć i prowadzić Centrum 5i. Podczas seminarium wiele instytucji podpisało deklarację współpracy w zakresie tworzenia modelu Centrum 5i dla osób niepełnosprawnych zamieszkujących powiat górowski. Jako pierwszy do porozumienia chce przystąpić Starosta Górowski
Piotr Wołowicz.
W poniżej załączonych plikach zamieszczamy prezentacje wystąpień seminaryjnych.


Więcej zdjęć w galerii


Plik do pobrania:

01_centrum_5i.pdf

03_dps_-_metody_aktywizacji_spolecznej_i_zawodowej_cz._i.pdf

04_dps_-_metody_aktywizacji_spolecznej_i_zawodowej_cz._ii.pdf

05_dps_-_metody_aktywizacji_spolecznej_i_zawodowej_cz._iii.pdf

Dożynkowe tradycje w DPS


7 września 2014 r. tradycyjnie w święcie plonów w Niechlowie, wziął udział Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu, promując swoją bogatą ofertę usług świadczonych w placówce.
Na stoisku, zaprezentowano prace mieszkańców DPS wykonane podczas zajęć w pracowniach terapeutycznych oraz plony z własnego sadu i ogrodu.

Klematis

Dożynki gminne to doskonała okazja do zaprezentowania bogatej oferty profesjonalnych usług świadczonych przez
Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu. Jednym z priorytetów jest kultywowanie staropolskich tradycji. Przygotowania dożynkowe są ważnym elementem terapii zajęciowej mieszkańców. Między innymi, jej efekty można było podziwiać
na dożynkowym stoisku DPS, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających je osób – mieszkańców Powiatu Górowskiego i Gminy Niechlów ze Starostą Górowskim Piotrem Wołowiczem oraz Wójtem Janem Głuszko oraz delegacji z gmin Góra, Wąsosz oraz Jemielno.

Walorem stoiska był jego bogaty wystrój. Prace mieszkańców wykonane podczas zajęć plastycznych – własnoręcznie przyozdobione naczynia metodą decoupage, obrazy malowane na szkle i stroiki jak również wystrój z zebranych plonów sadu i ogrodu - jabłek, śliwek, dyni, kukurydzy, kabaczków itp. pięknie wkomponowały się w dożynkowy klimat.
Pierniki oraz babeczki upieczone podczas terapii kulinarnej cieszyły nie tylko wzrok, ale również podniebienie gości święta plonów.


Więcej zdjęć w galerii

Przyjaźniej w DPS


Rozpoczęły się roboty budowlane w DPS we Wronińcu w ramach realizacji II etapu zadania „Zmiana sposobu użytkowania budynków oraz zwiększenie dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu”. Zakończenie wszystkich prac planuje się do 20 listopada 2014 r.

Klematis


Zadanie „Zmiana sposobu użytkowania budynków oraz zwiększenie dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu” realizowane jest w II etapach.

Przypomnijmy - I etap rozpoczął się w lipcu 2012 r. i trwał do końca 2012 r. Obejmował rozbudowę i modernizację instalacji systemu sygnalizacji pożarowej w pomieszczeniach DPS, modernizację oraz zmianę sposobu użytkowania budynku garażowo-warsztatowego na pralnię a także budynku pralni na dodatkowy oddział z pokojami dla mieszkańców DPS.
W wyniku tych prac DPS powiększył swój stan posiadania o 4 pokoje trzyosobowe, jeden dwuosobowy, 6 łazienek oraz pomieszczenie pobytu dziennego i nowoczesną pralnię.

Realizacja etapu II rozpoczęła się w sierpniu 2014 r. Zakończenie wszystkich prac planowane jest do 20 listopada 2014 r. II etap obejmuje swoim zakresem następujące zadania:
- przebudowa i remont łazienek oraz w.c. w celu zwiększenia dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych - 16 węzłów sanitarnych;
- poszerzenie otworów drzwiowych oraz wymiana drzwi wewnętrznych z szerokości 80 cm na szerokość 100 cm, do węzłów sanitarnych i pokoi mieszkańców;
- remont ścieżek komunikacji wewnętrznej na terenie działki DPS-u: zmiana nawierzchni ok. 56 m2 ścieżek na kostkę betonową oraz placu rekreacyjnego o powierzchni ok. 80 m2 wykonanie docelowej nawierzchni z płytek kamionkowych GRES (zewnętrznych, mrozoodpornych).

W wyniku przetargu nieograniczonego wyłoniono wykonawcę – firmę remontowo – budowlaną z terenu powiatu górowskiego, która złożyła ofertę na 416.122,89 złotych brutto.

Powiat Górowski otrzymał na ten cel dofinansowanie w kwocie 400 tys. zł od Samorządu Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON, z przeznaczeniem na realizację robót budowlanych w ramach II etapu. Kwota ta może być zwiększona w przypadku przekazania przez Prezesa Zarządu PFRON dodatkowych środków w ramach algorytmu w 2014 roku lub w przypadku dodatkowego podziału przez Zarząd Województwa, niewykorzystanych w całości już posiadanych przez Województwo środków PFRON w 2014 r. Starosta Górowski wystąpił już pod koniec lipca 2014 r. o zwiększenie tych środków o kwotę różnicy pomiędzy przyznanym dofinansowaniem a kwotą wynikającą z przetargu tj. o 16.122,89 zł.

Efektem realizacji II etapu prac będzie kompleksowy remont 16 węzłów sanitarnych. Remontowane są WC i łazienki służące mieszkańcom i pracownikom, zarówno te przy pokojach jak i w kuchni, bloku medycznym, fryzjerni oraz ogólnodostępne. Wymieniana jest armatura sanitarna oraz biały osprzęt, oświetlenie na energooszczędne, podłogi i ściany wykładane są estetycznymi płytkami ceramicznymi. W łazienkach likwidowane są wanny, brodziki i dotychczasowe kabiny prysznicowe – wejście pod prysznic będzie możliwe z poziomu podłogi, co znacznie ułatwi utrzymanie higieny osobom poruszającym się na wózkach oraz pracę ich opiekunów. W łazienkach montowane są siedziska, uchwyty, poręcze i inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W tym celu również, we wszystkich pokojach, przedpokojach i węzłach sanitarnych wymieniane są drzwi z szerokości 80 cm do 100 cm. Wykonując te prace zadbano również o estetykę – malując i odświeżając 18 pokoi, pomieszczenie terapii kulinarnej, 2 korytarze, kawiarnię, fryzjernię i izolatkę. Dzięki tym pracom budynek stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Ważnym elementem zwiększania dostępności Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu dla osób niepełnosprawnych jest znoszenie barier na zewnątrz obiektu. Wykonany będzie remont ścieżek komunikacji wewnętrznej na terenie DPS-u – zmiana nawierzchni ok. 56 m2 ścieżek na kostkę betonową – ścieżki do placu rekreacyjnego, pralni oraz do bramki wyjściowej na teren wsi. Dotychczasowa, krusząca się betonowa nawierzchnia placu rekreacyjnego o powierzchni ok. 80 m2 zostanie pokryta mrozoodpornymi płytkami kamionkowymi GRES.

Obecne dostosowania mają przede wszystkim zwiększyć samodzielność osób niepełnosprawnych oraz ułatwić ich przemieszczanie się w obrębie budynków jak i terenów rekreacyjnych. Wraz ze Starostą Górowskim chcemy aby DPS we Wronińcu był bardziej przyjazny dla przebywających w nim niepełnosprawnych mieszkańców a także ułatwiał ciężką pracę wykonywaną przez pracowników. Względy estetyczne są również ważne, gdyż nikomu nie jest obojętne w jakich warunkach się mieszka czy pracuje. Ofertę mamy profesjonalną i bogatą, więc można się teraz zająć podnoszeniem standardów usług opiekuńczych w zakresie usług bytowych. Nie narzekamy na brak chętnych, lecz nie zwalnia to nas z obowiązku stałej poprawy warunków bytowych naszych mieszkańców – mówi Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Całkowita wartość wydatków kwalifikowanych I i II etapu wynosi 870 474,04 zł brutto.

Zmiana sposobu użytkowania budynków oraz zwiększenie dostosowania
do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu”

Zadanie współfinansowane ze środków PFRON przekazanych przez
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO


Więcej zdjęć w galerii

Wypoczynek nad Baryczą


W okresie wakacji Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu organizuje wyjazdy rekreacyjne nad Barycz dla swoich mieszkańców. W okresie upałów nie ma lepszej ochłody niż bezpieczna kąpiel w czystej i ciepłej rzece.

Klematis

W okresie wakacji Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu organizuje wyjazdy dla 20 – osobowych grup swoich mieszkańców wraz z personelem opiekuńczym nad rzekę Barycz w okolice miejscowości Żabin. W czasie pobytu nad wodą mieszkańcy mają okazję bezpiecznie i aktywnie spędzać czas, kąpiąc się i wypoczywając w bliskim kontakcie z naturą. Wyjątkowo czysta i ciepła woda zachęca wszystkich do jak najdłuższego korzystania z tej formy relaksu. Dla uczestników wyjazdów przygotowano napoje, suchy prowiant i warzywa wyprodukowane we własnym ogrodzie w ramach prowadzonej terapii z podopiecznymi. Wyjazdy poza celami rekreacyjnymi są jedną z niezwykle atrakcyjnych form rehabilitacji, przeciwdziałają izolacji i służą uspołecznieniu osób niepełnosprawnych.

Wyjazdy są kolejnym przykładem łączenia przyjemnego z pożytecznym w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.


Więcej zdjęć w galerii

Integracja w Boszkowie


W dniach 9 -10 lipca 2014r. 11 osobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu przebywała na dwudniowym wyjeździe integracyjnym w Boszkowie.

Klematis


11 osobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wraz z personelem opiekuńczym wyjechała na dwudniowy wyjazd integracyjny do Boszkowa. Grupa zakwaterowała się w Schronisku Młodzieżowym Ośrodka
Szkolno – Wychowawczego z Rydzyny.
W trakcie krótkiego pobytu w Boszkowie podopieczni DPS aktywnie wypoczywali. Skorzystali z letnich uroków i atrakcji jakie zapewnia pobyt nad Jeziorem Dominickim. Pływali na rowerach wodnych, zażywali kąpieli w jeziorze i spacerowali nad jego brzegami. Odwiedzili ośrodek jeździecki. Były kiełbaski z grilla, smażona i wędzona ryba oraz inne atrakcje i ciekawostki Boszkowa.

Wyjazd był kolejną okazją do uspołeczniania i integracji osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu
ze środowiskiem.
Staramy się naszym niepełnosprawnym mieszkańcom oferować wszystko to, co dla nas samych jest istotne i atrakcyjne. Formy integracji jakie stosujemy mają zapobiegać izolacji i dyskryminacji naszych mieszkańców. Jedną z nich jest korzystanie z powszechnie dostępnych form wypoczynku. Kąpiel w jeziorze w upalny dzień jest tak samo przyjemna dla osoby pełnosprawnej jak i upośledzonej – mówi Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Po dwudniowym pobycie wszyscy wrócili zadowoleni i wypoczęci.


Więcej zdjęć w galerii


Trwa wielkie suszenie


Pomimo, że od zalania Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu upłynęło już półtora miesiąca nadal trwa usuwanie skutków majowej powodzi. Osuszane są pomieszczenia kuchni, stołówka, magazyny żywnościowe oraz pomieszczenia socjalne.

Klematis


27 maja 2014 r. w wyniku nawalnego deszczu zalane zostały pomieszczenia Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Woda wdzierała się z zewnątrz pooprzez drzwi i schody do najniżej położonych pomieszczeń. Zalane zostały pomieszczenia kuchni, stołówki, magazynów żywnościowych oraz pomieszczenia socjalne. Z zalanych miejsc wodę pomagali usuwać pracownicy i mieszkańcy DPS we Wronińcu oraz strażacy.

Po wstępnym osuszeniu pomieszczeń przeprowadzono w nich generalne porządki polegające na zdezynfekowaniu i umyciu wszystkich pomieszczeń oraz znajdującego się w nich wyposażenia. Zrobiono to słuchając porad i podpowiedzi Dyrektora górowskiego Sanepidu Jarosława Szupiły, który służył w tym zakresie wszelką pomocą. Kontrola przeprowadzona pod koniec czerwca przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną we Wrocławiu tylko potwierdziła trafność zastosowanych kroków, gdyż DPS nie otrzymał żadnych zaleceń pokontrolnych.

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie kierownictwa DPS i jego pracowników. Niech swiadczy o tym fakt, że kuchnia jak i cały DPS nie zaprzestał ani na chwilę swojej działalności, dbając o zaspokojenie wszystkich potrzeb swoich pensjonariuszy. Zbadano również stan instalacji elektrycznej i urządzeń np. windy, elektrycznego wyposażenia kuchni oraz stan techniczny całego obiektu.

Od kilkunastu dni z pomocą w osuszaniu pomieszczeń przyszła technologia. W DPS we Wronińcu zastosowano urządzenia pochłaniające wilgoć z powietrza,
które zamieniają ją w wodę. Woda zbierana jest do zbiornika osuszacza (patrz na zdjęcie – poziom wody po 2 godzinach osuszania został oznaczony strzałką). Dzieje się tak dzięki właściwościom powietrza, które pochłania wilgoć ze ścian, podłóg
i innych elementów wyposażenia. Osuszając powietrze – osusza się jednocześnie w pomieszczeniu ściany, sufit, podłogi i meble. Obecnie działają tam non stop 4 osuszacze, które zostały udostępnione dzięki uprzejmości gminy Niechlów przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Niechlowie oraz zaprzyjaźniony DPS w Rogowie. Po zakończeniu osuszania pomieszczenia zostaną profilaktycznie zaimpregnowane środkami grzybobójczymi oraz pomalowane.

Wszystkie powyższe działania powodują wzrost wydatków finansowych, a DPS na ten cel środków nie posiadał, gdyż nikt nie planuje w swoim budżecie powodzi.

Już 3 czerwca 2014 r. Starosta Górowski Piotr Wolowicz i Dyrekttor DPS we Wronińcu Piotr Grochowiak wystąpili wspólnie do Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu o dofinansowanie bieżącej działalności DPS związanej z usunięciem szkód powstałych w wyniku ulewnego deszczu i powodzi (pismo w załączonym poniżej pliku pdf). Wojewoda Dolnośląski decyzją Nr 44/2014 z dnia 10 czerwca 2014 r. przyznał na ten cel Powiatowi Górowskiemu kwotę 30150 zł (decyzja w załączonym poniżej pliku pdf).

Pomimo, że od zalania Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu upłynęło już prawie półtora miesiąca jedynym problemem są przedłużające się procedury związane z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczającej Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu.


Więcej zdjęć w galerii


Plik do pobrania:

wniosek.pdf

decyzja_wojewody_dolnoslaskiego.pdf


Powitanie lata


Integracja społeczna to ważny aspekt działań podejmowanych przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu. W jej ramach 20 czerwca 2014 roku odbyła się zabawa integracyjna
,,Powitanie lata” z udziałem mieszkanek zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie.

Klematis


Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zdążyli się już przyzwyczaić do cyklicznych imprez z różnych okazji.
Tym razem, 20 czerwca 2014 roku odbyła się zabawa integracyjna ,,Powitanie lata”, na którą zostały zaproszone mieszkanki zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Rogowie wraz z opiekunami. Specjalnie na to spotkanie została zorganizowana zabawa taneczna połączona z grami zespołowymi, oraz wspólnym grillowaniem na świeżym powietrzu.

„Powitanie lata” to kolejny element ciągłego urozmaicania oferty organizacji czasu wolnego dla podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. W przebiegu terapii osób niepełnosprawnych niezwykle ważnym aspektem jest zapewnienie potrzeby przebywania wśród ludzi, bo tylko wtedy można nawiązywać kontakty społeczne, doświadczać bliskości, akceptacji
i zrozumienia.


Więcej zdjęć w galerii


Godni pochwały


26 czerwca 2014 r. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak spotkał się z jedenastoma mieszkańcami placówki, którzy podczas majowej powodzi brali czynny udział w akcji ratowniczej, aby podziękować im za obywatelską postawę i bezinteresowną pomoc.

Klematis


Przypomnijmy – w godzinach popołudniowych 27 maja 2014 r. nad powiatem górowskim przeszły nawalne deszcze, które spowodowały między innymi zalanie Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Poza zalaniem terenów zewnętrznych woda wdarła się do najniższej kondygnacji Ośrodka, w której znajdują się pomieszczenia kuchni, stołówki, magazyny itp.

W akcji ratunkowej poza Strażą Pożarną oraz pracownikami placówki czynny udział wzięli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Pomagali w wylewaniu nagromadzonej wody, wynosili rzeczy z zalanych pomieszczeń a także brali udział w zabezpieczaniu budynku przed dalszym zalewaniem. Zgłosili się na ochotnika. 11 najbardziej zaangażowanych w akcję ratowniczą pensjonariuszy otrzymało podziękowania i prezenty od swojego Dyrektora Piotra Grochowiaka, który powiedział – Dziękuję Wam za okazaną pomoc i bezinteresowność. To między innymi Wasz wysiłek przyczynił się do ograniczenia strat materialnych, a co najważniejsze umożliwił funkcjonowanie Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu bez żadnych przerw. Mieszkańcy byli bardzo dumni i cieszyli się, że ich postawa została zauważona i wyróżniona.


Spartakiada

21 maja 2014 r. od godziny 10.00 w hali sportowej ,,Olimpia” w Górze odbyła się 8 edycja Spartakiady Sportowo-Integracyjnej Środowiskowych Domów Samopomocy, w której 3 miejsce zajęła reprezentacja Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis

O puchary i medale 21 maja 2014 r. od godziny 10.00 w Hali Sportowej ,,Olimpia” w Górze walczyły reprezentacje Środowiskowych Domów Samopomocy z Brzegu Dolnego, Leszna, Kościana, Wołowa, Kąkolewa, Wronińca, Żmigrodu, Góry oraz Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Drużyna DPS z Wronińca liczyła 8 osób, w tym 2 opiekunów. Uczestnicy Spartakiady rywalizowali ze sobą w rzutach woreczkami do wiaderka, biegu w workach, rzutach piłką do kosza, przeciąganiu liny oraz mini turnieju tenisa stołowego.

W wyniku rywalizacji, po przeprowadzeniu 5 konkurencji ukształtowała się ostateczna kolejność:


I miejsce – Góra,
II miejsce – Wołów,
III miejsce – Wroniniec,

IV miejsce – Brzeg Dolny,
V miejsce – Leszno,
VI miejsce – Kąkolewo,

VII miejsce – Żmigród,
VIII miejsce – Kościan.


Nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych konkurencji sportowych czuwała komisja sędziowska złożona z instruktorów sportu z Ośrodka Kultury Fizycznej w Górze.

W tych rozgrywkach wszyscy zostali zwycięzcami. Każda drużyna biorąca udział w Spartakiadzie otrzymała puchar, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyła
Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz oraz Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze Franciszek Bułyszko.

Ideą rywalizacji sportowej osób niepełnosprawnych jest pokonywanie ograniczeń, które w sposób naturalny czynią je mniej sprawnymi w stosunku do innych. Celem spartakiady
jest wzbudzenie u osób niepełnosprawnych, poprzez sportową rywalizację, woli i zapału do pokonywania barier. Poza tym spartakiada pozwala osobom niepełnosprawnym poczuć smak zwycięstwa, gdzie sam start jest już ogromnym wysiłkiem i sukcesem. Uczy również współzawodnictwa miedzy uczestnikami oraz daje możliwość wymiany doświadczeń i integracji między ośrodkami.


Więcej zdjęć w galerii


Hortiterapia


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu kładzie silny nacisk na organizowanie różnych form terapii zajęciowej dla swoich podopiecznych. Jedną z nich jest hortiterapia zwana terapią ogrodniczą lub ogrodoterapią. Mieszkańcy DPS w jej ramach, od wczesnej wiosny do późnej jesieni biorą udział w pracach ogrodniczych, które dostarczają im wielu pozytywnych doświadczeń i wrażeń.

Klematis

Hortiterapia zwana terapią ogrodniczą lub ogrodoterapią polega na prowadzeniu ogrodów dostosowywanych dla osób niepełnosprawnych psychicznie, które uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin. Terapia ta ma na celu polepszenie sprawności fizycznej i psychicznej mieszkańców Ośrodka. Podstawowym środkiem oddziaływania terapeutycznego
w ogrodoterapii jest kontakt osoby niepełnosprawnej z przyrodą. Uczestniczenie w pracach ogrodowych wymusza aktywność fizyczną, rodzi poczucie bycia potrzebnym, pomaga wyciszyć negatywne emocje.

Instruktorzy terapii pracują nad odpowiednim doborem prac, biorąc pod uwagę wiek, umiejętności, możliwość, zainteresowania, stan fizyczny i psychiczny oraz poprzednio uprawiany zawód. Dbają również o odpowiednie zainteresowanie i zmobilizowanie mieszkańca Ośrodka, ponieważ uczestnictwo podopiecznych w zajęciach terapeutycznych opiera się
na zasadzie dobrowolności

Ciepłe dni pozwoliły mieszkańcom DPS na rozpoczęcie prac porządkowo - ogrodniczych. Zajęcia terapii ogrodniczej w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu zaczynają się już od wczesnej wiosny i trwają aż do później jesieni. Prace ogrodnicze zaczęto od przekopania i wygrabienia ziemi, do której następnie wysiano nasiona groszku, fasoli szparagowej, pora, rzodkiewki białej
i czerwonej, buraków , bobu i marchwi. W tunelu foliowym zasadzono sałatę, pietruszkę, ogórki, paprykę seler oraz pomidory.

Otoczenie ogrodu jest dla osób niepełnosprawnych psychicznie czynnikiem relaksującym oraz motywującym do ćwiczeń
i pracy. Przebywanie wśród zieleni dostarcza wrażeń estetycznych, pielęgnowanie roślin wymusza aktywność fizyczną, a obcowanie z roślinami stymuluje procesy emocjonalne.


Więcej zdjęć w galerii


Kontrola w DPS


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu przeszedł w 2014 r. kompleksową kontrolę za okres od 1 stycznia 2013 do 31 marca 2014 r. przeprowadzoną przez inspektorów wojewódzkich
z Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w zakresie realizacji zadań wynikających z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia
23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej. Działalność placówki została oceniona pozytywnie bez zaleceń pokontrolnych.

Klematis


W dniach 27-28 i 31 marca 2014 r. Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu przeszedł kompleksową kontrolę za okres
od 1 stycznia 2013 do 31 marca 2014 r., przeprowadzoną przez inspektorów wojewódzkich z Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu w zakresie realizacji zadań wynikających z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej.

Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu zapewnia całodobową opiekę oraz świadczenie usług bytowych, opiekuńczych
i wspomagających dla 74 osób przewlekle psychicznie chorych.

Przeprowadzone działania kontrolne wykazały, że Dom Pomocy Społecznej spełnia wymagania w zakresie potrzeb bytowych. W ramach usług opiekuńczych mieszkańcy mają zapewnioną pielęgnację, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych oraz stałą opiekę medyczną i pielęgniarską
W zakresie usług wspomagających placówka stwarza warunki do rozwoju samorządności, zapewnia przestrzeganie praw mieszkańców i kontakt z Dyrektorem Domu. Mieszkańcy są objęci pomocą w załatwianiu spraw osobistych. Dom stwarza mieszkańcom możliwość przechowywania w bezpiecznym miejscu przedmiotów wartościowych oraz złożenia na koncie depozytowym środków pieniężnych.

Na terenie Domu powołany jest zespół terapeutyczno - opiekuńczy, który zajmuje się wspieraniem mieszkańców. Wszyscy mieszkańcy posiadają opracowane indywidualne plany wsparcia, których realizację koordynuje pracownik pierwszego kontaktu. Wskaźnik zatrudnienia pracowników zespołu terapeutyczno - opiekuńczego jest właściwy. Pracownicy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego spełniają wymogi kwalifikacyjne.

W wyniku przeprowadzonej kontroli kompleksowej i wynikających z niej ustaleń działalność placówki została oceniona przez Wojewodę Dolnośląskiego pozytywnie bez wydania zaleceń pokontrolnych.


DPS pod wodą


W godzinach popołudniowych 27 maja 2014 r. nad Wronińcem przeszły nawalne deszcze, które spowodowały zalanie Domu Pomocy Społecznej. Nikt z mieszkańców nie ucierpiał.
Straty materialne są znaczące i dotyczą głównie budynku i infrastruktury technicznej Ośrodka. Część z nich może ujawnić się dopiero w późniejszym czasie. Tylko dzięki ofiarnej postawie pracowników Ośrodka, jego mieszkańców oraz strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej udało się je ograniczyć. Akcja usuwania skutków nawałnicy trwa nadal.

Klematis


W godzinach popołudniowych 27 maja 2014 r. nad powiatem górowskim przeszły nawalne deszcze, które spowodowały między innymi zalanie Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Prawdopodobnie przyczyniły się do tego również zasypane przepusty w przydrożnym rowie przy drodze wojewódzkiej 324, które uniemożliwiały odpływ wody z terenu Ośrodka. Intensywność opadów była tak wielka, że kanalizacja nie nadążała odbierać wody opadowej i z czasem stała się dodatkowym źródłem napływającej na teren Ośrodka wody. Niestety poza zalaniem terenów zewnętrznych woda wdarła się również
do najniższej kondygnacji Ośrodka, w której znajdują się pomieszczenia kuchni, stołówki, magazyny itp.

Na miejsce akcji ratowniczej przybył Starosta Górowski Piotr Wołowicz wraz z pracownikami Biura Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Górze oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Górze st. bryg. Arkadiusz Szuper wraz ze swoim zastępcą st. kpt. Lucjanem Sibilakiem. W akcji brało udział 7 zastępów strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu górowskiego, pracownicy DPS oraz jego mieszkańcy. Na uwagę i wyróżnienie zasługują pracownicy, którzy w tym dniu mieli wolne lub byli już po pracy, ale stawili się aby ratować swój zakład pracy.
Akcja ratownicza polegała głównie na pompowaniu wody z zalanych terenów i pomieszczeń oraz przekopaniu niedrożnego rowu przy drodze wojewódzkiej 324.

- Jednym z najważniejszych zadań była ochrona naszej biologicznej oczyszczalni ścieków, która była zagrożona. Jej wydajność wynosi 25 m3 na dobę i nie była w stanie odbierać tak olbrzymiej ilości wody napływającej z Ośrodka. Jej wyłączenie spowodowałoby konieczność okresowego zamknięcia Ośrodka oraz wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych na jej ponowne uruchomienie, na który nas nie stać – mówi Piotr Grochowiak dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Nikt z mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej nie ucierpiał.

Straty materialne są znaczące i dotyczą głównie budynku i infrastruktury technicznej Ośrodka. Część z nich może ujawnić się dopiero w późniejszym czasie. Tylko dzięki ofiarnej postawie pracowników Ośrodka, jego mieszkańców i strażaków udało się je ograniczyć.

Z całego serca dziękuję wszystkim pracownikom, strażakom, instytucjom i osobom, które brały udział w akcji ratowniczej. To dzięki Państwa ogromnemu wysiłkowi udało się ograniczyć straty materialne, a co najważniejsze zapewnić możliwość dalszego funkcjonowania naszego Ośrodka – to podziękowania dyrektora Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotra Grochowiaka.

Usuwanie bezpośrednich skutków nawałnicy trwa nadal.


Więcej zdjęć w galerii


Jeszcze przyjaźniej


Powiat Górowski otrzymał dotację w wysokości 400 tys. zł na dofinansowanie robót budowlanych dotyczących zmiany sposobu użytkowania budynków i zwiększenia dostosowania
do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Będzie to II etap przebudowy obiektu.

Klematis


Zarząd Województwa Dolnośląskiego rozpatrzył wnioski o dofinansowanie w 2014 roku robót budowlanych, dotyczących obiektów służących rehabilitacji, w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych. W dniu 28 kwietnia 2014 r. podjął w tej sprawie uchwałę nr 5624/IV/14. Wniosek Powiatu Górowskiego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego złożony został 8 listopada 2013 r. przez Dyrektora Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w oparciu o pełnomocnictwo udzielone mu przez Zarząd Powiatu Górowskiego.

Powiat Górowski otrzymał dotację w wysokości 400 tys. zł na dofinansowanie robót budowlanych dotyczących zmiany sposobu użytkowania budynków i zwiększenia dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Kwota ta może ulec zwiększeniu. Komisja ds. opiniowania wniosków wskazała możliwość zwiększenia dofinansowania do kwoty wnioskowanej w 2013 r. tj. do 453 037,48 zł, w przypadku przekazania przez Prezesa Zarządu PFRON dodatkowych środków w 2014 r. lub w przypadku wystąpienia tzw. „wolnych środków” w ramach zadania.
Zarząd Powiatu Górowskiego 7 maja 2014 r. uchwałą nr 21/2014 wprowadził te środki do budżetu powiatu na 2014 rok.
8 maja 2014 r. Starosta Górowski Piotr Wołowicz wystąpił do Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych UMWD aby w umowie jako inwestora wpisano Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Będzie to II etap przebudowy obiektu, polegający na zwiększenia dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku DPS. W ramach tego etapu zostanie przeprowadzony remont łazienek, aneksów łazienek oraz ubikacji w segmencie A i B, zostaną wymienione drzwi w segmencie A z szerokości 80 cm na 100cm i 120 cm oraz zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne na ścieżkach i placu rekreacyjnym, nastąpi ich utwardzenie aby ułatwić komunikację mieszkańcom korzystającym z wózków inwalidzkich.

Przypomnijmy, że w I etapie przeniesiono pralnię do budynku garażowo-warsztatowego znacząco ją unowocześniając. Dzisiaj na jej wyposażeniu są między innymi 3 pralnice i 2 suszarki.
W budynku znalazł miejsce również magiel, prasowalnia i szwalnia obsługujące mieszkańców DPS. W miejsce zwolnionych pomieszczeń po starej pralni uzyskano łazienkę ogólną, pokój dzienny, 4 pokoje trzyosobowe oraz 1 pokój dwuosobowy co umożliwiło zwiększenie liczby mieszkańców o 14 osób. Podniesiono również poziom bezpieczeństwa mieszkańców ze względu na zamontowanie nowoczesnej centrali p. poż. wraz z czujkami.

Obecne dostosowania mają przede wszystkim zwiększyć samodzielność osób niepełnosprawnych oraz ułatwić ich przemieszczanie się w obrębie budynków jak i terenów rekreacyjnych. Prace rozpoczną się latem 2014 roku. Zakończenie robót Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak planuje na październik 2014 r.


Wielkanoc w DPS


Niestety, tylko nieliczni mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu spędzili Święta Wielkanocne ze swoimi bliskimi w domach rodzinnych. Przeważająca część pozostała
w ośrodku. - Zapewnienie serdecznej, ciepłej i rodzinnej, wręcz domowej atmosfery w tym szczególnym czasie, to nasz nadrzędny cel. Nikt nie może czuć się samotny i opuszczony.
W nazwie naszego ośrodka jest słowo Dom, które zobowiązuje mnie i moich pracowników – mówi Piotr Grochowiak – dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis


Tradycją DPS jest spędzanie świątecznych chwil przez mieszkańców wspólnie z pracownikami, którzy stali się dla nich częścią rodziny. Wspólna modlitwa, wspólny posiłek, miły gest i uśmiech tworzą swoistą atmosferę i klimat panujący w tym ośrodku.

W Wielka Sobotę, w ramach integracji mieszkańców ze społeczeństwem lokalnym na terenie DPS odbyło się święcenie pokarmów dla mieszkańców wsi Wroniniec.
W Wielką Niedzielę, mieszkańcy domu wraz z pracownikami oraz mieszkańcami Wronińca uczestniczyli w uroczystej Mszy św. odprawionej przez kapelana ośrodka ks. dr Wojciecha Gryglewicza, który złożył wszystkim życzenia zdrowia, wytrwałości
i aby w tym samym gronie spotkać się za rok.

Po duchowej strawie wszyscy zasiedli do wielkanocnego stołu suto zastawionego świątecznymi potrawami i ozdobami.
Nie zabrakło żurku, jaj, kiełbasy, sałatek, mazurków i babek oraz innych tradycyjnych specjałów. Koszyczki, pisanki i inne ozdoby wykonane przez mieszkańców na zajęciach terapeutycznych stanowiły świąteczny wystrój stołu.
W chwilach wolnych zorganizowano świąteczne karaoke, projekcje filmowe, spacery wokół terenów ośrodka, wypas królików, gry planszowe i inne ciekawe zajęcia odpowiadające zainteresowaniom i upodobaniom podopiecznych.

Jak co roku dużym powodzeniem cieszyło się oglądanie i czytanie życzeń świątecznych jakie otrzymał DPS. Były wśród nich życzenia od Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosława Dudy Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, samorządowców; Starosty Górowskiego
Piotra Wołowicza z Zarządem Powiatu oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Edwarda Szendryka z radnymi, Burmistrz Góry Ireny Krzyszkiewicz i Przewodniczącego Rady Jerzego Kubickiego, Wójta Gminy Niechlów Jana Głuszko, Wójta Gminy Jemielno Czesława Połczyka i Przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Matuszów, mieszkańców, pracowników i dyrektorów Domów Pomocy Społecznej w Rogowie, Zimnowodzie, Osieku, Chwałkowie, Chumiętkach, Wrocławiu, Legnickim Polu i Lublinie, podopiecznych i kadry Środowiskowego Domu Samopomocy w Górze oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze, Busku Zdroju i Suwałkach, kierownika i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze, przedstawicieli służby zdrowia; dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. Oskara Bielawskiego w Kościanie, dyrektora pracowników oraz podopiecznych SP ZOZ Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Górze, dyrektora, pracowników i uczniów zaprzyjaźnionego Gimnazjum w Naratowie, Komendanta Powiatowego oraz pracowników Państwowej Straży Pożarnej w Górze, dyrektorów oraz pracowników Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego w Górze, Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze, dyrektora oraz pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Niechlowie, kierownika i pracowników Biura Powiatowego w Górze Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Prezesa i Zarządu DEMI w Górze, Centrum Edukacyjnego „ASYSTENT” we Wrocławiu, właścicieli i pracowników firm współpracujących z DPS.


Więcej zdjęć w galerii


Świąteczna terapia


W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu porządkowano teren wokół domu,. przycinano drzewka i krzewy, wysiewano kwiaty. Wykonywano kartki świąteczne, pisanki, ozdoby z siana, stroiki, ozdoby z drewna i styropianu. Pieczono tradycyjne wielkanocne mazurki.

Klematis


Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z arteterapii, w ramach których robione były kartki świąteczne.
Najpierw wykonywano pojedyncze elementy, które później składano w całość. Kartki z życzeniami mieszkańcy DPS wysyłają do swoich rodzin, znajomych, instytucji i współpracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Wykonywano też pisanki, ozdoby z siana, stroiki, ozdoby z drewna i styropianu. Ozdoby upiększają pokoje mieszkańców
oraz wnętrze domu. Swoje umiejętności i zainteresowania mieszkańcy mogli zrealizować również podczas terapii kulinarnej, pomagając przy wypieku tradycyjnego wielkanocnego mazurka.

Ozdoby i wypieki oraz potrawy wielkanocne przygotowane przez mieszkańców DPS były też ozdobą i walorem stołu wielkanocnego jaki DPS już tradycyjnie wystawia na Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych Powiatu Górowskiego. Przygotowano ją używając starego sposobu - kwiaty z bibuły zanurza się w wosku, dzięki temu są trwałe i nabierają kolorów. Komisja doceniła tą technikę przyznając nagrodę. Podczas tegorocznej V edycji wykonana przez mieszkańców palma zajęła III miejsce w konkursie na najładniejszą palmę wielkanocną.

Przygotowano ją używając starego sposobu - kwiaty z bibuły zanurza się w wosku, dzięki temu są trwałe i nabierają kolorów. Komisja doceniła tą technikę przyznając nagrodę.

Jak co roku starania DPS zauważane i doceniane są przez władze wojewódzkie, powiatowe i gminne. Przy kiermaszowym stoisku nie zbrakło słów uznania i podziwu ze strony
Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierza Chlebosza, Wicedyrektora DODR we Wrocławiu Bożeny Maziarskiej, Starosty Górowskiego Piotra Wołowicza,
Burmistrzów Góry i Wąsosza - Ireny Krzyszkiewicz i Zbigniewa Stuczyka, Wójtów Gmin Powiatu Górowskiego Czesława Połczyka z Jemielna i Wójta Gminy Niechlów Jana Głuszko,
który ufundował część materiałów potrzebnych do wykonania prac oraz zaproszonych gości i przybyłych mieszkańców powiatu.

Bardzo się cieszymy, że możemy promować swój dom i jednocześnie integrować się ze społecznością lokalną. Wpływa to pozytywnie na wizerunek naszego domu oraz podnosi samoocenę naszych mieszkańców i wzmacnia ich poczucie wartości. Są to ludzie wrażliwi o wielu talentach, my tylko pomagamy je wydobyć a efekty pokazujemy. – mówi Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.


Więcej zdjęć w galerii


Superwizja grupowa



2 kwietnia 2014 roku ośmioosobowa grupa pracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uczestniczyła w szkoleniu ,,Superwizja grupowa” zorganizowanym przez Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu w ramach projektu systemowego w zakresie podnoszenia kwalifikacji kadr pomocy i integracji społecznej.

Klematis

Szkolenie składało się z części teoretycznej, podczas której omówiono charakter superwizji grupowej, jako formy spotkania superwizora z grupą osób.
Część praktyczna miała na celu wsparcie merytoryczne , które udoskonaliło kompetencje, wzmocniło kwalifikacje
i umiejętności zawodowe pracowników DPS Wroniniec. Superwizja grupowa stała się doskonałą formą poradnictwa,
która poprzez wymianę doświadczeń, analiz oraz przemyśleń, pozwali podtrzymać na wysokim poziomie jakość usług świadczonych przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu. Udział w szkoleniu dał również możliwość na szersze spojrzenie na problemy pensjonariuszy oraz dokonywanie trafniejszej diagnozy i przyjęcie lepszej strategii pracy z mieszkańcem psychicznie cierpiącym.


Rekolekcje w DPS


Corocznie w okresie Wielkiego Postu w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbywają się rekolekcje wielkopostne połączone z uroczystą mszą świętą i spowiedzią.
W tym roku, 25 lutego spotkali się w świetlicy DPS na naukach rekolekcyjnych pensjonariusze ośrodka oraz mieszkańcy Wronińca.

Klematis


Tradycje religijne w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu są szczególnie kultywowane.
Dla osób chorych i niepełnosprawnych wiara daje wsparcie i nadzieję. Czas rekolekcji to okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, spowiedź oraz nauki rekolekcyjne. W tym roku, 25 lutego spotkali się w świetlicy DPS na rekolekcjach pensjonariusze ośrodka oraz mieszkańcy Wronińca.

Mszę świętą odprawił kapelan DPS ksiądz dr Wojciech Gryglewicz. Rekolekcjonistą był ksiądz dr Zbigniew Stokłosa,
który jest prefektem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego i wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest również redaktorem naczelnym miesięcznika ,,Nowe życie”.




Więcej zdjęć w galerii


Zamiast Marzanny

W środę 21 marca 2014 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu powitano wiosnę, najpiękniejszą i najbardziej ulubioną przez mieszkańców DPS porę roku. Zamiast topienia Marzanny, między innymi rozwieszano wykonane wspólnymi siłami budki lęgowe dla ptactwa, które stały się kolejnym elementem wzbogacającym park otaczający DPS we Wronińcu.

Klematis

Tegoroczną wiosnę w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu powitano w odmienny sposób, niż nakazuje stary słowiański zwyczaj. W dniu pożegnania zimy i powitania wiosny zamiast topienia Marzanny, rozwieszano wykonane wspólnymi siłami budki lęgowe dla ptaków. Pensjonariusze przygotowywali je od ponad miesiąca, projektując i wykonując je w ramach terapii zajęciowej.

Dla podkreślenia nadejścia wiosny i budzenia się przyrody do życia wpuszczono do oczka wodnego żółwie, które zimę spędziły w akwarium.
Pogoda w tym dniu dopisała, dlatego cześć mieszkańców wybrała się również na spacer do pobliskiej wsi, szukając zwiastunów wiosny.

W ten ciekawy sposób zainaugurowano kolejny sezon prowadzenia terapii zajęciowej na świeżym powietrzu. Oferta proponowanych zajęć jest i bogata i ciekawa. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy DPS na pierwszy dzień wiosny oczekiwali
z niecierpliwością.


Więcej zdjęć w galerii


Karnawałowa integracja


20 lutego 2014 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez DPS w Rościsławicach. To kolejny przykład współpracy domów pomocy społecznej w zakresie wzbogacania oferty dla swoich podopiecznych

Klematis


Nawiązywanie kontaktów społecznych, urozmaicenie dnia codziennego i uśmiech na twarzy podopiecznych to cele, które przyświecają organizatorom wyjazdów integracyjnych do innych DPS-ów. 20 lutego 2014 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez DPS w Rościsławicach.

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu bardzo chętnie uczestniczą w tego typu imprezach. Dobrze dobrana oprawa muzyczna, tańce oraz zabawy przeplatane licznymi konkursami nie pozwoliły nikomu na bezczynne siedzenie za stołem. Wspólnie spędzony czas stał się wspaniałą okazją do nawiązania nowych znajomości, rozmów i wspólnej integracji.

Wyjazd do Rościsławic to kolejny przykład współpracy domów pomocy społecznej w zakresie wzbogacania oferty dla swoich podopiecznych.




Więcej zdjęć w galerii


Serce do serca


17 lutego 2014 roku mieszkańcy DPS we Wronińcu wspólnie z mieszkańcami z DPS w Pakówce wzięli udział w zabawie walentynkowej zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej
w Rogowie.

Klematis

Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu udziela wsparcia swoim podopiecznym organizując im terapię zajęciową, obchodząc święta, organizując różnego rodzaju uroczystości, imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne czy turystyczne. Umożliwia się
im kontakt z rodziną i środowiskiem lokalnym, kapłanem, uczestniczenie w praktykach religijnych, korzystanie z biblioteki, czasopism, mediów itp.

W celu zaspokojenia potrzeb społecznych swoich podopiecznych związanych z nawiązywaniem kontaktów społecznych, koniecznością doświadczania bliskości, akceptacji, bycia dla kogoś kimś ważnym i rozumianym DPS współpracuje z innymi tego typu placówkami. Wzbogaca i urozmaica swoją ofertę o propozycje innych DPS-ów.

17 lutego 2014 roku mieszkańcy DPS we Wronińcu wspólnie z mieszkańcami z DPS w Pakówce wzięli udział w zabawie walentynkowej zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Rogowie. Aby obdarować swoje walentynkowe sympatie, kilka dni wcześniej podczas warsztatów terapii zajęciowej wykonali z masy solnej figurki aniołów oraz okolicznościowe kartki.
Muzyka, taniec, słodki poczęstunek oraz wzajemne towarzystwo pozwoliły się wszystkim uczestnikom spotkania świetnie bawić.


Więcej zdjęć w galerii


Aktorskie talenty nagrodzone


30 stycznia 2014 roku jedenastoosobowa grupa teatralna Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uczestniczyła w X Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych i Seniorów ODONIS 2014 w Głogowie, skąd wywieźli nagrodę za I miejsce w kategorii zespołowej.

Klematis


30 stycznia 2014r. po raz X odbył się Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych i Seniorów. Jubileuszowy Przegląd odbywał się w Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie.
Inicjatywa ta cieszy się dużym zainteresowaniem. Przegląd przeprowadzono w dwóch kategoriach zespołowej i indywidualnej. W Przeglądzie wzięło udział 6 zespołów i 15 osób indywidualnych. Uczestnicy Przeglądu prezentowali swoją twórczość
w różnych formach: teatr, wiersz, piosenka, śpiew. W wielu przypadkach była to twórczość autorska. Wystąpiły osoby zgłaszane zarówno przez instytucje pomocy społecznej, jak i organizacje pozarządowe.

Pierwsza nagroda została przyznana dla grupy teatralnej z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Mieszkańcy tego domu przedstawili jasełka w sposób interesujący, pokazując własną wrażliwość. Przepiękne stroje, muzyka i choreografia najbardziej trafiła do członków Jury.

Jest to już kolejny z rzędu sukces artystów z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu w Przeglądzie ODONIS. Jest to ogromne wyróżnienie i sukces potwierdzający profesjonalizm działania zespołu terapeutycznego ośrodka.


Więcej zdjęć w galerii


Turniej warcabowy


W dniach15 - 16 stycznia 2014 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu rozegrano turniej warcabowy mający na celu wyłonienie czterech najlepszych zawodników, którzy będę reprezentować placówkę podczas VIII Turnieju Warcabowego, który odbędzie się w tym roku w Domu Pomocy Społecznej w Osieku.

Klematis


W wyniku rozgrywek eliminacyjnych oraz zaciętych partii finałowych, w których wzięło udział 8 mieszkańców DPS we Wronińcu udało się wyłonić czteroosobową reprezentację, która będzie reprezentować Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu podczas VIII Turnieju Warcabowego w Osieku.

20 stycznia 2014 roku z uczestnikami turnieju spotkał się Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Piotr Grochowiak, który wręczył ufundowany przez siebie puchar zwycięzcy turnieju oraz dyplomy uczestnictwa dla wszystkich pozostałych zawodników.
Po części oficjalnej dyrektor zaprosił wszystkich na słodki poczęstunek.


Więcej zdjęć w galerii


Wspomnienie Świąt


11 stycznia 2014 roku o godzinie 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechlowie podczas spotkania opłatkowego grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wystąpiła ze świątecznym programem artystycznym. Zaprezentowali fragmenty jasełek ilustrowane muzycznie śpiewem najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek.

Klematis


Wśród zebranych 11 stycznia 2014 roku gości w GOK w Niechlowie znaleźli się przedstawiciele instytucji publicznych oraz społeczności lokalnej . W bogatym programie spotkania opłatkowego poza grupą z DPS wystąpił również zespół muzyczny CANTATA działający przy Domu Kultury w Niechlowie. Po oficjalnym otwarciu spotkania nadszedł czas podzielenia się opłatkiem i przystąpienia do wspólnego poczęstunku.

Tego typu spotkania, o charakterze edukacyjno-kulturalnym są szczególnie ważną i cenną formą oparcia dla osób
z zaburzeniami psychicznymi. Pomagają uposażyć te osoby w umiejętności i zdolności pomagające pełnić role społeczne, które dla osób niepełnosprawnych są tak bardzo ważne. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z ogromnym zaangażowaniem i chęcią biorą udział w takich spotkaniach, które umożliwiają tym osobom wyrazić siebie i pokonać barierę wykluczenia społecznego.


Więcej zdjęć w galerii


Kolejna kadencja


Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz powołał Piotra Grochowiaka na członka Rady Pomocy Społecznej VII Kadencji na lata 2014 -2016. Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu będzie zasiadał w radzie po raz drugi. Wcześniej pełnił tą zaszczytną funkcję w latach 2010 – 2013.

Klematis


Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z wiceminister Elżbietą Seredyn 22 stycznia 2014 r. wręczyli nominacje nowopowołanym członkom Rady Pomocy Społecznej VII Kadencji. Wśród nich znalazł się Piotr Grochowiak –Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. W latach 2010 – 2013 był członkiem Rady Pomocy Społecznej VI kadencji. Jako jeden
z czterech członków Rady otrzymał nominację ponownie.
"Jest to dla mnie niewątpliwe wyzwanie ale jednocześnie odbieram to jako ogromne wyróżnienie i podziękowanie za dotychczasowe dokonania na polu pomocy społecznej" – mówi Piotr Grochowiak.

Rada Pomocy Społecznej jest organem opiniodawczo - doradczym w sprawach pomocy społecznej. Działa od 1991 r. przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Rada składa się z nie więcej niż 20 osób reprezentujących jednostki organizacyjne pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego, wojewodów, organizacje społeczne i zawodowe, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz środowiska naukowe.

Członkowie Rady Pomocy Społecznej pełnią swoje funkcje społecznie. Kadencja Rady trwa 3 lata.
Do zakresu działania Rady należy:

- opiniowanie projektów aktów prawnych oraz inicjowanie zmian przepisów prawa w zakresie pomocy społecznej,
- przygotowywanie ekspertyz dotyczących wybranych obszarów pomocy społecznej,
- przedstawianie ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego okresowych informacji o swojej działalności,
- przyjmowanie i opiniowanie dla ministra wniosków o nagrody specjalne za wybitne osiągnięcia w zakresie pomocy społecznej.

"Wyrażam nadzieje, że Pana wiedza i doświadczenie służyć będzie realizacji zadań Rady Pomocy Społecznej mających na celu doskonalenie systemu pomocy społecznej w Polsce"

Takimi słowami zwrócił się do Piotra Grochowiaka Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz powołując go na członka Rady (powołanie w poniżej załączonym pliku). To niewątpliwy zaszczyt i wyróżnienie nie tylko dla Piotra Grochowiaka, ale też dla naszej społeczności. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów i satysfakcji z pracy w Radzie Pomocy Społecznej.

Zobacz też


Plik do pobrania: Powołanie Piotra Grochowiaka.pdf


Wigilia w DPS


Wigilia Świąt Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór roku, to czas serdecznych spotkań, dzielenia się opłatkiem i składania życzeń przy stole nakrytym białym obrusem. Świąteczna i rodzinna atmosfera towarzyszyła corocznie odbywającej się w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wieczerzy wigilijnej. W tym dniu nikt nie powinien odczuwać samotności. Mieszkańcy DPS we Wronińcu Wigilię spędzili wspólnie ze swoim kapelanem, pracownikami DPS i ich dyrektorem.

Klematis


Wigilijny wieczór rozpoczęła uroczysta Msza Św. odprawiona przez kapelana DPS we Wronińcu ks. dr. Wojciecha Gryglewicza. W kaplicy ośrodka, aby przeżyć ten wieczór również duchowo, zgromadzili się wszyscy jego mieszkańcy
oraz pracownicy DPS z dyrektorem Piotrem Grochowiakiem.
Jest to ważny element tradycji ośrodka, że świąteczne chwile mieszkańcy spędzają z pracownikami , którzy tworzą część rodziny.

Po Mszy Św. wszyscy razem zasiedli do wigilijnego stołu. Przy dźwiękach kolęd łamano się opłatkiem i składano sobie życzenia świąteczne. Dyrektor DPS życzył wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości i aby w tym samym gronie spotkać się
za rok. Na wigilijnym stole znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne. Były smażone ryby, śledzie w śmietanie, rolmopsy, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami, barszcz czerwony z uszkami, krokiety, sałatka jarzynowa oraz ciasta
i słodycze. Mieszkańcy otrzymali z rąk świętego Mikołaja paczki z prezentami w których znalazły się przedmioty codziennego użytku, słodycze, kawa i herbata.
Po wspólnej wieczerzy śpiewano najpiękniejsze polskie kolędy.

Na zakończenie dyrektor DPS podziękował wszystkim za wspólnie spędzone chwile, a w szczególności pracownikom
za poświęcenie czasu na przygotowanie świąt i codzienną trudną pracę.


Więcej zdjęć w galerii


Serce w opłatku


20 grudnia 2013 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu tradycyjnie wzięli udział w spotkaniu opłatkowym w Gimnazjum w Naratowie.

Klematis


„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wzejściu pierwszej gwiazdki wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.” - tymi słowami uczniowie II klasy rok temu witali wszystkich uczestników spotkania opłatkowego w swojej szkole.

W tym roku, to Dyrektor Gimnazjum w Naratowie Bronisław Pospiech przywitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi Przewodnicząca Rady Gminy Niechlów Pani Ewa Pietrowiak, ksiądz proboszcz Tadeusz Śliwka, Przedstawicielka Rady Rodziców Gimnazjum w Naratowie Katarzyna Kurdek oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z dyrektorem DPS Piotrem Grochowiakiem.
Gimnazjaliści przygotowali świąteczne jasełka. Uroczystość uświetnił koncert kolęd i pastorałek. Każdy otrzymał drobny podarunek.
Mieszkańcy DPS wręczyli gospodarzom stroik świąteczny oraz 50 kalendarzy na 2014 rok podsumowujących projekt „Przebudzenie”, w którym brali udział uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum w Naratowie. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu.
To niezwykle cenne i wzruszające, że młodzież pamięta o osobach niepełnosprawnych i włącza się w proces integracji społecznej, umożliwiając tym osobom uczestniczenie w życiu społecznym. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wieloletnia już wzajemna współpraca Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z Gimnazjum w Naratowie.

„Chciałem bardzo serdecznie podziękować całej społeczności szkolnej Gimnazjum w Naratowie, Dyrektorowi z Gronem Pedagogicznym i wszystkim uczniom, uczestniczącym
w różnych wspólnych projektach i przedsięwzięciach, za okazane serce i podmiotowe traktowanie osób niepełnosprawnych, za dostrzeganie w nich nie tylko ich niepełnosprawności ale talentów i uzdolnień a przede wszystkim ludzi, ludzi czujących i wrażliwych”
– mówi Dyrektor DPS we Wronińcu Piotr Grochowiak.


Więcej zdjęć w galerii


Przebudzenie


„Przebudzenie” to projekt Powiatu Górowskiego realizowany przez Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu w ramach konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącego organizacji i funkcjonowania sieci „oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w 2013 r.”

Klematis



Uczestnikami projektu byli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, mieszkanki DPS w Rogowie, Wrocławiu
i Rościsławicach, ich rodziny, znajomi i przyjaciele, mieszkańcy Wronińca oraz młodzież z Gimnazjum w Naratowie.

Istotnym elementem Projektu „Przebudzenie” była pokoleniowa integracja przewlekle psychicznie chorych mieszkanek
i mieszkańców domów pomocy ze środowiskiem lokalnym oraz zapobieganie izolacji społecznej poprzez wspólne przebywanie i wędrówki. Służyły temu celowi takie przedsięwzięcia jak ognisko integracyjne, wycieczka dwudniowa do Karpacza, rajd rowerowo-konny, wyjazdy do rodzin i przyjaciół, zabawa Andrzejkowa.

Innowacyjnym elementem projektu było obcowanie ze sztuką teatralną, zarówno w formie widza jak i aktora. W DPS wystawiono profesjonalny spektakl teatralny „Alibi” oraz przygotowano własne przedstawienie „Przebudzenie”, gdzie
w rolę aktorów wcielili się mieszkańcy DPS we Wronińcu.

Ważnym celem projektu było kultywowanie pięknych, tradycyjnych i religijnych zwyczajów polskich. Odwiedzano groby bliskich w dniu Wszystkich Świętych, zorganizowano wystawę szopek bożonarodzeniowych, odbyły się jasełka, wspólnie kolędowano, przygotowano i konsumowano potrawy wigilijne i świąteczne.

Integracji oraz terapii muzycznej służyło utrzymywanie zespołu muzycznego, w którym realizowali się artystycznie uzdolnieni mieszkańcy DPS. Ważne było też poszerzenie wiedzy
na temat osób z zaburzeniami psychicznymi, ich praw, metod i form rehabilitacji. W ramach projektu przeprowadzono szkolenie dla pracowników, mieszkańców DPS i ich rodzin
o tematyce związanej z życiem osób niepełnosprawnych.
Redagowana w trakcie programu gazetka obrazowała życie niepełnosprawnych mieszkańców.

Szczególnym i innowacyjnym podsumowaniem projektu jest wydanie tego kalendarza ze zdjęciami z realizacji projektu „Przebudzenie” (kalendarz można obejrzeć w poniżej załączonym pliku).

„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Staroście Górowskiemu Piotrowi Wołowiczowi wraz z Zarządem Powiatu Górowskiego za akceptację idei projektu „Przebudzenie”, Wydziałowi Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego za pozytywną opinię, Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej za przyznane dofinansowanie w kwocie 31 tys. zł, a wszystkim realizatorom i uczestnikom za zaangażowanie w realizację projektu, który przyczynił się do wielowymiarowej akceptacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych”
– mówi Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu


Plik do pobrania: przebudzenie_kalendarz_2014.pdf


XIV Wystawa Rękodzielnictwa i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej


Dnia 11.12.2013 r. trzech mieszkańców i dwóch pracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu reprezentowało naszą placówkę podczas XIV Wystawy Rękodzielnictwa
i Twórczości Ludowej Ziemi Górowskiej. Wystawa została zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury w Niechlowie i to właśnie tam w terminie od 10.12.2013 r. do 18.12.2013 r. można było zobaczyć między innymi prace naszych mieszkańców


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu wśród 70 twórców pokazał prace rękodzielnicze wykonane przez mieszkańców na terapii zajęciowej. Były to obrazy malowane na drewnie
i szkle, witraże, origami, bombki, ozdoby choinkowe oraz stroiki świąteczne. Wykonywanie prac przez mieszkańców na terapii zajęciowej ma za zadanie rozwijanie ich sprawności manualnej, poznawanie i posługiwanie się różnymi technikami plastycznymi, pokazywanie swoich umiejętności, pomysłów ale przede wszystkim zachęcanie do wyjścia i pokazania się z swoimi pracami poza ramą placówki, braniu udziału w życiu kulturalnym środowiska lokalnego. Dla naszych Panów ważnym elementem jest udział w życiu społecznym a nie zamykanie się w swoim pokoju. Dlatego panowie swoje prace na wystawie reprezentowali z wielką radością i dumą. Mieszkańcy zostali nagrodzeni dyplomem, upominkiem
i pamiątkową statuetką upamiętniającą to wydarzenie.

Organizatorami wystawy byli : Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Powiatowy Zespół Doradców w Górze, Starostwo Powiatowe w Górze wraz z lokalnymi samorządami gminnymi. Gospodarzem tegorocznej wystawy była Gmina Niechlów. Wystawę honorowym patronatem objął członek zarządu Województwa Dolnośląskiego
p. Włodzimierz Chlebosz.

Klematis

Klematis

Klematis


Więcej zdjęć w galerii


Wystawa szopek


13 grudnia 2013 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu rozstrzygnięto Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych i Potraw Wigilijnych połączony z wystawą prac i wspólną wieczerzą wigilijną.

Klematis


Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych i Potraw Wigilijnych w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbywa się już od wielu lat i jest tradycją ośrodka.
Do konkursu zostały zgłoszone prace mieszkańców wsi Wroniniec, gimnazjalistów z Naratowa oraz mieszkańców Domów Pomocy Społecznej we Wronińcu, Wrocławiu oraz Rogowie.
Corocznie rozstrzygnięcie konkursu poprzedzone jest wspólnym występem artystycznym mieszkańców i gości.
W tym roku mieszkańcy DPS we Wronińcu wystawili spektakl nawiązujący do Świąt Bożego Narodzenia a młodzież
z Gimnazjum w Naratowie przygotowała koncert kolęd.

W tej uroczystej, świątecznej oprawie rozstrzygnięto konkurs. Spośród konkursowych prac, prezentowanych na wystawie wyłoniono zwycięzców w obydwu kategoriach. Nagrody zarówno za najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i najlepszą potrawę wigilijną otrzymali gimnazjaliści z Naratowa. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali od dyrektora DPS Piotra Grochowiaka pamiątkowe dyplomy oraz stroiki świąteczne.
Na zakończenie mieszkańcy oraz zaproszeni goście zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej.
Świąteczne życzenia złożyli miedzy innymi kapelan DPS we Wronińcu ks. dr. Wojciech Gryglewicz oraz Dyrektor DPS
we Wrocławiu Krystyna Foryś wraz ze swoim zastępcą siostrą Klarą ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanej. To piątkowe popołudnie i wieczór było dla wszystkich pięknym wprowadzeniem do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.


Więcej zdjęć w galerii


Świąteczna terapia zajęciowa


W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w ramach terapii zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu jego mieszkańcy tworzą ozdoby świąteczne, bombki choinkowe, stroiki, kartki bożonarodzeniowe itp.

Klematis


Świąteczna bożonarodzeniowa arteterapia czyli leczenie poprzez sztukę jest cyklicznym warsztatem pracy zajęciowej
w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu. Mieszkańcy ośrodka wykonują rysunki tematyczne, stroiki, kartki bożonarodzeniowe, ozdoby i bombki choinkowe. Pensjonariusze zaprojektowali wgląd choinki świątecznej, strojąc ją
w wykonane przez siebie ozdoby. Uczestniczyli również w budowie dużej szopki bożonarodzeniowej przeznaczonej na konkurs szopek i potraw wigilijnych, tworząc figurki świętej rodziny i ogólny wystrój stajenki.

W ramach muzykoterapii organizuje się świąteczne karaoke, gdzie poprzez śpiew kolęd lub ich słuchanie wyrażane
są pozytywne emocje, następuje redukcja trudności nawiązania współpracy i kontaktów. Pensjonariusze z chęcią grają
na prostych instrumentach muzycznych.
Sięgają po nie nawet ci, którzy nie posiadają w tym kierunku żadnych zdolności. Sam dźwięk wydobywający się
z instrumentu wycisza, uczy wrażliwości i jest metodą wyrażenia samego siebie. Ciekawą formą zajęć jest świąteczna terapia kulinarna, w której mieszkańcy uczyli się piec pierniki oraz je ozdabiać. Współuczestniczyli w przygotowaniu świątecznych potraw przeznaczonych również na konkurs szopek i potraw wigilijnych.


Więcej zdjęć w galerii


Lano wosk w Andrzejki


Dzięki środkom finansowym z programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi ” 2013 r. w ramach projektu „Przebudzenie” 29 listopada 2013 roku w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się tradycyjna zabawa andrzejkowa dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej we Wronińcu, Rogowie i Rościsławicach. Był to wieczór zabawy, magii i wróżb.

Klematis


Wieczór andrzejkowy otworzył Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Piotr Grochowiak, dziękując zebranym gościom
za przybycie oraz życząc wszystkim udanej zabawy. Goście z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Po części oficjalnej talentami aktorskimi popisali się mieszkańcy DPS we Wronińcu
w przedstawieniu teatralnym. ,,Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

Nie zabrakło wróżb z lanego wosku, rzutu grosikiem do miski oraz tradycyjnych przepowiedni andrzejkowych .
Nad wszystkim czuwały wróżki – opiekunki ośrodka.
Wspólna kolacja przy stole stała się dobrą okazją do nawiązania nowych znajomości, rozmów i wspólnej integracji.
Czas uprzyjemniały taneczne utwory.

Wieczór andrzejkowy został zorganizowany w ramach realizowanego przez DPS konkursowego projektu „Przebudzenie”
z programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi ” 2013 r.


Więcej zdjęć w galerii


DPS się szkoli


Pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w różnego rodzaju formach doskonalenia. 22 listopada 2013 roku odbyło
się szkolenie ,,Formy i kierunki terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych psychicznie. Prawa osób niepełnosprawnych”.

Klematis



22 listopada 2013 roku od godzin rannych odbywało się szkolenie dla pracowników Domu Pomocy Społecznej
we Wronińcu. "Formy i kierunki terapii i rehabilitacji osób niepełnosprawnych psychicznie. Prawa osób niepełnosprawnych”.

Warsztaty, w których wzięło udział 44 pracowników DPS, miały na celu pogłębienie wiedzy na temat sposobów i form terapii osób psychicznie chorych, które mają na celu umożliwienie tym osobom sprawne funkcjonowanie, usprawnienie fizyczne, emocjonalne i intelektualne, które jest niezbędne do poprawy funkcjonowania społecznego w środowisku.

Szkolenie zostało zorganizowane w ramach realizowanego przez DPS konkursowego projektu „Przebudzenie”
z programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi ” 2013 r.


Więcej zdjęć w galerii


Dzień Pracownika Socjalnego


21 listopada jest ważną datą dla pracowników Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu - to Dzień Pracownika Socjalnego – święto wszystkich pracowników służb społecznych.

Klematis



22 listopada 2013 roku o godzinie13.30 w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyło sie spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, w którym wzięli udział obecni i emerytowani pracownicy DPS oraz zaproszeni goście - Starosta Górowski Piotr Wołowicz, Wicestarosta Paweł Niedźwiedź oraz ksiądz dr Wojciech Gryglewicz.

Uroczystego otwarcia obchodów Dnia Pracownika Socjalnego dokonał gospodarz Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu - dyrektor Piotr Grochowiak, który złożył podziękowania oraz życzenia wszystkim pracownikom placówki.
Do życzeń dołączył się również Starosta Piotr Wołowicz, podkreślając swe uznanie dla ciężkiej pracy całego personelu ośrodka na rzecz jego podopiecznych. Dziękując wszystkim za wspieranie ludzi tego potrzebujących złożył na ręce dyrektora podziękowania i kwiaty.
Po części oficjalnej był poczęstunek a na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie.


Więcej zdjęć w galerii



Plik do pobrania: list_gratulacyjny_starosty.pdf


Minister nagradza i dziękuje


Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego 21 listopada 2013 r. w Hotelu Palace Polonia w Warszawie wręczono nagrody Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w roku 2013 oraz podziękowania.

Klematis

Na przyznanych w tym roku 14 nagród oraz 15 wyróżnień w formie listów gratulacyjnych, które trafiły do domów
i ośrodków pomocy społecznej, ośrodków i centrów pomocy rodzinie, stowarzyszeń charytatywnych oraz w ręce osób najbardziej zaabsorbowanych w pracę w środowisku wymagającym wsparcia, znalazł się Ośrodek Pomocy Społecznej
w Górze .
Ministra odebrała Kierownik OPS Edyta Lisiecka wraz z pracownicami Alicją Zakaszewską i Anną Zagubień z rąk podsekretarz stanu Elżbiety Seredyn i towarzyszącej jej Krystyny Wyrwickiej - dyrektora Departamentu Pomocy
i Integracji Społecznej w MPiPS. W uroczystości wzięła udział również Joanna Haręzga Prezes Stowarzyszenia Aktywni Niepełnosprawni działającego przy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, które było wnioskodawcą przyznania nagrody oraz Dyrektor DPS we Wronińcu. Piotr Grochowiak członek Rady Pomocy Społecznej VI kadencji działającej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

Za trzyletnia pracę w Radzie Pomocy Społecznej Piotr Grochowiak otrzymał pisemne podziękowania od ministra. „Doceniam Pana zaangażowanie w realizację zadań Rady Pomocy Społecznej w zakresie tworzenia nowych rozwiązań prawnych, mających na celu skuteczne -wsparcie najsłabszych grup społecznych oraz doskonalenie systemu pomocy społecznej w Polsce. Dziękuję za dotychczasową współpracę. Wyrażam, nadzieję, że Pana wiedza i doświadczenie służyć będzie nadal działaniom podejmowanym przez Ministerstwo, mającym na celu poprawę funkcjonowania pomocy społecznej i skuteczności udzielanej pomocy” – czytamy w liście Ministra Pracy i Polityki Społecznej (pełny tekst znajduje się w poniżej załączonym pliku).


Więcej zdjęć w galerii


Plik do pobrania: list_ministra_pracy_i_polityki_spolecznej.pdf


Razem lepiej


Stowarzyszenie „Aktywni Niepełnosprawni” działające przy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu na rzecz jego mieszkańców oraz środowiska lokalnego zakończyło realizację zadania z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych „Razem lepiej – II”. Projekt był realizowany w okresie od 15 sierpnia do 31 października
2013 r. Na realizację zadania Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych przeznaczył środki w wysokości 10 tys. zł.

Klematis

Głównym celem projektu była pokoleniowa integracja osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu z środowiskiem lokalnym. Projekt miał również za zadanie podtrzymanie więzi rodzinnych oraz zdobywanie nowych znajomości i przyjaciół jak również. utrzymanie sprawności fizycznej, psychicznej oraz odporności organizmu.

Praktyczna realizacja projektu rozpoczęła się 4 września 2013 r. od spotkania informacyjno – integracyjnego poświęconego omówieniu zadań jakie czekają na uczestników projektu. W spotkaniu w DPS uczestniczyło 49 osób.

Kolejnym przedsięwzięciem był „Zjazd rodzin” połączony z występem teatralnym osób niepełnosprawnych.
W zorganizowanym17 września 2013 r. zjeździe wzięło udział 120 osób. 3 dni później – 20 września 2013 r. zorganizowano „Rajd rowerowo – konny”, w którym na rowerach i bryczkach jechało 85 osób.

W ramach projektu odbyły się również dwa przedstawienia teatralne. W dniu 8 października aktorzy z grupy
,,Art.- Metanoia” z Krakowa przedstawili sztukę teatralną ,,Alibi”, a 25 października 2013 roku Dom Pomocy Społecznej
we Wronińcu odwiedzili łódzcy artyści ze spektaklem kabaretowym „Piraci”.

W projekcie brali udział między innymi pracownicy oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej
we Wronińcu i w Rogowie Zarząd oraz członkowie Stowarzyszenia ,,Aktywni Niepełnosprawni” działającego przy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum w Naratowie, sołtys oraz mieszańcy wsi Wroniniec a także przedstawiciele Klubu Seniora w Górze .

Realizacja projektu wpłynęła na poprawę funkcjonowania w środowisku osób niepełnosprawnych oraz ich integrację ze środowiskiem lokalnym. Przyczyniła się również do nawiązania szerszych kontaktów społecznych przez osoby niepełnosprawne. Projekt uświadomił wszystkim jego uczestnikom jak ważnym elementem wspierającym jest funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w środowisku. Niewątpliwie następuje zmiana świadomości i stereotypowego myślenia środowiska lokalnego na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Dzięki promocji medialnej projektu zmiana tej świadomości następuje u coraz większej grupy osób.
Osobom niepełnosprawnym udział w projekcie zapewnił osiągnięcie kluczowych umiejętności pracy w zespole, umiejętności społeczno-pożytecznych realizowanych przez działalność artystyczną, umiejętności przeżywania sztuki teatralnej i udziału w niej oraz utrzymanie sprawności fizycznej poprzez udział w rajdzie i konkurencjach sportowych, grach i zabawach.

Projekt „Razem lepiej – II” był kolejną ofertą realizowaną przez Stowarzyszenie „Aktywni Niepełnosprawni” na rzecz osób niepełnosprawnych i środowiska lokalnego.


Piraci opanowali DPS


25 października 2013 roku, Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu odwiedzili łódzcy artyści ze spektaklem kabaretowym „Piraci”. Była to realizacja ostatniego przedsięwzięcia
w ramach projektu ,,Razem lepiej II” organizowanego przez Stowarzyszenie ,, Aktywni Niepełnosprawni” działającego na rzecz mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu
i społeczności lokalnej.

Klematis



Na widowni zasiedli mieszkańcy DPS z opiekunami oraz młodzież gimnazjalna z Naratowa. W zabawny sposób ukazano codzienne życie piratów drogowych i morskich. By nawiązać relacje z widownią , artyści zapraszali oglądających do wystąpienia w scenkach rodzajowych.

Do ich zaprezentowania używano różnych rekwizytów, które pomagały widzom jak i aktorom z widowni wczuć się w role prawdziwego pirata. W tym czasie reszta widowni śpiewała piosenki o piratach morskich.
Przedstawienie niosło ze sobą cele edukacyjny i integracyjny realizowane przez zabawę.

Widowni spodobała się ta forma nauki i odwdzięczyła się gorącymi brawami w trakcie i na zakończenie spektaklu.
Przedstawienie obejrzało ponad 60 osób.


Więcej zdjęć w galerii


Krakowscy artyści z „Alibi” w DPS


8 października 2013 r. w godzinach popołudniowych, w ramach projektu „Razem lepiej” realizowanego ze środków Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu aktorzy z grupy ,,Art.- Metanoia” z Krakowa przedstawili sztukę teatralną ,,Alibi”.

Klematis

Z Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu za pośrednictwem Stowarzyszenia „Aktywni Niepełnosprawni”, działającego przy DPS na rzecz jego mieszkańców, otrzymał środki z Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu „Razem lepiej-II”

„Razem lepiej-II” to kontynuacja szeregu cyklicznych działań skierowanych do podopiecznych DPS, ich rodzin a także mieszkańców Powiatu. Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Realizacja programu pozwala na rozwój zainteresowań, integrację ze środowiskiem, nabycie oraz rozwijanie umiejętności społecznych. Wpływa na poprawę funkcjonowania oraz zmniejszenie izolacji osób niepełnosprawnych.

Po raz kolejny krakowscy artyści z grupy ,,Art.- Metanoia” wystąpili w DPS we Wronińcu. Na widowni zasiedli podopieczni
i pracownicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu i w Rogowie, młodzież z gimnazjum w Naratowie oraz mieszkańcy Wronińca.
Spektakl „Alibi” przedstawia subkulturę pseudokibiców i towarzyszące tej grupie charakterystyczne zachowania - przemoc, nietolerancję, wulgarność, agresję i przestępczość.

Zwraca uwagę na demoralizujący wpływ i konsekwencje spożywania alkoholu. Ukazuje podatność na negatywny wpływ otoczenia - przypodobanie się grupie poprzez niekorzystną zmianę swego zachowania. W spektak pomimo poważnej tematyki nie zabrakło humoru i satyry. W roli Dalurka „Kibola”
i jego koleżanki z lat szkolnych wystąpili Iwo Kubiak i Dorota Darmochwał.


Więcej zdjęć w galerii


Kolejny rajd rowerowo - konny


08 października 2013 roku odbył się drugi rajd rowerowo – konny, realizowany w ramach projektu „Przebudzenie”. w którym uczestniczyli mieszkańcy i opiekunowie Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, młodzież z gimnazjum w Naratowie, członkowie Klubu Seniora, mieszkańcy Wronińca oraz mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Rogowie.

Klematis

Obecny rajd jest elementem realizowanego przez DPS konkursowego projektu „Przebudzenie” w ramach programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi ” 2013 r.

Jest to kolejny działanie Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu mające na celu aktywizacje społeczną, integrację jak
i eliminację izolacji osób niepełnosprawnych z życia społecznego.

Rajd wystartował spod siedziby DPS we Wronińcu. Uczestnicy mieli okazję aktywnie odpocząć podczas przejażdżki
po urokliwych terenach wiejskich. Rajd zakończył się w Stanicy Koła Łowieckiego „Kaczor” w Głobicach. Na uczestników radu czekał ciepły poczęstunek, słodkości oraz ognisko. Czas umilała muzyka, wspólne gry i zabawy sportowe.
Wszystkim dopisywał humor i optymizm.

Na zakończenie rajdu Dyrektor DPS Piotr Grochowiak wręczył pamiątkowe dyplomy reprezentantom grup uczestniczących w rajdzie oraz złożył podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji rajdu. Podkreślił znaczenie tego typu imprez w łamaniu stereotypów wizerunku osoby niepełnosprawnej.


Więcej zdjęć w galerii


„Przebudzenie” w Karpaczu


W dniach 30.09-2.10.2013 odbyła się wycieczka do Karpacza w ramach realizowanego projektu "Przebudzenie". Grupa wycieczkowiczów liczyła 49 osób. Byli to pensjonariusze
Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wraz z opiekunami, mieszkańcy wsi Wroniniec i Naratów, oraz gimnazjaliści z Naratowa wraz z opiekunami.

Klematis

Podczas 3 dniowego pobytu w górach, uczestnicy przy pięknej słonecznej pogodzie zwiedzili między innymi Świątynię Wang w Karpaczu, Kopalnię "Liczyrzepy" i Sztolnie Kowary - największą kopalnię Uranu w Polsce, z jedyną w kraju Lecznicą Podziemnego Inhalatorium Radonowego. Wycieczkowicze zobaczyli tam również iluminację laserową przedstawiającą wybuch bomby atomowej w Hiroszimie.

Część grupy skorzystała także z wjazdu wyciągiem krzesełkowym na Kopę, gdzie podziwiała uroki górskiego wodospadu. W ramach integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych w drugim dniu wycieczki zorganizowano ognisko.
Były wspólne śpiewy i pieczenie kiełbasy.
W trzecim dniu, w drodze powrotnej odwiedzono Hutę Szkła "Julia" w Piechowicach. Wszyscy mogli zobaczyć tradycyjny proces hutniczy oraz ręczne zdobienie produktów ze szkła kryształowego. Jest to ostatni działający tego typu zakład produkcyjny w Karkonoszach. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem, gdyż cały proces produkcyjny podziwiali bezpośrednio przy stanowiskach pracy.

Ostatnim punktem wycieczki był ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze. Wypoczęci, wzbogaceni kulturowo i wzmocnieni rześkim powietrzem górskim uczestnicy powrócili do Wronińca.


Więcej zdjęć w galerii


Rajd rowerowo- konny


20 września 2013 r. w ramach projektu „Razem lepiej-II” odbył się rajd rowerowo – konny, w którym udział wzięli mieszkańcy i opiekunowie Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, młodzież z gimnazjum w Naratowie, członkowie Klubu Seniora, mieszkańcy Wronińca oraz mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Na rowerach i bryczkach jechało 85 osób.

Klematis


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu za pośrednictwem Stowarzyszenia „Aktywni Niepełnosprawni”, działającego przy DPS na rzecz jego mieszkańców, otrzymał środki z Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu „Razem lepiej-II”

„Razem lepiej-II” to kontynuacja szeregu cyklicznych działań skierowanych do podopiecznych DPS, ich rodzin a także mieszkańców Powiatu. Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.
Realizacja programu pozwala na rozwój zainteresowań, integrację ze środowiskiem, nabycie oraz rozwijanie umiejętności społecznych. Wpływa na poprawę funkcjonowania oraz zmniejszenie izolacji osób niepełnosprawnych.

Dzięki pozyskanym środkom w dniu 20 września 2013 r. odbył się. rajd rowerowo - konny, w którym udział wzięli mieszkańcy i opiekunowie Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, młodzież z gimnazjum w Naratowie, członkowie
Klubu Seniora, mieszkańcy Wronińca oraz mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Rogowie. Na rowerach i 6 bryczkach jechało 85 osób.

Trasa rajdu biegła od Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu do Stanicy Koła Łowieckiego „Kaczor” w Głobicach. Na mecie rajdu, na uczestników czekało ognisko i gorący poczęstunek. Były tańce przy romskiej muzyce oraz zbiorowe śpiewanie. Na zakończenie Piotr Grochowiak Dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wręczył pamiątkowe dyplomy udziału w rajdzie przedstawicielom uczestniczących grup i podziękowania na ręce osób, które pomogły w organizacji rajdu.
Więcej zdjęć w galerii


Zjazd Rodzin w DPS


17 września 2013 r. odbył się coroczny Zjazd Rodzin, w którym uczestniczyli krewni i opiekunowie prawni podopiecznych DPS we Wronińcu, zaprzyjaźnione mieszkanki DPS
w Rogowie i Mościskach, uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum w Naratowie oraz Przewodniczący Rady Powiatu Górowskiego Edward Szendryk oraz Kierownik Powiatowego Centrum pomocy Rodzinie w Górze Bożena Merta.

Klematis

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. Prowadzoną, przez kapelana DPS ks. Wojciecha Gryglewicza. Po Mszy Św. gości przywitał Dyrektor DPS Piotr Grochowiak, zapoznał ich z działalnością DPS i zmianami, jakie zaszły przez ostatni rok w placówce, poinformował o planach na przyszłość oraz omówił działania podejmowane na rzecz szeroko rozumianych usług socjalnych.
W części artystycznej podopieczni przedstawili pantomimę „Zło dobrem zwyciężaj”. Swój pogram artystyczny zaprezentowała również młodzież z Gimnazjum w Naratowie pod opieką Małgorzaty Merta. Artystycznie czas umilał wszystkim zespół muzyczny złożony z mieszkańców DPS.
Podczas zjazdu można było podziwiać prace plastyczne wykonywane przez podopiecznych, spróbować pierników, które piekli podczas terapii kulinarnej oraz zapoznać się z wydawaną w DPS gazetką. Odbyły się również konkurencje sportowe jak bieg z jajkiem na łyżce czy zbijanie kręgli.
Środki na Zjazd Rodzin zostały pozyskane z Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego za pośrednictwem Stowarzyszenia Aktywni Niepełnosprawni działającego przy
Domu pomocy Społecznej we Wronińcu na rzecz jego mieszkańców.

Więcej zdjęć w galerii


Z wizytą w Rogowie


11 września 2013 r. grupa podopiecznych z DPS we Wronińcu z Dyrektorem Piotrem Grochowiakiem odbyła wizytę w zaprzyjaźnionym Domu Pomocy Społecznej w Rogowie, w ramach projektu Na Sportowo z Przyjaciółmi „Pokonać Mur II”.

Klematis


11 września 2013 r. grupa podopiecznych z DPS we Wronińcu z Dyrektorem Piotrem Grochowiakiem odbyła wizytę w zaprzyjaźnionym Domu Pomocy Społecznej w Rogowie, w ramach projektu Na Sportowo z Przyjaciółmi „Pokonać Mur II”.
Pokonać Mur II to kontynuacja szeregu cyklicznych działań skierowanych do podopiecznych DPS, ich rodzin a także środowiska lokalnego. Celem projektu jest aktywizacja mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Rogowie.
Realizacja programu pozwala na rozwój zainteresowań, integrację ze środowiskiem, nabycie oraz rozwijanie umiejętności społecznych. Wpływa na poprawę funkcjonowania oraz zmniejszenie izolacji osób niepełnosprawnych.

W spotkaniu w Rogowie jako partnerzy projektu, poza DPS wroniniec uczestniczyli również podopieczni ościennych DPS-ów z Mościszek, Pakówki Baszkowa, Kobylej Góry i Śremu.
Tradycją mieszkanek Rogowa jest przywitanie swoich gości upieczonym przez siebie ciastem oraz kawą i herbatą. Wszyscy uczestnicy spotkania brali udział w wielu ciekawych konkurencjach i zabawach o charakterze
sportowo-rekreacyjnym. Były rzuty piłeczką do tarczy oraz wstrzeliwanie jej do bramki za pomocą kija hokejowego.
Grano w bule oraz prezentowano swoje umiejętności w kręceniu hula hop.

Wyjazd był również okazją do zawarcia nowych znajomości przez mieszkańców DPS, a także do spotkań z już zaprzyjaźnionymi osobami. Nic tak nie sprzyja temu jak zabawa taneczna połączona z zabawami integracyjnymi.
Na zakończenie wszyscy uczestniczy spotkania otrzymali podziękowania oraz małe prezenty.

Więcej zdjęć w galerii


Teatr w naszym Domu


10 września 2013 r. w świetlicy Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu wystawiono spektakl teatralny „Miłość nie jedno ma imię”. Wystawienie sztuki jest elementem realizowanego przez DPS konkursowego projektu „Przebudzenie” w ramach programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi ” 2013 r.

Klematis

Na realizację wszystkich przedsięwzięć w ramach konkursowego wniosku „Przebudzenie” Powiat Górowski otrzymał w 2013 r. w ramach programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi ” kwotę 31 tys. zł.
Jednym z elementów projektu jest terapia przez sztukę.

Spektakl „Miłość nie jedno ma imię” to pełen humoru i piosenki obraz perypetii młodego bohatera w różnych życiowych sytuacjach związanych z miłością. Krakowscy aktorzy z grupy „Art – Metanoia” angażowali publiczność do wspólnego śpiewania, odpowiadania na zadawane pytania czy udzielania porad sercowych.

Na przedstawienie, gdzie wśród publiczności zasiedli podopieczni DPS, zostali zaproszeniu uczniowie z Gimnazjum w Naratowie oraz mieszkańcy Wronińca. Spektakl obejrzało około osiemdziesięciu osób, które świetnie się bawiły.
Więcej zdjęć w galerii

Skrzydlaci przyjaciele


W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uruchomiono wolierę dla ptactwa. Została wybudowana dzięki pomocy Nadleśnictwa Góra Śląska. Jest to forma terapii dla mieszkańców, osób niepełnosprawnych jak również miejsce integracji środowiska lokalnego.


W Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu uruchomiono wolierę dla ptactwa. Została ona wybudowana dzięki pomocy Nadleśnictwa Góra Śląska. W sierpniu pracownicy wraz z mieszkańcami przygotowali wolierę do przybycia skrzydlatych mieszkańców. Podopieczni bardzo chętnie pomagali w przygotowaniu nowego domu dla ptaków. Do dekoracji jak i do upodobnienia środowiska naturalnego zostały umieszczone w wolierze konary drzew. Zostały utworzone dwa oczka wodne aby ptactwo mogło zażywać kąpieli lub ugasić pragnienie. Budki, które się tam znajdują uchronią ptactwo przed deszczem i zimnem. Obserwowanie ptaków cieszy się ogromną popularnością wśród podopiecznych DPS jak i okolicznych mieszkańców.

„Sprowadziliśmy do nas 16 niezwykle atrakcyjnych ptaków - bażanty złociste, diamentowe i królewskie, pawie i kaczki mandarynki. Hodowla ptaków przynosi wiele satysfakcji, stanowi źródło wiedzy przyrodniczej i jest również doskonałą terapią psychologiczną.” – mówi Piotr Grochowiak - dyrektor DPS.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Więcej zdjęć w galerii

Na letnią nutę


23 czerwca 2013 r. na festynie „Powitanie Lata” w Łękanowie wystąpił zespół muzyczny z Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu składający się z osób niepełnosprawnych – Andrzeja, Czesława, Roberta i Jerzego. Publiczność świetnie się bawiła, śpiewając wspólnie z zespołem znane polskie przeboje.

Klematis


Zaśpiewali miedzy innymi „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar, „Konik na biegunach” i „Dmuchawce, latawce, wiatr” Urszuli, „Beata z Albatrosa” Janusza Laskowskiego, „Gaz, gaz” zespołu Cliver, „Bal wszystkich świętych” Budki Suflera oraz „Wolność” zespołu Boys.
Zespół na co dzień działa w DPS w ramach terapii muzycznej. Występuje na większości imprez organizowanych w DPS. Muzycy występują także na gościnnych scenach innych domów pomocy społecznej, przed przedszkolakami, seniorami itp. Sprzęt dla zespołu został zakupiony w ramach programów konkursowych.
„Najważniejsze, że środowisko akceptuje nasze dokonania muzyczne i chcą nas zapraszać, pomimo że nie jest to zespół zawodowców. Nasi mieszkańcy są zapraszani na imprezy otwarte, co dla naszych pensjonariuszy jest dużym wyróżnieniem i daje im możliwość poznania własnej wartości.” – mówi Piotr Grochowiak dyrektor DPS we Wronińcu.

Więcej zdjęć w galerii

Dom Pomocy Społecznej żegna swojego kapelana


22 czerwca 2013 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się uroczystość pożegnania księdza kanonika Wojciecha Tyrchy, który był kapelanem w latach 2009 - 2013 osób niepełnosprawnych przebywających w placówce.

Klematis

22 czerwca 2013 r. w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu odbyła się uroczystość pożegnania księdza kanonika Wojciecha Tyrchy, który był kapelanem w latach 2009 - 2013 osób niepełnosprawnych przebywających w placówce. Pożegnanie odbyło się na ostatniej Mszy Św. odprawianej
przez księdza Wojciecha w DPS-ie. Dyrektor DPS Piotr Grochowiak pożegnał w imieniu pracowników i pensjonariuszy kapelana, który będzie pełnił dalszą posługę duszpasterską w Austrii. Otrzymał on kwiaty, list gratulacyjny i podziękowania.

„Mogłem się bardzo wiele nauczyć o służbie, o ofiarności i poświęceniu człowiekowi choremu. Uczył mnie tego Piotr Grochowiak – dyrektor DPS.
W czas świąteczny kiedy wszyscy myśleli o tym aby jak najszybciej zasiąść przy wigilijnym stole w swoim domu, on zawsze pamiętał abyśmy wszyscy najpierw wieczerzę spożyli z chorymi. Zawsze stawia dobro chorego nad własne.

Ogromnie cieszy mnie fakt, że DPS ma charakter otwarty, że nie jest domem zamkniętym. Chorzy mogą się kontaktować z mieszkańcami Wronińca, brać udział w życiu tej społeczności i że działa to w dwie strony. Przykładem tego niech będą Msze Św. odprawiane w kaplicy DPS, w których brali udział zarówno chorzy pensjonariusze jak i mieszkańcy Wronińca. To druga nauka – tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

Pensjonariusze to ludzie niezwykle otwarci, autentyczni i wiarygodni pomimo swoich chorób i cierpienia. Nigdy nie zapomnę spektakli i przedstawień, w których aktorami byli podopieczni DPS. Często minimum słowa, gest, pantomima wydobywały ze mnie moc wrażeń.”– tak wspomina swój czas spędzony w DPS ks. Wojciech Tyrcha

Więcej zdjęć w galerii


Zło dobrem zwyciężaj


8 czerwca 2013r. w Głogowie w uroczystościach 10 rocznicy działalności Domu Uzdrowienia Chorych prowadzonego przez Wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża połączonych
z Diecezjalną Pielgrzymką Osób Niepełnosprawnych wzięła udział 15 osobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu.

Klematis


8 czerwca 2013r. w Głogowie odbyły się uroczystości 10 rocznicy działalności Domu Uzdrowienia Chorych prowadzonego przez Wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża połączone z Diecezjalną Pielgrzymką Osób Niepełnosprawnych.
Na zaproszenie Wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża udział w tych uroczystościach wzięła 15 osobowa grupa mieszkańców Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, która w ramach programu artystyczno - kulturalnego wystawiła specjalnie na tę okazję przygotowany spektakl pantomimiczny „Zło dobrem zwyciężaj”. Przygotowania do występu trwały blisko dwa miesiące. Czerń i biel kostiumów przełamana czerwonym sercem, niezwykła dynamika gry aktorskiej poruszyła serca widzów. Spektakl obejrzało kilka tysięcy pielgrzymów i mieszkańców Głogowa oraz około 100 kapłanów
z księdzem arcybiskupem Zygmuntem Zimowskim przewodniczącym Papieskiej Rady d/s Służby Zdrowia i Chorych zgromadzonych przy głogowskiej Kolegiacie. Poza spektaklem podopieczni DPS we Wronińcu prezentowali swoje prace na wystawie ukazującej cierpienie w perspektywie chrześcijańskiej. Najlepsze prace pozostaną na stałe w Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie.
Więcej zdjęć w galerii


PROJEKT "PRZEBUDZENIE"


Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Górze złożył już poraz kolejny wniosek do mnisterstwa pracy i polityki społecznej wramach otwartego konkursu Wsparcie dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi pod nazwą "Przebudzenie". Wniosek ten był najpierw weryfikowany przez służby Wojewody dolnośląskiego.
Już na tym etapie otrzymał bardzo wysoką notę. Urząd wojewódzki wystawił bardzo dobrą opinię do Ministra Pracy i Polityki Społecznej i wioskował o przyznanie konkursowej kwoty. W ostatnich dniach Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na swoich stronach ogłosiło wyniki. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Zadowolenia nie kryje dyrektor domu
Piotr Grochowiak
"Dla naszych mieszkańców niepełnosprawnych są to środki na szeroko rozumianą rehabilitację społeczną i terapię zajęciową, a dla mnie osobiście i personelu placówki jest to sprawa prestiżu. Nasza placówka po raz piąty wygrała otwarty konkurs w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, po raz pierwszy w 2008 roku projektem pod nazwą "Nie jesteś sam", w 2009 "Masz przyjaciół", w 2011 "Razem lepiej" i w 2012 "Bądź z nami".
Dyrektor Domu
Piotr Grochowiak

Plik do pobrania: pismo_wojewody_dolnoslaskiego.pdf


ZMIANY W DPS


Od kilku tygodni funkcjonuje nowa strona internetowa Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu www.dpswroniniec.pl oraz nowe logo DPS-u.

Klematis


„Trzeba iść z duchem czasu i chociaż nie narzekamy na brak chętnych, to jednak informacje o bogatej działalności DPS-u powinny być dostępne na zewnątrz i promować naszą placówkę, którą będzie łatwiej rozpoznawać w sieci dzięki stronie
i logo”
-mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu Piotr Grochowiak.
W maju uruchomiono własną stronę internetową www.dpswroniniec.pl i ogłoszono konkurs na logo DPS-u.
Wzięli w nim udział wszyscy pracownicy wraz ze swoimi podopiecznymi. Na konkurs napłynęło bardzo dużo prac,
które publikujemy w galerii zdjęć.
7 prac zostało wyróżnionych. Zwyciężyła praca Pani Katarzyny i jej podopiecznego Pana Mariusza, która stała się inspiracją i podstawą do opracowania przez Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze docelowego loga DPS-u.
Pan Mariusz nie kryjąc swojego zadowolenia, sam przyznał, ze się nie spodziewał wygranej.


NOWY OBIEKT DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ WE WRONINCU


W roku 2012 Dom Pomocy Społecznej we Wronińcu zrealizował zadanie o nazwie „Modernizacja oraz zmiana sposobu użytkowania budynku pralni na pokoje oraz budynku garażowo-warsztatowego na pralnię Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu”.

W wyniku modernizacji uzyskano 4 pokoje trzyosobowe, jeden dwuosobowy, 6 łazienek oraz pomieszczenie pobytu dziennego. Dom po rozbudowie obiektu dysponuje w sumie 74 miejscami w 26 pokojach.

W dniu 4 grudnia 2012 r. została przeprowadzona kontrola w oparciu o zarządzenie wojewody dolnośląskiego.
Ustalenia kontroli zostały zawarte w protokole, do którego nie wniesiono zastrzeżeń. W jej wyniku została wydana pozytywna decyzja z dnia 7 grudnia 2012 r. zwiększająca ilość miejsc przeznaczonych dla 74 mieszkańców.

Zwiększenie liczby mieszkańców o 14 osób przyczyni się do zwiększenia wpływu środków finansowych do budżetu z tytułu odpłatności za pobyt mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu i tym samym pozwoli to na prawidłowe funkcjonowanie jednostki pod względem finansowym, a także wzrośnie zatrudnienie pracowników w dziale terapeutyczno-opiekuńczym, co przyczyni się do zmniejszenia liczby bezrobotnych na terenie powiatu górowskiego.

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis

Klematis


Z życia sportowego DPS we Wronińcu


VII SPARTAKIADA SPORTOWO - INTEGRACYJNA

Klematis


Już po raz siódmy w hali ,,Olimpia” w Górze zorganizowana została Spartakiada Sportowo-Integracyjną Środowiskowych Domów Samopomocy. W tym roku w rywalizacji wzięli udział podopieczni z siedmiu Środowiskowych Domów Samopomocy z: Brzegu Dolnego, Leszna, Kościana, Wołowa, Gostynia, Góry oraz z Domu Pomocy Społecznej z Wronińca . Konkurencje, w których musieli się zmierzyć to m.in. bieg w workach, rzut piłką do kosza, bieg parami, rzut woreczkami do wiaderka i konkurs rysunku.
Drużyny liczyły 8 osób w tym 2 opiekunów. Z naszego Domu uczestniczyli panowie: Wiesław S., Andrzej G., Grzegorz Z., Mariusz S., Andrzej K., Jerzy P., Krzysztof R. Mieszkańców wspierali opiekunowie. Konkurencje w których mieszkańcy brali udział to :bieg ze związanymi nogami, rzut piłką do kosza, rzut woreczkami do wiaderka, bieg w workach, konkurs rysunku. Hasło naszej drużyny brzmiało:


„Olimpiada się zaczyna
Dziś nas trema się nie trzyma
Dla nas wygrać ważna sprawa
Najważniejsza jest zabawa”.


Dla naszych mieszkańców udział w tego typu zawodach jest jedną z form terapii oraz integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem.
Zwycięskie drużyny otrzymały puchary i medale oraz nagrody rzeczowe. Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce zdobyła drużyna z Kościana
II miejsce – Wołów
III miejsce – Wroniniec
IV miejsce – Góra
V miejsce – Gostyń
VI miejsce – Leszno
VII miejsce – Brzeg Dolny

Turniej Warcabowy w Osieku


17.05.2013 r. w Osieku odbył się Turniej Warcabowy, na który zostali zaproszeni nasi mieszkańcy. Drogą wewnętrznych eliminacji wyłoniliśmy najlepszych zawodników, którzy reprezentowali nasz Dom na w/w turnieju, a byli to: p. Marian S., p. Renat L., p. Wiesław S., p. Julian Z. Nasi panowie rywalizowali z zawodnikami z Osieka, Leszna, Pakówki i Rogowa. Najlepszy okazał się pan Wiesław S., który zdobył 10 punktów.
Pan Julian Z., stanął na drugim podium otrzymując 8 punktów. Drużynowo zdobyliśmy 32 punkty. Tyle samo mieli zawodnicy z Osieka. Nie obyło się również bez uroczystego wręczenia medali.

Wszystkim panom SERDECZNIE GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za kolejne zwycięstwa w następnych zawodach.
Piotr Grochowiak


Więcej zdjęć w galerii


I. Udział w IV Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych Powiatu Górowskiego w Wąsoszu w dniu 20 marca 2013r.

Klematis
Klematis
Klematis

Klematis

Klematis


II. Przygotowania do udziału w II Dolnośląskim Przeglądzie Sztuki Bez Barier – GaleriON 2013(przygotowanie pantomimy w ramach małych form teatralnych)


III. Udział w Wystawie Prac Plastycznych z okazji X –lecia Domu Uzdrowienia Chorych w Głogowie w dniu 8 czerwca 2013r.